Mount Rushmore a jeho tajná komnata

Mount Rushmore je zkrácený název stejnojmenného národního památníku. Každému je asi známo, že jde o velké sousoší situované ve Spojených státech amerických. Konkrétně u města Keystone v Jižní Dakotě. Zde je několik bližších technických informací.

PředmětInformace
Budováno1927 až 1941
Velikost památníku5,17 km2
Nadmořská výška hory1 745 m
Druh kameneŽula
Základní informace o národním památníku Mount Rushmore.

Památník Mount Rushmore měl nejprve vzniknout v Jižní Dakotě v horách označovaných jako Black Hills. Později však došlo ke změně a k nalezení vhodnějšího místa, k čemuž mimochodem přispěla také myšlenka podpory tamního cestovního ruchu.

Čtyři hlavy amerických prezidentů

Důvod vytvoření Mount Rushmore je celkem zřejmý. Obří dílo vytesané ve skále mělo charakterizovat zrod amerického národa a jeho postupný rozvoj. Důraz byl kladen na zachování těchto hodnot, které se stanou nedílnou součástí pohoří. Tyto ideje prezentují hlavy čtyř vhodně zvolených prezidentů Spojených států amerických.

 • George Washington
 • Thomas Jefferson
 • Theodor Roosevelt
 • Abraham Lincoln

Čtyři významní prezidenti, o jejichž volbu se víceméně postaral historik Doane Robinson. Právě ten navrhl tyto podobizny. Těžkým úkolem byl pak pověřen sochař Gutzon Borglum. Ten se mimochodem také zasadil o to, aby sochy vznikly zrovna v této oblasti. Jak s přihlédnutím k odporu tamních Siouxů, tak z hlediska vhodné horniny.

Mount Rushmore dotažen k dokonalosti

Národní památník Mount Rushmore je mistrovským dílem. I když vlastně nebyl nikdy dokončeno podle plánu. Sochy mají pouze hlavy a ve výsledku měly být zhmotněny do poloviny těla. Přesto jsou věrnými kopiemi svých představitelů.

Mount Rushmore je vhodně situován i z pohledu slunečního svitu. Hlavy míří na jihovýchod, takže jsou velkou část dne pěkně osvětleny.

Olivia W., historička.

Památník Mount Rushmore se podle mnohých stal Svatyní demokracie. I když nebyl nikdy dokončen, splnil svůj úkol. Každoročně přiláká stovky tisíc návštěvníků. S monumentálním dílem se však pojí i jedna konspirační teorie.

Památník Mount Rushmore zachycený z dálky při západu slunce.

Mount Rushmore a tajná komnata

Budování národního památníku nebylo zrovna snadnou prací, což si dokáže představit asi každý. Vše začalo odstřelováním horniny a pokračovalo náročným vytesáváním. Na tomto stavebním díle se podílelo spoustu stavebníků.

PředmětHodnota
Počet lidí400
Délka stavby14 let
Výška hlav18 metrů
Největší hlavaLincolnova
Fakta související s výstavbou amerického národního památníku.

Mount Rushmore je velkým stavebním dílem, což dokazují samotné rozměry vybraných částí soch. Například oči státníků měří na šířku kolem tří metrů. Jejich nosy se pojí s délkou kolem šesti metrů.

V roce 1941 došly peníze

I když stavba monumentu svého času postupovala tak, jak má, přesto stojí dodnes. Vliv na to měly hned dvě věci. V říjnu roku 1941 bylo rozhodnuto, že na další stavební práce už nejsou peníze. Do té doby bylo profinancován asi milion amerických dolarů.

Druhým impulsem bylo úmrtí hlavního stavitele, jímž byl Gutzon Borglum. Ten mimochodem žil od roku 1867 do roku 1941. Ještě před svou smrtí však započal stavební práce na tajné komnatě, která se měla stát nedílnou součástí Mount Rushmore. Díky nedostatku finančních prostředků ale nedošlo k jejímu dokončení. Je tomu ale opravdu tak?

Šín záznamů v památníku Mount Rushmore

Myšlenka Gutzona Borgluma byla celkem jednoduchá. Tajná komnata vytvoří pomyslnou síní slávy, kde se uloží důležité dokumenty. Ty mají souviset nejenom s výstavbou památníku Mount Rushmore, ale také se samotnými Spojenými státy americkými.

Plánovaná komnata měla být za hlavou Abrahama Lincolna. Oficiálně však nebyla nikdy dokončena.

Noah P., historik.

Před smrtí Gutzona Borgluma došlo jen k vytesání vchodu do této síně. Více se nestihlo jak kvůli jeho smrti, tak kvůli zastavení projektu z důvodu nedostatku finančních prostředků. Jelikož jsou tyto prostory nepřístupné veřejnosti, objevují se nejrůznější konspirační teorie. Opravdu nevznikla plnohodnotná tajná komnata, do které mají přístup jen vyvolení? A pokud ano, jaké tajnosti a důležité dokumenty může skrývat?

Národní památník Mount Rushmore zachycený v detailu.

