Rastafariánství je jamajským typem náboženství
V jednom z předešlých článků jsme si podrobněji představili méně známé náboženství označované jako sikhismus. Dnes se pro změnu zaměříme na rastafariánství. Mnozí z Vás o něm možná nikdy neslyšeli. A proto je nejvyšší čas, představit ho od A až do Z, a to včetně těch nejzásadnějších informací.
- Jinak označované jako rastafari.
- Pochází z Jamajky.
- Vzniklo v 30. letech 20. století.
- Kombinuje křesťanství a židovství.
Kdo založil rastafariánství?
Zakladatelem atypického náboženského směru zvaného rastafariánství má na svědomí Marcus Mosiah Garvey. Byl to jamajský aktivista, který se k tomuto kroku uchýlil v roce 1920. Vše vzniklo s odkazem na etiopského císaře Haile Selassiho I. Právě Garvey v době vzniku prorokoval příchod krále neboli mesiáše. A tomu se tak stalo.
Vše, co byste měli vědět
Pojďme se nyní zaměřit na hlavní charakteristické znaky rastafariánství, mezi které patří například zákaz konzumace alkoholických nápojů nebo masa. Je pravdou, že velká část Jamajky ctí toto náboženství, avšak v odlišné míře a mnohdy jen určitá pravidla. V následujících otázkách a odpovědích vypíchneme to nejdůležitější.
S tímto hnutím se postupem času spojil specifický hudební styl označovaný jako reggae. Aby mohli rastafariáni komunikovat se svým bohem, velice často k tomu využívali marihuanu.
Kromě samotného zakladatele Marcuse Mosiaha Garveyho a spasitele Tarafiho Makonnena to byl například známý zpěvák Bob Marley.
Mezi ty nejčastější patří etiopská trikolóra, lev a Davidova hvězda.
Kromě poslouchání reggae a kouření marihuany to byly také dredy. Styl účesu, který do určité míry souvisel se zasvěceností Bohu v podobě Starého zákona. To znamená, že muži se neholili a nestříhali. Dredy zároveň symbolizovaly lví hřívu. Ta je jedním z velkých symbolů rastafariánství.
Je to především mír a víra v lásku. Toto náboženství chce eliminovat krutost na lidech, závislosti na penězích a pýchu.
Publikováno: 14. 02. 2021
Kategorie: Náboženství