Alzheimerova choroba je nejčastější typ demence

Starší občané se potýkají s nejrůznějšími nemoci. Není to pouze Parkinsonova nemoc, jak by si mohl někdo myslet. Hodně vyskytovaná je bohužel i Alzheimerova choroba, která je obvykle označována zkráceným výrazem Alzheimer. Nejčastěji se projevuje u lidí nad 65 let, ale postihnout samozřejmě může i mladší. Kromě toho jsou tu i ostatní nebezpečné nemoci.

  • Ateroskleróza
  • Šedý zákal
  • Osteoporóza
  • Cukrovka a jiné

Alzheimerova choroba v číslech

Tento typ onemocnění má bohužel postupně se zvyšující a zhoršující charakter. A to nejenom v České republice, ale v podstatě na celém světě. To mimochodem zaznamenávají i pojišťovny vynakládající na jednoho pacienta částky kolem 45 tisíc korun ročně. A jak hovoří ostatní čísla?

PředmětHodnota
Alzheimerova choroba v ČeskuCca 170 tisíc lidí
Odhad v roce 2050Až 340 tisíc lidí
Každoroční nárůstO cca 4 000 pacientů
Nejmladší pacientiOd 35 let
Statistické údaje související s touto chorobou.

Alzheimerova choroba byla objevena Aloisem Alzheimerem, a to přesně v roce 1906. Jejím výsledkem je zhoršení paměti, myšlení, ale také fyzických schopností, kdy je člověk odkázán na pomoc druhých osob.

Jaké jsou nejčastější příznaky nemoci?

Tato nemoc může začít celkem nenápadně, postupem času se však přerodí v něco, co už bohužel nelze zastavit a na co v podstatě neexistuje lék. Alzheimerova nemoc se pojí s časovou dezorientací, člověk má problémy s abstraktním myšlením, začne věci ukládat na jiná místa, přichází pocity agresivity, deprese, úzkosti a halucinace. Vše nakonec může vyústit v upoutání na invalidní vozík, poruchy vylučování a v celkové chátrání fyzické schránky.

Je Alzheimerova nemoc léčitelná?

Dostupné léky tuto nemoc nezpomalí a nezastaví, mohou ji pouze zpomalit nebo zmírnit jednotlivé příznaky. Dokonce neexistují ani žádné ověřené preventivní postupy, jimiž by se měl člověk řídit, aby ho toto onemocnění v pozdějším věku nepotkalo. Obecně však platí, že je vhodné žít zdravě, hýbat se a podobně. I to však není zárukou toho, že Alzheimerova choroba nebude komplikovat stáří právě Vám.