Roswellský incident opředený záhadou UFO

Roswellský incident je označení pro událost spjatou s padesátými lety minulého století. Jak už prozrazuje samotný název, vše se odehrálo u městečka Roswell. Do té doby celkem poklidné město, které se následně stalo středobodem mnohých sdělovacích prostředků a hlavně konspirátorů. Pojďme ale tajemství této záhady odhalovat postupně.

PředmětHodnota
Situování městaNové Mexiko v USA
Velikost5. největší město Nového Mexika
Nadmořská výška1 089 m. n. m.
PopulaceCca 48 tisíc obyvatel
Základní informace a údaje o Roswellu.

Jen doplníme, že z Roswellu pochází například známá herečka Demi Moore. Zároveň se tu narodil slavný zpěvák, skladatel a folkrockový hudebník jménem John Denver.

Roswellský incident ve zkratce

Roswellský incident pochopitelně probereme do nejmenšího detailu. Na úvod Vás ale musíte seznámit s tím, čeho se vlastně týkal. Název tohoto článku je celkem jasně vypovídající. Událost, která se svého času stala v Roswellu se pochopitelně pojí s neidentifikovatelným létajícím předmětem, potažmo létajícím talířem. A jaká označení tato událost nesla?

  • Roswellský incident
  • Roswellská událost
  • Roswellská katastrofa

V hlavní roli UFO, které bylo několik následujících let spojováno právě s tímto městečkem v Novém Mexiku. Pro upřesnění ještě prozradíme, že celý incident se odehrál asi 127 kilometrů od tohoto města. V něm však došlo k prvnímu spatření objektu. Proto Roswellský incident.

Navazující události týkající se UFO

UFO bylo v té době tématem číslo jedna. Pouhých osm dní před touto událostí se řešilo první poválečné zdokumentování UFO, respektive jeho pozorování. Roswellský incident se tak stal poměrně žhavým motivem pro konspirace.

Katastrofa se stala osm dní poté, co Kenneth Arnold přišel se zdokumentovaným záznamem o pozorování UFO.

Mark S., vědec.

Dost bylo obecných řečí a ošlapování kolem. Pojďme se vrhnout na roswellský incident se vším všudy. Tedy do nejmenších detailů, kde Vám všechno důležité a zásadní popíšeme od A až do Z.

Takto nějak mohli vypadat mimozemšťané letící kolem Roswellu.

Jak začal roswellský incident?

Celý příběh započal svědectvím o létajícím talíři vznášejícím se nad Roswellem. Samotná záhada však vznikla až druhý den, kdy jeden z farmářů našel na svém pozemku trosky tohoto objektu. Bylo to oněch 127 kilometrů od Roswellu ve směru letu zpozorovaného předmětu na obloze. Roswellský incident se pojí s těmito důležitými osobami.

  • Farmář William Brazel
  • Místní šerif Wilcox
  • Major Jesse A. Marcel z letecké základny Roswell

Farmář oznámil incident šerifovi, ten následně kontaktoval leteckou základnu. Odklízení trosek započalo náhle a už samotné věci dějící se kolem této činnosti začaly budit různá podezření.

Roswellský incident v plném proudu

O vše se pochopitelně začali zajímat novináři. Trosky se nejprve převezly na základnu v Roswellu a poté se předaly dál. Farmář Brazel se najednou ocitl ve vězení, kde byl poučen o tom, že v zájmu bezpečnosti Spojených států amerických nesmí o incidentu s nikým mluvit. To v budoucnu podpořilo ještě více rozvoj nejrůznějších konspiračních teorií.

PředmětInformace
Zasahující vojáci509. bombardovací skupina
Odvoz trosekZákladna Roswell
Následný přesun trosekLetecká základna Wright-Patterson
Datum incidentu3. července 1947
Fakta týkající se odvezení nalezených trosek z létajícího předmětu.

Tohle všechno si pochopitelně žádalo patřičné vysvětlení. Vzhledem k tomu, že bylo celkem zásadně pozměněno, konspirátoři měli doslova žně.

Oficiální vyjádření k incidentu

Roswellský incident byl poprvé oficiálně komentován 8. července 1947. Tehdy byla šerifem prezentována informace o tom, že byly nalezeny a sesbírány trosky létajícího disku. To pochopitelně vzbudilo velký rozruch.

Upravené vyjádření příslušných složek už nebylo spojeno s létajícím talířem, s ale meteorologickým balónem.

John W., novinář.

Změna oficiální zprávy proběhla poměrně záhy a rychle. Ještě tentýž den byla slova šerifa upravena a nahrazena. Spadnout měl balón z projektu Mogul. Tou dobou se médii už šířily informace spojená právě s neidentifikovaným létajícím předmětem. V ten okamžik byla důkladně pohnojena půda pro růst konspiračních teorií, které na sebe rozhodně nenechaly čekat.

