Vše, co potřebujete vědět o volebním průkazu.

Co je volební průkaz

Volební průkaz je dokument, který umožňuje jeho držiteli hlasovat ve volbách mimo své trvalé bydliště. Vydává se na žádost voliče, a to ohledně voleb do Poslanecké sněmovny, Senátu, Evropského parlamentu nebo prezidenta republiky. Pokud víte, že nebudete v den voleb ve svém volebním okrsku, je volební průkaz ideálním řešením, jak uplatnit své volební právo. Žádost o jeho vydání můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, poštou, datovou schránkou, nebo v některých případech i elektronicky. S volebním průkazem pak můžete hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, v případě voleb do Evropského parlamentu pak i na zastupitelském úřadě v zahraničí.

Kdo může volit s průkazem

Volební průkaz opravňuje k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště. Volit s ním může každý volič zapsaný v seznamu voličů, a to ve všech typech voleb. Průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě v místě trvalého bydliště, a to buď osobně nejpozději do 3 dnů před volbami, nebo písemně či elektronicky s ověřeným podpisem nejpozději do 6 dnů před volbami. V den voleb už průkaz nelze vyřídit. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a v případě voleb do Evropského parlamentu. V případě voleb prezidenta republiky a Senátu je nutné volit v tom kraji, kde je volič v seznamu voličů zapsán. Pro hlasování s volebním průkazem je nutné se prokázat platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Jak volební průkaz získat

Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat osobně na úřadě obce s rozšířenou působností, v jehož správním obvodu máte trvalý pobyt. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud se nemůžete dostavit osobně, můžete o volební průkaz požádat i písemně. Žádost musí být doručena nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, jinak vám volební průkaz nebude vydán. V písemné žádosti uveďte jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a adresu, na kterou vám má být volební průkaz zaslán. Žádost musí být podepsána. Po obdržení volebního průkazu si pečlivě zkontrolujte všechny údaje. V případě nesrovnalostí kontaktujte neprodleně obecní úřad.

Volební průkaz – malý kousek papíru, který v sobě skrývá obrovskou moc. Moc rozhodnout o budoucnosti, o směru, kterým se naše země vydá.

Zdeněk Dvořák

Termín pro podání žádosti

Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je nutné podat včas. Termín se liší podle způsobu podání. Osobně na obecním úřadě v místě trvalého bydliště lze žádost podat nejpozději do pátku předcházejícího dni voleb, do 16 hodin. Pokud volíte vzdáleně, tedy písemně nebo elektronicky, je lhůta pro podání žádosti do pátku druhého týdne předcházejícího dni voleb. Po tomto datu již nelze žádost podat a vy byste tak přišli o možnost hlasovat. Nezapomeňte, že volební průkaz opravňuje k hlasování pouze ve volbách, pro které byl vydán. Pro každý typ voleb je nutné mít platný volební průkaz.

Možnosti vyzvednutí průkazu

Vyzvednout si volební průkaz si můžete osobně v úředních hodinách na příslušném úřadě, a to až do 2 dnů před volbami. Nezapomeňte si s sebou vzít platný doklad totožnosti. Pokud si nemůžete průkaz vyzvednout osobně, můžete pověřit jinou osobu, aby ho převzala za vás. V takovém případě je nutné vystavit písemnou plnou moc s vaším úředně ověřeným podpisem. Plná moc není potřeba v případě, že volební průkaz vyzvedává váš manžel/manželka, příbuzný v řadě přímé nebo sourozenec. Volební průkaz slouží jako doklad opravňující k hlasování ve volbách mimo vaše trvalé bydliště. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.

Hlasování s průkazem v ČR

V České republice umožňuje volební průkaz hlasovat ve volbách mimo trvalé bydliště. Volební průkaz opravňuje k volbě do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, do Senátu Parlamentu ČR a do zastupitelstev krajů. Pokud se volby konají ve více dnech, lze s ním volit pouze v první den voleb. Volič jej obdrží na základě písemné žádosti podané na obecním úřadě v místě trvalého bydliště. Žádost musí být doručena nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, u voleb do Evropského parlamentu pak 15 dní před prvním dnem voleb. Volič se prokáže platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Volební průkaz je důležitým nástrojem pro zajištění aktivního volebního práva občanů, kteří se v době voleb nacházejí mimo své trvalé bydliště.

