Pohybové aktivity pro seniory jsou přínosné

Lidé ve starším věku musí pro své zdraví dělat co možná nejvíce. Není to jenom zdravý jídelníček, ale také pohybové aktivity. Když se budete na stará kolena hýbat, jednoduše zlepšíte své aktivní stáří, zdatnost a v neposlední řadě celou fyzickou schránku. Když se pohybu věnujete celý život, je tento bonus dvojnásobný.

  • Zlepšíte své dýchání.
  • Podpoříte srdeční činnost.
  • Zefektivníte oběhovou soustavu.
  • Posílíte svalstvo.

Pohybové aktivity v číslech

Je pravdou, že pohybové aktivity nepatří u některých lidí k hodně oblíbeným. Přitom sílu člověk začne ztrácet už od padesátého roku života. V tabulce níže si můžete udělat představu o tom, jak zmizí Vaše přirozená síla, když nebudete praktikovat pohybové aktivity.

PředmětHodnota
První úbytky sílyPo 50. roku
Úbytek síly v 60 letechO 10 %
Síla v 70 letechZtráta až o 30 %
Doporučená doba cvičení30 minut
Jak je to sílou lidí v pokročilém věku?

Mezi mnohými důchodci je prokázané, že si stačí najít 30 minut třikrát až čtyřikrát týdně na nejrůznější aktivity. Vaší vitalitu a sílu pak udržíte na dobré úrovni.

Co Vám přinese pravidelný pohyb?

Možná si říkáte, že na stará kolena už chcete mít svůj klid. Ale věřte, že právě pohybové aktivity Vám přinesou řadu kladných věcí promítajících se do zdraví. Předejdete arterioskleróze, snížíte svůj vysoký tlak, budete mít větší objem plic, odbouráte malátnost a v neposlední řadě si zajistíte prevenci osteoporózy. Po pravidelném cvičení se budete určitě cítit lépe a tím pádem se možná zvedne i Vaše sebedůvěra.

Volte správné pohybové aktivity

Když se jako senioři budete oddávat zdravému pohybu, rozhodně si vyberte sporty, u nichž je menší riziko pádů a úrazů. Ideální volbou je například plavání, pěší turistika a jóga. Vydat se pochopitelně můžete i někam na kole nebo se začnete věnovat tanci a podobně. Tohle všechno jsou aktivity, které Vám jednoduše zlepší stáří, respektive pohyb sám o sobě.