Ájurvéda je indickou léčebnou praktikou

Když se řekne alternativní medicína, každého hned napadne ta čínská, kam spadá například akupunktura. Pojďme se ale nyní zaměřit na tu indickou, kam rozhodně patří Ájurvéda. Ta je kromě Indie praktikována po celém světě, a dokonce i v České republice. Tento celostní léčebný systém má celkem jasnou charakteristiku.

  • Vychází ze slov znalost a život.
  • Popisuje tři základní energie.
  • Jeho historie sahá až 6 000 let nazpět.
  • Významnou literaturu představuje Sušruta samhitá.

Ájurvéda v otázkách a odpovědích

Ájurvéda jako taková se zaměřuje na životní energii. Na udržení rovnováhy a vůbec na její samotné dosažení. V rámci tohoto léčení dochází ke spojení těla a mysli. Pro lepší pochopení tohoto léčebného učení a pro zjištění více informací využijte níže uvedené otázky a odpovědi, kde se dozvíte další informace.

Jaké jsou hlavní větve ájurvédy?

Je jich celkem osm a jsou to Kaja čikitsa, Salakja tantra, Agadha tantra, Salja tantra, Kaumára bhrtja, Vadžikarana, Rasajana a Bhuta vidja.

Jaké jsou dvě nejslavnější školy?

Je to chirurgická škola Dhanvantari a lékařská škola Atreya.

Kdo toto učení nejvíce proslavil?

Jsou to mistři, jako Dhanvantari, Nagarjuna a Vagbhatta.

Jaké jsou hlavní tři došy?

Ájurvéda u každého člověka pracuje s vyvážením tří doš, jimiž jsou VÁTA, PITTA a KAPHA.

Jaká další literatura ovlivnila toto léčitelství?

Kromě výše zmíněné to byl také Čaraka samhitá.

Spojení starodávné a moderní techniky

Je pravdou, že ájurvéda za dobu své existuje pochopitelně prošla řadou nejrůznějších úprav. Postupem času byly totiž zkoumány prezentované nauky a zjišťovány patřičné výsledky. V tomto případě vznikly tři samhity neboli písemná pojednání. Patří mezi ně Čaraka samhita, Aštanga samhita a Sušruta samhita.

Jestliže Vás sužují určité problémy a chcete svoji životní sílu spojit se zdravím, potom je ájurvéda ideální cestou. Nutno však podotknout, že patřičné účinky se dostaví pouze pod taktovkou skutečných profesionálů, kteří povedou jednotlivé léčebné procesy. Ájurvéda je v dnešní moderní době vnímána jako alternativní medicína.