Parkinsonova nemoc se nevyhýbá ani mladším

Když se zamyslíte nad tím, jaké nemoci postihují starší lidi, určitě Vás napadne Alzheimerova choroba, která je velice častá. Kromě ní je tu ještě jedno nevyléčitelné a nežádoucí neurologické onemocnění, jímž je Parkinsonova nemoc. Tu lze obecně charakterizovat v několika krátkých a stručných heslech.

  • Odumírání mozkových buněk.
  • Ztráta motoriky.
  • Neurodegenerativní onemocnění.

Hlavní příznaky této nemoci

Pokud na sobě začnete dlouhodobě pozorovat některé z níže uvedených příznaků, s největší pravděpodobností se u Vás může projevovat a rozšiřovat Parkinsonova nemoc. Je to například pocit tuhosti, čím dál častější únava, ale také zpomalení pohybu a chůze. Najednou máte pocit těžkých končetin, přidávají se křeče a více se potíte.

Parkinsonova nemoc v číslech

Abychom Vám toto onemocnění přiblížili co možná nejvíce, je vhodné zaměřit se na některé číselné údaje, abyste si o nemoci udělali ještě lepší představu. Toto onemocnění jinak zvané jako substantia nigra neboli černá substance Vám bude dále představeno v níže uvedené tabulce.

PředmětHodnota
První popsání nemociRok 1817
Výskyt u lidíNad 50 let
Dřívější výskyt nemociU 15 % lidí
Nemocných v ČeskuKolem 10 až 15 tisíc
Představme si toto onemocnění v číslech.

Parkinsonova nemoc se může u každého projevovat trochu jinak, výsledkem ale obvykle bývá třes, poruchy rovnováhy, špatný spánek, zhoršené vyjadřování, špatné písmo a mimovolné pohyby. Za ty obvykle mohou užívané léky a preparáty.

Onemocnění ve čtyřech fázích

Když se zaměříte na bližší studování Parkinsonovy nemoci zjistíte, že nabývá hned čtyř kroků. Ten první je označovaný jako adaptivní a přichází občasné výše uvedené příznaky. V druhé fázi Vás už Parkinsonova nemoc ovlivní v pracovním i v soukromém životě. Třetí fáze se začne projevovat v okamžiku, kdy už nezabírají aplikované léky a dochází k omezení pohybu.

Nejhorší je poslední čtvrtá fáze, v níž je člověk čím dál více závislý na okolí a v podstatě se už sám o sebe nedokáže postarat. Jedinou léčbou jsou léky, které však pouze snižují a zpomalují projevy této nepříjemné nemoci.