Mraky, které vyvolávají dojem létajícího neidentifikovatelného předmětu.

Roswellský incident a konspirační teorie

Záhy se objevily zprávy o tom, že někteří vojáci při odklízení trosek ukazovali novinářům kousky lodě a štítky s jistými hieroglyfy. To bohužel neukazovalo přímo na meteorologický balón. Za roswellským incidentem však stálo ještě něco mnohem většího. Mělo jít údajně o krycí manévr pro záhadnější nehodu létajícího disku.

PředmětInformace
Svědek událostiG. L Barnett
Místo nehodyMěstečko Socorro
OblastNové Mexiko
NalezištěTrosky talíře a těla
Informace související s dalším nalezením trosek v Novém Mexiku.

Podle konspirátorů byl roswellský incident jen takovou pomyslnou zástěrkou pro skrytí incidentu v městečku Socorro. Zde byla mimochodem objevena i mrtvá cizí těla, což vzbudilo také náležitý rozruch.

Další zástěrka s meteorologickým balónem

I v případě Socorra padla zmínka o tom, že nehoda byla spojena s meteorologickým balónem. Přitom mnozí svědci vypovídali zcela jinak, včetně zmíněného G. L. Barnetta. Roswellský incident se tak rozrostl do větších rozměrů a přibývalo stále více otázek, údajných svědectví, avšak žádných odpovědí.

Právě Roswell měl být místem, kde odpadly jen části mimozemské lodi a ta pak havarovala ve městečku Socorra.

Mike P., novinář.

Také incident v Socorru se dočkal několika oficiálních verzí. Podle pozdějších zkoumání a vyjádření mělo jít o zkušební balón, který na své palubě nesl těla figurín pro věrohodnost a přínos daného pokusu. Jestli to však byla pravda nebo jen zástěrka je těžko ověřitelné. Konspirátoři v tomto směru měli a dnes ještě mají jasno.

Roswellský incident jako tajný letecký pokus

Roswellský incident i havárie v Socorru se díky konspirátorům pojí také s testováním armády Spojených států amerických. Ostatně v této oblasti se svého času realizoval kosmický program a působila zde White Sands Missile Range. Třeba šlo jen o tajný experiment nově vyvíjeného letadla. Nebo se mohlo skutečně jednat o trosky mimozemské lodi a konspirační teorie poukazují na něco záhadného a tajemného?

Farma, poblíž které byly nalezeny trosky onoho meteorologického balónu.

Roswellský incident v otázkách a odpovědích

Jedno je jisté, roswellský incident zanechal v životě konspirátorů doslova nesmazatelnou a silnou stopu. V následujících letech se objevily i některé další informace rozplétající tuto záhadu. Typickým příkladem je známé video s pitvou mimozemšťana, který údajně pochází z Roswellu.

Co byste měli ještě vědět?

Je nepochybné, že roswellský incident je plný všelijakých otázek. Pokud k této tematice chcete získat ještě jiné přínosné informace, začtěte se do následujících odpovědí. Třeba v nich najdete to, co hledáte.

Jak to bylo s černobílou nahrávkou pitvy mimozemšťana?

Ten údajně pocházel z Roswellu. Video však bylo označeno jako podvod, protože na něm byla používána modernější technika než v dané době.

Kdo stál za natočením podvodního videa?

V roce 2006 se k tomuto kroku přiznal Ray Santilli. Video prý vytvořil s Garym Shoefieldem. Záznam se však stal motivem pro spoustu dalších filmů.

Jak moc slavný se stal roswellský incident?

Tento incident je přiživován i spoustu let poté. Dokazuje to například píseň Roswell 47, ale také jeden z dílů animovaného seriálu Futurama. Ten je tematicky zaměřen právě na tuto událost. Epizoda se jmenuje Rozval Roswell.

O jaký meteorologický balón se mělo údajně jednat?

Podle oficiálního vyjádření šlo o Rawinovův meteorologický balón. Ten se v oblasti opravdu zřítil. Je ale otázkou, zda to byl právě on v blízkosti Roswellu.

Jaké další konspirace souvisí s Roswellem?

Vzhledem k tomu, že na základně v Roswellu byla jako jediná na světě jednotka disponující jadernými zbraněmi, možná mohlo jít o nějaké letecké pokusy.

Roswellský incident s pachutí tajemna

Po mnoha letech je z oficiálního pohledu roswellský incident nadobro uzavřený. O tom není žádných pochyb. Jak je to ale ve skutečnosti se lze jen stěží domnívat. Konspirační teorie nad tímto případem budou vznikat i nadále. Pokusila se vláda Spojených států amerických zakrýt skutečný střet s mimozemskou civilizací nebo jde jen o další výmysl konspirátorů? Informace pro tvorbu článku pochází z internetových portálů Wikipedia, Dotyk a PoznatSvet.