Nežádoucí účinky vakcín – Seznam se pozvolna rozšiřuje

Očkování proti koronaviru je celosvětovou záležitostí. Když je něco tak masivního, obvykle se začnou rojit nejrůznější konspirační teorie. A nejsou to pouze potracené plody ve vakcínách, změna DNA, čipování a podobné věci. Jsou to také nežádoucí účinky vakcín, které mnohdy s konspiracemi nemají nic společného. Něco je pravdou, něco je částečně přiživeno řadou konspirátorů.

  • Nežádoucí účinky jsou známy po celém světě.
  • V Česku je zveřejnil Státní úřad pro kontrolu léčiv.
  • Ten je označován zkratkou SÚKL.

Nežádoucí účinky vakcín v číslech

Nejprve se pojďme na tento problém zaměřit ze statistického hlediska. To znamená, že Vám představíme data týkající se nahlášených nežádoucích účinků v souvislosti s konkrétním datem. Z tabulky níže můžete vyčíst informace vztahující se ke konci listopadu roku 2021.

PředmětHodnota
Celkový počet hlášení9 379
Příznaky na místě6 326
Neurologické příznaky2 771
Svědící příznaky2 551
Statistiky spojené s nahlášenými nežádoucími účinky vakcín.

Nežádoucí účinky vakcín pochopitelně nabývají i ostatních podob. Od problémů spojených s trávicí soustavou, přes obtíže na kůži, až po problémy cévního systému.

Vyhodnocení nežádoucích účinků

Výše uvedené statistiky a mnohé další jsou obvykle seznamem nahlášených případů nežádoucích účinků očkování. Vyskytují se mezi nimi pochopitelně i daleko horší. U mnohých z nich ovšem nejde o prokázané nežádoucí účinky. Možná i proto vzniká řada konspiračních teorií týkajících se tohoto tématu.

SÚKL má hned několik kategorií, do kterých se zařazují nežádoucí účinky vakcín proti koronaviru. Jde o veřejně přístupné informace.

Milan S., Praha, administrativní pracovník.

Na druhou stranu, nahlašováno není pouze lehké svědění kůže. Některé nežádoucí účinky vakcín se projevují až po týdnech nebo měsících. V takových hlášeních jsou obvykle zmiňovány daleko horší problémy. S dlouhodobějším odstupem času je však zapotřebí skutečně prokázat, že tyto nežádoucí účinky jsou způsobeny právě vakcínami.

Na mladíkovi se v nemocnici podepsaly nežádoucí účinky očkování.

Vše začíná lehčími příznaky

Pokud dojde k nežádoucím účinkům jako reakce těla na vakcínu, mezi běžné patří horečka, únava, slabost, snížená výkonnost a podobně. Tento stav připomínající chřipku se ale z nahlášených příznaků může přerodit i v něco daleko horšího. Otázkou je, do jaké míry jde o konspirace či reálná onemocnění způsobená očkováním.

Nežádoucí účinky vakcín v otázkách a odpovědích

Nyní Vám přinášíme dostatek odpovědí na nejčastější otázky týkající se tématu „nežádoucí účinky vakcín“. Dozvíte se nejenom o obvyklých, ale také méně obvyklým a závažnějších příznacích, které se pozvolna přeměňují v konspirační teorie.

Jaké jsou nežádoucí účinky spojené s imunitním systémem?

Je to alergická reakce těla, přecitlivělost, anafylaktický šok a anafylaktická reakce.

Jaké jsou typy svědících příznaků?

Nejčastěji je to svědění ovlivňující dýchací soustavu a svaly. Výjimkou není ani svědění ovlivňující lymfatický systém, podkoží a trávicí trakt.

Je důsledkem očkování proti koronaviru nějaká infekce?

Nahlášeny byly různé nemoci. Je to klasická rýma, ale také zánět nosohltanu, myelitida, sinusitida, zánět spojivek, encefalitida, sepse a angína.

Jaké jsou konspirační příznaky spjaté s očkováním?

Nejčastěji lze zmínit sníženou saturaci kyslíkem, nepravidelnou srdeční frekvenci, krev v moči a zvýšený nebo snížený krevní tlak.

Může mít očkování vliv na funkci jater?

Nejde sice o podložené důkazy, ale nahlašována je i bolest jater a abnormální funkce jater. Jde o pravdu nebo konspiraci? Těžko říct.

Z příznaků až k divokým konspiracím

Je zřejmé, že nežádoucí účinky vakcín existují. Řada odborníků se mimochodem shoduje na tom, že žádná vakcína na světě nemůže zaručit to, že se neobjeví alespoň drobné nevhodné účinky. I když nebudou zdraví nebezpečné. V případě koronaviru a očkovacích vakcín je však situace trochu více vyhrocená. Do jisté míry jde o velkou neznámou. Zároveň se ozývá řada lidí s nejrůznějšími problémy. Určitou souvislost s vakcinací ovšem nelze prokázat. Není se tak čemu divit, že nežádoucí příznaky vakcín jsou prvopočátkem a konspirace pak důsledkem. Jako například to, že vznikají krevní sraženiny, nadmíra hliníku v těle nebo že jde o biologickou zbraň a podobně. Kde je tedy pravda? Zdrojem informací se staly webové stránky iDnes, SÚKL a Wikipedia.