Bermudský trojúhelník je výzvou pro mnohé záhadology

Na světě existuje řada míst, která jsou spojována s nejrůznějšími konspiračními teoriemi. Typickým příkladem je Oblast 51. Pokud se ovšem ze souše přesuneme na moře, nejznámější je bezpochyby bermudský trojúhelník. Ten je velice často označován jako ďáblův trojúhelník. Ani jeden z těchto názvů ovšem není oficiální.

  • Místo, kde se ztratilo hodně lodí a letadel.
  • Lokality, kde nachází lodi bez posádky.
  • Oblast jako stvořená pro záhadology.

Základní informace o bermudském trojúhelníku

Jak už prozrazuje samotné označení, jde o oblast ve tvaru trojúhelníku nacházející se poblíž amerického pobřeží. Tři strany mají každá trochu jinou délku. O tom se ostatně můžete přesvědčit v tabulce prezentované níže, kde nechybí ani přibližná orientace.

OblastDélka strany trojúhelníku
Bermudy – San Juan1 540 km
San Juan – Miami1 660 km
Miami – Bermudy1 664 km
Přibližné situování bermudského trojúhelníku a délky jeho stran.

Když se to tak spočítá, bermudský trojúhelník má plochu zhruba 1 134 105,5 km2. To už je celkem velká oblast, ve které se může někdo ztratit. Záhadologové se na to snaží přijít už spoustu dlouhých let. Zhruba od 70. let 20. století. Na jedné straně jsou racionální vysvětlení, na té druhé trochu šílené konspirace.

Bermudský trojúhelník a jeho historie

Pravdou zůstává, že o bermudském trojúhelníku, respektive o této oblasti se ve svých denících zmínil už Kryštof Kolumbus. O mnoho let později blíže k naší současnosti pak došlo k několika záhadným ztrátám letadel a lodí. Díky těmto incidentům si bermudský trojúhelník vyžádal pozornost lidí.

Spekulace o bermudském trojúhelníku vyvrací různé pojišťovny, státní orgány, ale také vědecké organizace.

Jan S., Praha, vědec.

V roce 1945 se v této oblasti ztratilo celkem pět bombardérů Grumman TBF Avenger. Ještě před nimi tu v roce 1918 bez jakékoliv stopy zmizela nákladní loď Cyclops. Další zmizelou lodí byla Marine Sulphur Queen. Ta dosahovala délky až 145 metrů. Psal se rok 1963. Celkem tu prý zmizelo více jak sto padesát lodí a letadel.

Podobné lodě se v bermudském trojúhelníku ztrácely běžně.

Záhady, které platí dodnes

Na bermudský trojúhelník pravidelně upozorňují média z celého světa. Jednou je to téma neobvyklých atmosférických jevů, jindy zase pravidelné poruchy navigace a divné chování kompasů v této lokalitě. Někteří dokonce uvádějí, že zažili zvláštní časový posun, jiní viděli tajemná světla na nebesích.

Bermudský trojúhelník od A až do Z

Jako u většiny konspiračních teorií, i v tomto případě se setkávají zástupci racionálního vysvětlení a záhadologové v doprovodu konspirátorů. S těmi nejobvyklejšími spekulacemi Vás podrobněji seznámíme v následujících otázkách a odpovědích.

Je bermudský trojúhelník spojován s UFO?

Ano, jde o jednu z nejčastějších konspirací. Někteří jedinci tvrdí, že se v této lokalitě setkali s mimozemskými civilizacemi nebo na obloze spatřili mimozemské lodě.

Jaká jsou jiná vysvětlení?

Další konspirace souvisí s časoprostorovou dimenzí. V určité časové posloupnosti z těchto míst přichází hlášení z lodí a letadel.

Jaké vysvětlení mají teorie s časoprostorovou dimenzí?

Jsou to příznivci parapsychologických konspirací.

A co takhle vyspělé civilizace?

Ano, také ty se objevují v obsahové části konspiračních teorií. Typickým příkladem je Atlantida, kterou bude spousta lidí znát především z řecké mytologie.

Jaké jiné anomálie jsou zde údajně běžné?

Hodně často se můžete setkat s tím, že pod hladinou jsou vidět neidentifikovatelná podmořská světla. Výjimkou nejsou ani elektromagnetické anomálie.

Bermudský trojúhelník a racionální vysvětlení

A nyní se přesuňme od konspirací k realitě. Vedle konspiračních teorií totiž existuje i přemíra reálných vysvětlení, která se snaží rozbít myšlenky záhadologů. Typickým příkladem je to, že bermudský trojúhelník je frekventovanou a velkou oblastí, takže ke ztrátám lodí a letadel může docházet. Navíc hloubka je v této oblasti několik tisíc metrů, takže najít potopenou loď půjde jenom hodně těžko. K tomu si připočtěte i velký výskyt hurikánů v bermudském trojúhelníku a členitý podmořský terén se spoustou jeskyní, kde se tvoří víry. Je tedy na každém, zda bude bermudskému trojúhelníku přisuzovat určitou mystičnost nebo zacílí spíše na racionální vysvětlení. Zdrojem informací se staly webové stránky Wikipedia a Prima Zoom.