Hlasování s průkazem v zahraničí

Občané České republiky, kteří se nacházejí v době voleb v zahraničí, mohou využít k hlasování volební průkaz. Volební průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích v České republice, a to ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky, do Evropského parlamentu a v prezidentských volbách. Pro jeho vydání je nutné kontaktovat obecní úřad s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště voliče. Žádost o vydání volebního průkazu je možné podat osobně, písemně nebo v elektronické podobě s elektronickým podpisem. Volič, který se v době voleb zdržuje v zahraničí, může hlasovat na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi. K hlasování je nutné se prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem a volebním průkazem.

Platnost volebního průkazu

Volební průkaz je dokument, který opravňuje k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště. Platnost volebního průkazu je omezena na konkrétní volby, pro které byl vydán. To znamená, že volební průkaz vydaný například pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nelze použít pro volby do Evropského parlamentu. Volební průkaz je platný pouze s předložením platného dokladu totožnosti, například občanského průkazu nebo cestovního pasu. Bez předložení platného dokladu totožnosti nelze volební průkaz k hlasování použít. Je důležité si ověřit platnost volebního průkazu před volbami, aby nedošlo k situaci, kdy volič nebude moci odevzdat svůj hlas.

Srovnání volebního průkazu a občanského průkazu
Vlastnost Volební průkaz Občanský průkaz
Oprávňuje k hlasování ve volbách Ano Ano (v místě trvalého bydliště)
Slouží jako doklad totožnosti Ne Ano
Platnost Pouze pro dané volby Dle data expirace

Ztráta nebo odcizení průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho volebního průkazu je nezbytné jednat rychle a informovat příslušné úřady. Neodkládejte nahlášení, čím dříve tak učiníte, tím lépe. Volební průkaz je dokument opravňující k hlasování ve volbách a jeho zneužití by mohlo mít negativní dopad na regulérnost voleb. Ztrátu nebo odcizení volebního průkazu hlaste neprodleně obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, v jehož obvodu máte trvalý pobyt. Úřad vám na základě vašeho oznámení vystaví nový volební průkaz. Pamatujte, že hlasovat s neplatným nebo ztraceným volebním průkazem není možné. V den voleb se dostavte do své volební místnosti s platným dokladem totožnosti a novým volebním průkazem. V případě jakýchkoli nejasností nebo dotazů se neváhejte obrátit na informační linku Ministerstva vnitra České republiky.

Volební průkaz a korespondenční volba

Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování mimo své trvalé bydliště. Pokud se v době voleb budete nacházet mimo svůj volební obvod, například na dovolené, služební cestě, nebo studujete v jiném městě, je volební průkaz tím správným řešením. O jeho vydání můžete požádat na svém obecním úřadě, a to buď osobně, nebo písemně. Žádost o vydání volebního průkazu musí obsahovat vaše identifikační údaje a důvod, proč o něj žádáte. V případě korespondenční volby, která je určena pro voliče žijící v zahraničí, je postup mírně odlišný. Volič musí podat žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů a o zaslání volebních materiálů na adresu v zahraničí. Důležité je pamatovat na to, že jak volební průkaz, tak i korespondenční volba jsou určeny pouze pro občany České republiky. Prokazují se jimi při hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a do Senátu Parlamentu České republiky.

Nejčastější otázky a odpovědi

Kdy a kde můžu volit s voličským průkazem? S voličským průkazem můžete volit v jakýchkoliv volbách v ČR, a to v kterékoli volební místnosti na území ČR. Voličský průkaz vás neopravňuje k volbě v zahraničí.

Jaké doklady musím předložit ve volební místnosti? Pro hlasování ve volbách musíte ve volební místnosti předložit platný doklad totožnosti, například občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz.

Co když nemám žádný z uvedených dokladů? V takovém případě bohužel nebudete moci ve volbách hlasovat. Je důležité si včas zkontrolovat platnost vašich dokladů a v případě potřeby si vyřídit nové.

Publikováno: 08. 11. 2024

Kategorie: Politika