Masáže jsou součástí fyzioterapie i alternativní medicíny

Masáže jsou typem léčebné metody, která využívá vhodných tlaků k promasírování určitých částí těla. K tomu jsou primárně užívány horní končetiny. Výjimkou v případě některých specifických masáží nejsou ani ty dolní. Taková masáž může být spojena i s aromaterapií, s níž jde ruku v ruce.

  • Nejstarší masáže jsou z roku 2 700 p. n. l.
  • Pocházejí z Číny.
  • Existuje více, jak sto druhů masáží.
  • Jsou plošné, ale i tlakové.

Poznejte ty nejčastější masáže

Aby byly masáže efektivní, musí je pochopitelně vykonávat člověk, který danému oboru maximálně rozumí a má zkušenosti. Jednoduše musí vědět, kam šáhnout, jakou silou a podobně. Pokud chcete poznat ty nejznámější, využijte námi prezentovaných otázek a odpovědí.

Co je to švédská masáž?

Ve své podstatě jde o zcela klasickou masáž využívanou hlavně na západě.

Co je to aroma masáž?

Během masáže jsou užívány vonné oleje, které mají léčivý účinek a dobře působí na psychiku.

Co je to lymfatická masáže?

V jejím případě je aplikováno hnětení, jehož výsledkem je snížení otoku.

Co je to reflexní masáž?

Ta je prováděna na nártu a chodidlech nohou.

Co je ájurvédská masáž?

Jde o terapeutickou masáž, která představuje indický léčebný systém.

Všechny výše uvedené masírovací techniky spadají do kategorie těch plošných. Na druhou stranu zde existují ještě ty bodové nebo jinak řečené tlakové. Mezi ně se řadí reflexologie, akupresura, rolfing, včetně té thajské. Ta si v posledních letech našla velkou oblibu také v České republice.

Masírovat lze nejrůznější věci

Pokud se řekne pojem masírování, každý si představí člověka ležícího na břiše a využívajícího vhodných masérských technik. Jenže, masírování může být rozdělováno i na základě samotného užití. Typickým příkladem je masáž srdce, která nemá za úkol odstranit drobné bolesti, ale ve své podstatě slouží k záchraně lidského života. Dále jsou to pohotovostní masáže, ty sportovní, regenerační, ale také ty miminek, u nichž je zvolena velice citlivá technika masírování.