Lech Kaczyński se možná stal obětí plánovaného atentátu

Konspirační teorie se netýkají pouze zdraví lidí, jako je tomu například u známé fluoridace pitné vody po světě. Souvisí i s politickým děním a míří hodně vysoko. Například k bývalému polskému prezidentovi, kterým byl Lech Kaczyński. Ten zahynul při leteckém neštěstí před více jak deseti lety. Společně s ním zemřela spousta ostatních lidí.

  • Manželka Maria Kaczyńská.
  • Poslanci parlamentu.
  • Polský exilový prezident Ryszard Kaczorowski.
  • Duchovní a vícemaršálové.
  • Představitelé veteránských organizací.

Lech Kaczyński a smolenská tragédie

Bývalý polský prezident Lech Kaczyński zahynul při přistání na ruském letišti Smolensk-Severny. Letěl sem s dalšími významnými představiteli země kvůli sedmdesátiletému výročí masakru v Katyni, při kterém zemřelo mnoho Poláků. Údajně ho měla na svědomí ruská tajná policie. I když výsledky vyšetřovací komice havárie letu zněly celkem jasně, vznikla spousta konspiračních teorií.

V letu zemřela Anna Walentynowiczová, která byla zapojena do politických tahanic. Kvůli jejímu tehdejšímu neoprávněnému propuštění vznikl odborový svaz Solidarita.

Lucie V., Brno, historička.

Údaje související se smolenskou havárií

Ještě, než se zaměříme na konkrétní konspirační teorie, v nichž figuruje právě bývalý prezident Lech Kaczyński, prozradíme Vám několik informací spojených se samotným letem. Vše podstatné vyčtete z tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Datum havárie10. dubna 2020
Typ letadlaTupolev TU-154M
Počet mrtvých96 lidí
Vyšetřovací komisePolská a ruská
Základní informace o leteckém neštěstí.

Vzhledem k tomu, že se tragédie stala na území Ruska, hlavní vyšetřování vedli vyšetřovatelé z této země. Vznikla však i polská vyšetřovací komice. Obě nakonec potvrdily, že neštěstí se stalo vlivem špatných povětrnostních podmínek. Letadlo se zřítilo kousek před letištěm do přilehlého lesa, kde vybuchlo a Lech Kaczyński zemřel s ostatními lidmi na palubě.

Letadlo klesající na přistávací dráhu.

Lech Kaczyński a aktivity jeho bratra

Se smrtí svého zesnulého bratra se nemohl smířit především Jaroslaw Kaczyński. Ten se stal tím, kdo se začal podrobněji zabývat výsledky obou vyšetřovacích komisí a měl podezření, že jeho bratr Lech Kaczyński zemřel kvůli připravenému atentátu, respektive kvůli zaviněním. Jeho pochybnosti a názory se pak staly odrazovým bodem pro vznik nejrůznějších konspiračních teorií.

Lech Kaczyński – Jeho smrt pod drobnohledem

Lech Kaczyński a jeho smrti svého času doslova rozdělily celé Polsko. Přispěl k tomu i jeho bratr Jaroslaw Kaczyński. Když se dostal k politické moci, založil novou nezávislou vyšetřovací komisi a snažil se sbírat důkazy o smrti Lecha a všech členů posádky. Na ty nejdůležitější otázky týkající se tohoto tématu Vám odpovíme prostřednictvím následujících otázek a odpovědí.

Jaká vznikla podezření v souvislosti se smolenskou tragédií?

Údajně se měly na ostatcích havarovaného letadla objevit pozůstatky po výbušninách. Žádné hmatatelné důkazy se však nikdy nenašly.

Proč tomu tak bylo?

Je pravdou, že ruská strana nikdy nepředala ostatky letadla Polákům. Dokonce se ztratila i spousta cenností a významných věcí. Ty byly majetkem posádky letadla. Mezi ně patřil i Lech Kaczyński.

Odhalila vyšetřovací komise Jaroslawa Kaczyńského nějaké nové důkazy?

Bohužel nikoliv, na což mělo jistě omezení i ze strany Ruska, které mělo vyšetřování a všechny věci důkladně pod kontrolou. Proto zůstalo pouze u domněnek a konspiračních teorií.

Existují i nějaké další konspirace?

Ano, údajně měla pád letadla na starosti americká tajná služba CIA. Mělo dojít ke zmatení pilotů tím, že se nachází v té správné výšce pro přistání, i když tomu tak v husté mlze nebylo.

Proč by to CIA dělala?

Mělo se jednat o promyšlený krok, který by přerušil bránění vstupu amerického kapitálu na polský trh.

Spousta nevyjasněných věcí

Do jisté míry lze říci, že Lech Kaczyński a ostatní zemřeli za trochu nevyjasněných okolností. Poukazováno bylo například na nedostatečný výcvik pilotů letadel, potažmo celého leteckého útvaru. Ze zachovalých záznamů je také zřejmé, že s piloty v kabině v osudný okamžik někdo byl. Mohlo jít tedy o nátlak týkající se přistání za špatné viditelnosti v souvislosti s důležitostí plánované akce. To už se ale bohužel nikdo nedozví. Zdrojem informací jsou webové stránky Fakespace a Forum24.