Plochá Země není rozhodně skutečností

O tom, že je Země kulatá ví asi každý z nás. Nebylo tomu tak ale pokaždé a někteří jedinci něčemu takovému nevěří v podstatě dodnes. Stejně, jako existuje konspirační teorie o umělém satelitu Black Knight, je tu také ta o naší planetě. Plochá Země je něco, co se objevilo už v předvědecké době. Ještě než se pustíme do této konspirační teorie, zmiňme několik reálných čísel o Zemi.

PředmětHodnota
Rovníkový průměr12 756,27 km
Polární průměr12 713,50 km
Rychlost rotace1 674,4 km/hod.
Povrch Země510 065 284,702 km2
Přečtěte si bližší informace o naší zeměkouli.

Z těchto údajů je celkem patrné, že plochá Země jednoduše neexistujte. Ostatně, dokazuje to v dnešní době i přemíra snímků z vesmíru. Toto tvrzení však nebylo vždy považováno za pravdivé.

Plochá Země a ještě nehybná

První vyslovení pojmu plochá Země bylo vlastní už starověkým kulturám. Tyto civilizace dokonce polemizovaly nad dalšími tvary, jakými jsou například obdélník nebo ovál. Země byla dle těchto domněnek pevná a kolem ní se pohyboval Měsíc a Slunce. Podobné názory se objevovaly také v antice, pozdní antice a ve středověku.

Názory v novověku

Ani novověk v tomto myšlení nikterak nezaostával. Plochá Země se stala jednoduše fenoménem a této teorii věřila spousta lidí v novodobější historii. K různým odkazům tohoto typu se hlásil například Samuel Rowbotham, Samuel Shenton a ostatní. Právě odkazem prvního jmenovaného muže je Flat Earth Society. Vedle tohoto sdružení ovšem vznikla i řada dalších, pro která je plochá Země realitou, popřípadě si její tvar a fungování vesmíru vysvětlují trochu jinak.

Tato konspirační teorie se pochopitelně dočkala i své patřičné pozornosti v oblasti nejrůznějších románů. K těm hodně známým patří například Zeměplocha od Terryho Pratchetta. Popřípadě je tu román Plochozemě od Edwina Abbotta. Zmíněná tvrzení však vyvrací reálný fakt, že Země je skutečně kulatá. Jen pro zajímavost zmíníme, že se skládá ze tří hlavních částí. Je to zemské jádro, zemský plášť a v neposlední řadě také zemská kůra.