Virus zika byl možná ušit na míru s následkem ublížit

Konspirační teorie se netýkají pouze politických událostí nebo přírodních katastrof. Cílí také na zdraví lidí, což dokazuje například fluoridace pitné vody v některých zemích. Pokud jde o viry, nejdiskutovanějším tématem mezi konspirátory je virus zika. Ten se objevil v různých částech světa. V posledních letech nejvíce v Latinské Americe, konkrétně v Brazílii.

  • Zkráceně ZIKV.
  • Jinak zvaný Zika virus.
  • Patří do čeledi Flaviviridae.
  • Hlavním přenašečem je komár egyptský.

Virus zika a jeho následky

Virus zika není jen ledajakým virem. U mnoha lidí způsobuje zdravotní komplikace v podobě bolesti kloubů a hlavy. Je doprovázen vysokou horečkou a nechybí ani viditelná vyrážka. To největší riziko však představuje pro těhotné ženy. V jejich případě může dojít k ohrožení plodu a dítěte, které se narodí s vývojovým onemocněním.

Známý virus zika způsobuje nenarozeným dětem těhotných žen vývojovou poruchu zvanou mikrocefalie. Děti se rodí s poškozeným mozkem a velkou hlavou.

Milan R., Hradec Králové, lékař.

Virus zika a základní informace

O viru zika se můžete dočíst spoustu informací, včetně konspiračních teorií. Pojďme se tedy nejprve zaměřit na to, co o tomto viru vlastně oficiálně víme. Všechny základní a důležité informace naleznete v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
Průměrné nakažení1 z 290 vajíček komárů
Inkubační doba3 až 12 dní
Lidé bez symptomů80 %
První objevení1947
Základní informace související s nebezpečným virem zika.

Tento virus byl poprvé objeven u opic v pralese zvaném Zika, z něhož také vzniklo samotné pojmenování. Tato oblast se nachází v Ugandě. Později migroval do Jihovýchodní Asie, Mikronésie a ostatních částí světa. Výskyt byl zaznamenán i v České republice, ale v minimálním měřítku.

Virus zika, který je nebezpečný hlavně pro nenarozené děti.

Konspiračních teorií existuje více než dost

Virus do jisté míry vybízí ke vzniku nejrůznějších konspirací. Některé z nich jsou více méně neuvěřitelné, jiné už jsou založeny na hmatatelnějších podkladech. Určitými konspiracemi se dokonce zabývala i světová média, protože problémy způsobené v Brazílii v posledních letech byly velkým strašákem.

Virus zika v otázkách a odpovědích

Jak už jsme uvedli výše, virus zika se dočkal mnohých konspirací. Jednou z nich je například to, že za jeho vznikem je podepsán sám Rockefeller. Hlavním úmyslem je pochopitelně snižování populace na Zemi. S dalšími konspiračními teoriemi Vás podrobněji seznámíme v následujících otázkách a odpovědích.

Kdo jiný může za vznik tohoto viru?

Někteří konspirátoři prohlašují, že virus zika je dílem Billa Gatese. Ten má údajně stejné úmysly jako Rockefeller, a to snížit vysokou populaci lidí na této planetě.

Na koho dalšího padla obvinění?

Do hledáčku konspirátorů se dostaly i nejrůznější společnosti. Typickým příkladem je firma Monsanto zaměřující se na herbicidy. Dále jsou to pak farmaceutičtí giganti vyvíjející odlišné druhy vakcín.

Je virus zika nějak spojován se Spojenými státy americkými?

Ano, některé konspirační teorie tvrdí, že virus je dílem americké vlády, která se jím snaží zničit Rusko.

Myslí si někdo, že virus zika je zbraní?

Také s těmito konspiračními teoriemi se můžete setkat. Údajně byl tento virus vyvinut v laboratořích. Posléze byli do venkovního prostředí a do různých oblastí vypuštěni geneticky modifikovaní komáři přenášející samotný virus.

Jaké významné noviny světového formátu upozornily na některé konspirační teorie související s virem?

Je to například New York Times. K mnohým konspiracím se přiklání i slavní herci. Mezi ně patří George Takei a Mark Ruffalo.

Chemikálie přidávané do vody

Ve výčtu konspirací můžeme jistě pokračovat. Jedna z nich je spojena s chemikálií zvanou pyriproxyfen, která je přidávána do vody právě kvůli hubení komárů. Týká se to primárně Brazílie, protože zde komáři roznášejí virus už v samotném stádiu vajíčka. Ať už některé konspirace jsou pravdivé či nikoliv, postižené oblasti se musí bránit jedině tak, že eliminují velký výskyt komárů. Likvidována je stojatá voda, používány jsou speciální spreje a mnohé další metody. Zdrojem informací se staly webové stránky Wikipedia, Reflex a PrimaZOOM.

Publikováno: 20. 09. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: JanNovotny

Tagy: dětí | Flaviviridae | komá | komár egyptský | konspirace | konspirační teorie | virus zika | zika | zika virus | ZIKV