Plicní embolie je pro seniory velkým nebezpečím

Staršího člověka mohou obrazně řečeno srazit na kolena nejrůznější nemoci. Ať už je to cukrovka, ateroskleróza nebo plicní embolie. A právě poslední jmenovaná nemoc si zaslouží větší pozornost, protože její podcenění může v mnoha případech skončit dokonce úmrtím.

  • Dochází k ucpávání krevního řečiště.
  • Často označovaná zkratkou PE.
  • Snížení průtoku krve plícemi.

Jak častá je plicní embolie?

Plicní embolie je onemocněním týkajícím se primárně starší věkové skupiny lidí. Pokud chcete vědět, jak se tato nemoc promítá do zdraví českých seniorů, přinášíme Vám několik základních statistických informací. Ty najdete v níže uvedené tabulce.

PředmětHodnota
Počet výskytů každý rokCca 10 000
Týká se věkové skupiny60 až 70 let
Úmrtnost při neléčení nemociAž 30 %
Úmrtnost při léčení nemoci8 %
Statistické údaje související s plicní embolií.

Jak sami můžete správně tušit, plicní embolie je něco, co u postarších občanů není radno v žádném případě podceňovat.

Příznaky lze odhalit celkem snadno

Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění patří rozhodně výraznější dušnost. Člověku se hůře dýchá a může začít vykašlávat krev. To vše je spojeno s rychlejší srdeční aktivitou, pocením a zesilující se bolestí na hrudi. Tato bolest může někdy působit, jako by vycházela z pod žeber. Když se k tomu přidá modrání, není čas na nic čekat a je třeba volat lékaře, který se může pustit do okamžité léčby.

Plicní embolie a její příčiny

Vedle příznaků Vás jistě bude zajímat také to, jak vlastně k takové plicní embolii může dojít. Vzhledem k tomu, že krevní sraženina obvykle přichází od dolních končetin, může k ní dojít při dlouhodobějším ležení bez prokrvení nohou. Velice častou příčinou je i úraz nebo samotná obezita. Mezi nebezpečné strůjce se řadí záněty žil a maligní tumory. Je ovšem pravdou, že plicní embolie nemusí postihovat jenom starší, ale i mladší ženy. A to v souvislosti s kouřením a hormonální antikoncepcí. Výjimkou není ani stav těhotenství.