Fyzioterapie cílí především na pohybový aparát

V rámci zdraví lze podstupovat nejrůznější léčebné metody, mezi které patří například hypnoterapie. Pokud jde však o nápravu pohybového aparátu, hlavní roli má v tomto segmentu fyzioterapie. Tento obor je celkem hodně rozsáhlý, takže zvládá spoustu věcí najednou.

  • Diagnostika.
  • Léčba.
  • Prevence.

Fyzioterapie v praxi

Fyzioterapie, to je v podstatě fyzikální léčba spojená s léčbou tělesnou výchovou. Ne nadarmo vychází z řeckých pojmů, jakými jsou fyzisa therapeiá. Tedy přírodní síla a léčení dohromady. Pokud se o těchto léčebných metodách chcete dočíst něco více, budou Vám nápomocny níže uvedené otázky a odpovědi.

Co si představit pod pojmem IR záření?

Jde o speciální zahřívání neboli předehřívání postiženého místa, které bude následně podrobováno cvičení.

Jaké jsou další typy fyzikální léčby?

Fyzioterapie v sobě zahrnuje například vodoléčbu, UV záření, zábaly parafínem, ale také střídané interferenční proudy a elektromagnetické vlnění.

Kdy došlo k prvnímu sepsání léčebných procesů spojených s fyzioterapií?

Takové materiály vznikaly už za Hippokrata. K prvnímu sepsání v novověku došlo v letech 1530 až 1606.

Při jakém léčení je využíváno UV záření?

V rámci léčby zvané fyzioterapie to může být například osteoporóza.

K čemu je dobré použití laseru?

Laser je přínosný například při kloubních zraněních, v rámci hojení svalových nemocí nebo keloidních jizev.

Nejčastější léčebné metody

Fyzioterapie je pochopitelně pestrým léčebným procesem, který v sobě zahrnuje řadu léčebných metod. Jde o metody známé nejenom v České republice, ale také v zahraničí. Typickým příkladem je Vojtova metoda, Kabatova  metoda známá pod zkratkou PNF, Metoda Ludmily Mojžíšové, Metoda Jany Šimonkové, Bobath koncept, Bazální programy a podprogramy dle J. Čápové nebo Manuální léčba podle profesora Karla Lewita.

Tohle všechno jsou léty prověřené léčebné metody. Ty obor fyzioterapie staví díky jednotlivým úspěchům na lepší úroveň. Každá z těchto metod se pochopitelně týká trochu jiné oblasti lidského těla. Některé jsou zaměřeny na děti, jiné na muže a ženy. Samotné úkony pak provádí fyzioterapeut.