Eurábie – pojem, který souvisí s islámským náboženstvím

Náboženství, jakými jsou například judaismus, sikhismus a buddhismus nejsou v posledních letech natolik zmiňované, jako právě islám. S jeho pozvolným rozšiřováním v Evropě vznikl jeden z poměrně výstižných pojmů, jímž je Eurábie. O tomto tématu Vám nyní přinese základní informace vedoucí k pochopení celé problematiky.

  • V angličtině jde o výraz Eurabia.
  • Vyjadřuje islamizaci Evropy.
  • Tento výraz často používají odpůrci islámu.
  • Dále vyjadřuje evropskou Arábii.
  • Je součástí mnohých konspiračních teorií.

Eurábie a její vznik

Tento výraz se poprvé objevil v rámci knihy EURAB: The Euro-Arab Axis. To se psal rok 2005. Autorkou byla Gisele Littmanová, která knihu napsala pod pseudonymem Bat Ye´or. Od té doby se pojem Eurábie používá čím dál častěji a vznikají kolem něho nejrůznější konspirace.

Pojem Eurábie se v posledních několika letech poměrně úspěšně zařadil mezi konspirační teorie nabývající na síle.

Barbora N., Kolín, studentka.

Hlavní myšlenka je v tomto směru asi zřejmá. Eurábie upozorňuje na větší míru přistěhovalectví v poslední době, díky čemuž dochází k pozvolnému nárůstu muslimského náboženství v Evropě. Výsledek je údajně jasně daný. Evropa bude jednou kompletně ovlivněna tímto náboženstvím, což může nastat už během několika dalších generací.

Jak je to s muslimskou populací v Evropě?

O nárůstu islámského náboženství v posledních letech asi nemá cenu polemizovat. K takovému počinu opravdu dochází, ale je to prvopočátek zmiňované Eurábie? Jen pro zajímavost Vám přinášíme podíl muslimské populace v rámci historických dat z roku 2010 v některých důležitých zemích Evropy.

ZeměPodíl islámského náboženství
PolskoMéně jak 1 %
Itálie2 % až 4 %
Řecko4 % až 5 %
Rakousko5 % až 10 %
Bulharsko10 % až 20 %
Kypr20 % až 30 %
Jak si stojí muslimské náboženství ve světě?

Ve vybraných zemích je zastoupení muslimské populace samozřejmě ještě větší. Dokazuje to taková Albánie nebo Kosovo, kde lze hovořit o 80 % až 90 %.

Spousta muslimů oddávajících se modlitbám.

Eurábie má spoustu odpůrců

Stejně, jako mají nejrůznější konspirační teorie příznivce, mají také své odpůrce. A to platí i pro význam pojmu Eurábie. Obvykle se k podobným názorům prý uchylují radikálně pravicové skupiny obyvatel. Mnozí jedinci se na této tematice snaží zviditelnit a jiní ji naopak ohýbají k prosazování svých zájmů. V každém případě je Eurabia celosvětově známou záležitostí.

Získejte odpovědi na důležité otázky

Pojďme se ale zaměřit na konkrétní informace, které se s touto tematikou v posledních letech pojí. Z mnoha zemí Evropy se prostřednictvím novinářů a autorů ozvaly různé hlasy prosazující to, že Eurábie není jen pouhou konspirací.

Co vyřkla italská novinářka Oriana Fallaci?

Ta už v roce 2004 psala o tom, že Evropa už není Evropou a dochází zde ke kolonizaci islámu.

S čím přišel francouzský autor publikující pod pseudonymem Fjordman?

Ten prostřednictvím své publikace v roce 2008 prozradil, že jedno ze tří narozených dětí ve Francii pochází právě z muslimského prostředí.

Jaké výkřiky přichází z Nizozemska?

Například vůdce jedné ze stran za svobodu Geert Wilders poukazuje na to, že je jenom otázkou času, kdy islamizace pohltí Nizozemsko.

K čemu je mnohdy přirovnávána Eurábie?

Tato konspirační teorie je velice často porovnávána s Protokoly sionských mudrců.

Co jsou to Protokoly sionských mudrců?

Má jít o zfalšovaný text židovského národa, který se údajně snaží dosáhnout globální nadvlády.

Eurábie má řadu konspiračních podob

Není to pochopitelně jenom konspirační teorie autorky Littmanové, která se mimochodem narodila v židovské komunitě v Egyptě. Eurabia je více, než heslem současné doby. Tato myšlenka se začala objevovat už mnohem dříve před rokem 2005. V 70. letech se ve Francii koketovalo z pojmy, jakými byly Plánovaná masová migrace, Velká náhrada a podobně. Tento směr pochopitelně podporuje řada nejrůznějších blogů po celém světě, díky nimž se Eurábii dostává takové pozornosti. Je tedy otázkou, zda jde o skutečnost nebo jenom dobře přiživovanou konspirační teorii. Na to ať si každý udělá obrázek sám. Zdrojem informací byly internetové stránky Wikipedie.