Smrt Jurije Gagarina je plná tajemství a děsivých spekulací

Víte, kdo byl oficiálně prvním člověkem ve vesmíru? Ano, Jurij Gagarin, i když některé spekulace hovoří o opaku. My se na tohoto velikána zaměříme nikoliv z pohledu dobývání vesmíru, ale z hlediska jeho smrti. Gagarin zemřel při leteckém neštěstí ve stíhacím letounu. Smrt Jurije Gagarina je bohužel opředena nejrůznějšími záhadami, a kromě oficiální verze existují i mnohé konspirace.

  • Syn rolníka a vyučený slévač.
  • Povoláním stíhací pilot.
  • Gagarin měl ženu a dvě dcery.

Základní informace o Gagarinovi

Nejprve si pojďme alespoň ve zkratce prozradit, kdo to vlastně byl tento známý velikán. Teprve poté se zaměříme na smrt Jurije Gagarina. Fakta související s jeho životem můžete ve zkrácené podobě vyčíst z tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Státní příslušnostSovětský svaz
Datum narození9. března 1934
Datum úmrtí27 března 1968
HodnostPlukovník
Základní informace týkající se života Jurije Gagarina.

Jurij Gagarin patřil k velice šikovným pilotům. Ostatně, byl první, kdo se podíval do vesmíru. Působil jako letec vojenského námořnictva. Ve vesmíru mimochodem strávit jednu hodinu a čtyřicet osm minut.

Jurij Gagarin byl kosmonautem od 7. března 1960 do 27. března 1968. Známá je především jeho mise Vostok 1.

Daniel K., Kolín, historik.

Oficiální smrt Jurije Gagarina

Když došlo k úmrtí Jurije Gagarina, tamní režim spoustu informací utajoval. Postupem času se začaly odkrývat nejrůznější informace. Příčinou letecké havárie 27. března 1968 bylo nezvládnutí stíhačky. A to kvůli tomu, že se piloti museli vyhnout meteorologickému balónu. Tento úhybný manévr bohužel skončil zřícením stroje do zasněžené krajiny.

Smrt Jurije Gagarina byla samozřejmě doprovázena ještě smrtí druhého člena posádky. Tím byl instruktor Vladimir Serjogin. Oba zahynuli dopoledne před jedenáctou hodinou místního času. Jednalo se o tréninkový a běžný let. Jurij Gagarin potřeboval nalétat hodiny, aby mohl přejít na vyšší a lepší model stíhačky.

Jedno z historických letadel, kterými létali ti, jako byl Jurij Gagarin.

Smrt Jurije Gagarina a konspirace

Vedle oficiální verze vznikla přemíra těch, které jsou označovány jako konspirační teorie. Co když je ale některá z nich pravdivá? V následujících řádcích Vám poodkryjeme ty nejznámější z nich. Ve vybraných případech bude hrát hlavní roli vodka, v jiných naopak mimozemské civilizace nebo hodnostáři tamního režimu.

Důležité otázky a odpovědi

Pojďme nejprve zacílit na konspiraci týkající se alkoholu. Smrt Juraje Gagarina byla údajně způsobena přílišnou konzumací vodky. Pít začal po návratu z vesmíru a zvýšená hladina alkoholu v krvi vedla i k nepozornosti v osudný den při leteckém neštěstí. O dalších konspiracích se dozvíte v níže uvedených otázkách a odpovědích.

Existuje konspirace související se sebevraždou?

Ano, Jurij Gagarin měl údajně trpět psychickými problémy. Rozhodl se tak skoncovat se svým životem tímto způsobem.

Na koho ukazují jiné konspirační teorie?

Smrt Jurije Gagarina měli naplánovat vysoce postavení komunisté v zemi. Údajně se s nimi měl rozkmotřit, a proto se ho rozhodli zbavit.

Na koho z komunistické vrchnosti je nejčastěji ukazováno prstem?

Ve všem mohl mít prsty Leonid Brežněv, se kterým si Gagarin příliš nerozuměl. Dokonce mu měl vylít sklenici s vodou do obličeje.

Co teorie o zinscenované havárii?

Tato konspirace také spatřila světlo světa. Smrt Jurije Gagarina byla prý fingovaná. Gagarin byl posléze odvezen do gulagu na Sibiř.

Existují i jiné konspirace?

Ano. Jurij Gagarin byl prý tajným agentem CIA, a proto musel být zlikvidován. Jiná zase přináší fakta o tom, že nehodu přežil. Po plastické operaci obličeje byl ovšem zavřen do psychiatrické léčebny.

Smrt Jurije Gagarina se možná stala jinak

V posledních letech se vyrojila i jiná svědectví a informace. Kolem Jurije Gagarina údajně měla proletět další stíhačka, která ho vychýlila z dráhy. Kvůli tomu údajně došlo k havárii. S tímto tvrzením přišel Alexej Leonov. Ten znal totožnost pilota oné stíhačky, ale jeho jméno nikdy neprozradil. Je pravdou, že tato verze je alespoň částečně shodná s tou oficiální a veřejnou. Většina konspirací bohužel není založena na jasných důkazech i kvůli tomu, že opětovné vyšetření havárie nebylo nikdy povoleno a obnoveno. Zdrojem informací se staly webové stránky Wikipedia, Blesk a ČT24.

Publikováno: 15. 12. 2021

Kategorie: Politika

Autor: JanNovotny

Tagy: havárie | Jurij Gagarin | letadlo | nehoda | neštěstí | smrt Jurije Gagarina | stíhací letadlo | úmrtí | vesmír | vodka