  Mount Rushmore a schránka z teakového dřeva

  Nikdy nedokončená síň záznamů se pochopitelně pojí s oficiálními informacemi. Ty jsou zcela veřejné. Nevěrohodné jsou pouze pro konspirátory, kteří věří, že za tajnou komnatou je přece jenom něco více, než co prozrazují oficiální stanoviska.

  PředmětInformace
  Vstupní otvor5,4 m
  Délka22 m
  Výška10,5 m
  NázevSíň záznamů nebo rekordů
  Přečtěte si něco více o tajemné komnatě v památníku.

  I když bylo původně v plánu umístit do této síně cenné americké dokumenty, nikdy k tomu nedošlo. Tak zní alespoň oficiální stanovisko.

  Šestnáct smaltovaných panelů

  Mount Rushmore přece jenom ukrývá nějaký ten poklad. V ústí vytesané jeskyně, která nebyla nikdy dokončena byla zřízena speciální schránka. Jejím výrobním materiálem je teakové dřevo. V této schránce leží celkem šestnáct dokumentů. Jedná se o smaltované panely uvnitř titanové klenby.

  Všech šestnáct textů je veřejně známo. Jejich kopie jsou dohledatelné na internetu.

  Liam L., historik.

  Tento speciální depozitář ukrývá primárně záznamy spojené s výstavbou a dokončením národního památníku Mount Rushmore. Historické informace týkající se stavby doplňují také životopisné údaje jednotlivých postav, respektive prezidentů. Do detailu se zde popisuje význam národního památníků a mnohé další.

  Mount Rushmore a konspirační teorie

  Již zmíněný zákaz vstupu veřejnosti se stal takovým pomyslným odrazovým můstkem pro ty nejznámější a nejpopulárnější konspirace. Většina konspirátorů se shoduje na tom, že Mount Rushmore ukrývá něco hodně tajného, když vláda nepouští veřejnost dovnitř. Mnozí se zároveň shodují na tom, že k dokončení tajné komnaty opravdu došlo a schránka z teakového dřeva v ústí vchodu je pouhou záminkou.

  Vzhledem k tomu, že konspirace obvykle nenabývají konce, pak je zřejmé, že se můžete setkat s nejrůznějšími teoriemi a domněnkami. Například o tom, že tajná komnata v národním památníku ukrývá důkazy o mimozemských bytostech stejně, jako Oblast 51. Zároveň se v ní uchovávají skryté poklady odlišného charakteru. Ty mají pro lidstvo opravdu velký význam. Je možné, že by památník sloužil skutečně k tak velké věci a tajná komnata za hlavou Abrahama Lincolna doopravdy existuje?

  Vzdálený pohled na národní památník v celé jeho kráse.

  Poznejte Mount Rushmore do detailu

  Na některé otázky jednoduše neexistuje odpověď a lze se tedy jenom domnívat, co je pravdou a co konspirační teorií. Pokud se však chcete o světově známém národním památníku dozvědět ještě mnohé jiné informace, začtěte se do následujících řádků.

  Důležité otázky a odpovědi

  Pojďme se na Mount Rushmore zaměřit ještě v důležitých detailech, které Vám prozradí více. A co dalšího byste měli o této stavbě situované v ekologicky příznivé oblasti vědět?

  Je památník Mount Rushmore nějakým způsobem kontrolován?

  Z pohledu statiky určitě. O vše se stará Správa národních parků. Z důvodu bezpečnosti bylo instalováno elektronické monitorovací zařízení. Prováděno bylo také 3D laserové skenování. Hlídány jsou pochopitelně všechny trhlinky, jejich pohyb a reakce na povětrnostní podmínky.

  Jaký je odhad životnosti národního památníku?

  Jeden z uznávaných amerických vědců v podání Davida Brina se nechal slyšet, že památník tu díky vhodnému situování a kvalitní stavbě může být klidně dvě stě tisíc let.

  Dokáže Mount Rushmore odolat také zemětřesení?

  Vzhledem k tomu, že je vytesán do žuly, lze předpokládat i odolnost vůči erozím.

  Jak se vyvíjí návštěvnost památníku v posledních desetiletí?

  V roce 1941 to bylo 393 tisíc návštěvníků, v roce 1980 to bylo 1,2 milionů návštěvníků a v roce 2020 cca 2 miliony návštěvníků.

  Odkud je nejkrásnější výhled na Mount Rushmore?

  Jedním z prověřených a doporučovaných výhledů je Grand View Terrace.

  Mount Rushmore – Skutečnost či konspirace

  Po přečtení tohoto článku si můžete udělat vlastní úsudek. Zamyslete se nad tím, zda je tajná komnata na Mount Rushmore něčím super tajným nebo jde jen o nedostavěný tunel. Díky mnohým konspirátorům však domněnky spojené s uložením tajných informací jistě nikdy neutichnou. Stejně, jako je tomu v případě ostatních konspirací. Informace se čerpají z internetových portálů Wikipedia, EpochaPlus a TravelAndLeisure.