Usáma bin Ládin je spojován s řadou konspirací

Usáma bin Ládin byl jedním z nehledanějších teroristů světa, o tom není žádných pochyb. Zprávy o jeho dopadení, potažmo smrti se objevily v roce 2011. Je však pravdou, že od té doby vzniklo kolem osoby mnoho konspiračních teorií stejně, jako například ve spojitosti se smrtí bývalého polského prezidenta Lecha Kaczyńského. A jaká základní fakta byste měli o bin Ládinovi vědět?

  • Zakladatel teroristické organizace al-Káida.
  • Narodil se v Rijádu v Saudské Arábii.
  • Zemřel v Abbottábádu v Pákistánu.
  • Byl podezírán z útoků po celém světě.

Usáma bin Ládin a jeho smrt

Usáma bin Ládin byl dopaden a zabit americkými vojenskými silami Navy SEALS. Šlo o cílenou operaci na jeho útočiště v Abbottábádu poblíž pákistánské vojenské akademie. Během akce byl zasažen několika ranami do těla. Poté Barrack Obama oficiálně oznámil jeho smrt. Je ovšem pravdou, že nikdy nebyla zveřejněna fotografie jeho těla. Usáma bin Ládin se tak stal hlavním tématem mnohých konspirací.

Usáma bin Ládin byl obviněn z různých teroristických útoků. Ať už to bylo velvyslanectví v Dar es Salaamu, Nairobi nebo teroristický útok z 11. září.

Milan S., Ostrava, historik.

Důležitá čísla spojená s hledaným teroristou

O Usáma bin Ládinovi bychom Vám měli přinést co možná nejvíce informací ještě předtím, než se vrhneme na představení konspiračních teorií. Řadu číselných údajů naleznete v tabulce prezentované níže. Z ní vyčtete to nejpodstatnější.

PředmětHodnota
Narození10. března 1957
Úmrtí2. května 2011
Bez státní příslušnostiOd roku 1994
Odměna USA25 milionů USD
Informace související s Usáma bin Ládinem.

Zajímavostí je také to, že Usáma bin Ládin byl dopaden v poměrně rozlehlém a vyčnívajícím domě. Noblesní sídlo na dané adrese působilo luxusně, na druhou stranu nemělo internetovou a telefonní linku. Hlásili se k němu dva bratři a uvnitř údajně žilo několik rodin stranících se veřejnosti. Na stopu přímo k domu je přivedl jeden z jeho kurýrů Abu Ahmed al-Kuwaiti.

Dvojčata, která bohužel nepřežila teroristický útok.

Usáma bin Ládin v konspiračních teoriích

Usáma bin Ládin byl zastřelen a jeho tělo skončilo v Arabském moři. To je oficiální verze, které ovšem spousta lidí po celém světě nevěnovalo přílišnou pozornost. Naopak. Objevily se hlasy konspirátorů, včetně významných osob, moderátorů a jiných mediálních subjektů. Začaly se hledat důvody, proč bin Ládinovo tělo nikdo nikdy neviděl a jak to vlastně bylo.

Nejznámější konspirace spojené s bin Ládinem

Jednou z hodně populárních konspirací je fakt, že známý terorista stále žije a není mrtev. Je však v rukou Američanů, kteří ho vyslýchají a využívají k získávání cenných informací. Jak je to s mnohými dalšími konspiračními teoriemi se můžete dočíst v níže uvedených otázkách a odpovědích.

Jaké informace se Američané snažili dostat z Usáma bin Ládina?

Mají to být mimo jiné tajné informace o jaderné bombě. Tu by snad údajně měla vlastnit al-Káida. Jedná se ale pouze o spekulace, které nikdo nepotvrdil.

Souvisí nějaká konspirace s místem úmrtí bin Ládina?

Ano. Jedna z nich praví, že jeho smrt byla spojena s Pákistánem právě proto, aby měli Američané záminku k následnému provedení invaze.

Co když zemřel bin Ládin podstatně dříve?

S takovou konspirační teorií se můžete také setkat. Jeden nejmenovaný vysoký představitel Bílého domu měl v roce 2002 pronést, že bin Ládin už je u ledu. Mohl tak být teoreticky po smrti podstatně delší dobu stejně, jako mohl zemřít na odlišném místě, než je oficiálně prezentováno.

Proč by se informace o smrti bin Ládina tak dlouho tajila?

Jednou z konspirací je fakt, že Obama měl datum uvést právě v době, kdy mohlo být přebyto vystoupení jeho protivníka Donalda Trumpa na post prezidenta.

Přišlo by odložení data uvedení smrti vhod i jiným mocnostem?

Některé zdroje uvádí, že to bylo kvůli probíhající svatbě prince Williama, která by takovou zprávou byla zastíněna. V podobných konspiracích by šlo jistě pokračovat.

Usáma bin Ládin a konspirace 666

Aby toho v rámci konspiračních teorií o tomto světovém teroristovi nebylo málo, zmíníme se ještě o jedné a šílené konspiraci. Ta má spojitost s úmrtím Hittlera. Jeho smrt proběhla ve stejný den, kdy zemřel Usáma bin Ládin jen s tím rozdílem, že mezi událostmi je přesně 66 let a 6 hodin rozdíl. A jak je známo, tři šestky představují Satanovo číslo. Zdrojem informací se staly webové stránky Lidovky a iDnes.