Vše o volebním průkazu pro eurovolby: Kde a jak ho získat?

Volebni Prukaz Eurovolby

Co je volební průkaz do eurovoleb?

Volební průkaz do eurovoleb je speciální dokument, který vám umožňuje volit ve volbách do Evropského parlamentu, i když se v době voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Důležité je, že volební průkaz opravňuje k hlasování pouze ve volbách do Evropského parlamentu, nikoliv v jiných volbách či referendech.

Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat osobně na obecním úřadě dle místa vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději 7 dní před volbami. Pokud to nestihnete osobně, existuje i možnost požádat o něj písemně nebo elektronicky, a to nejpozději 14 dní před volbami. V takovém případě je však nutné doručit žádost s ověřeným podpisem do 7 dnů od podání.

S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, ale také na zastupitelském úřadě v zahraničí. Nezapomeňte, že k volbám s volebním průkazem budete potřebovat kromě průkazu také platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Kdo může o průkaz požádat?

O volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu, který vám umožní hlasovat mimo vaše trvalé bydliště, může požádat každý občan České republiky, který má právo volit. To znamená, že vám musí být alespoň 18 let a nesmíte být zbaveni svéprávnosti. Důležité je, že o volební průkaz musíte požádat váš úřad obce s rozšířenou působností, a to buď osobně, nebo písemně s úředně ověřeným podpisem. Pokud chcete o průkaz žádat datovou schránkou, je to samozřejmě také možné. Nezapomeňte, že lhůta pro podání žádosti o vydání volebního průkazu je jiná pro osobní a jiná pro písemnou nebo elektronickou žádost.

Volební průkaz do eurovoleb: Malý kousek papíru, ale s velkým potenciálem ovlivnit budoucnost Evropy.

Radomír Dvořák

Jak a kde o průkaz zažádat?

Žádost o volební průkaz pro eurovolby můžete podat osobně na obecním úřadě podle místa vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do pátek před volbami do 16:00. Pokud nestihnete osobní návštěvu, je možné požádat o vydání průkazu i písemně. V takovém případě musí být žádost doručena úřadu nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. Žádost musí obsahovat jméno a příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, kam má být průkaz zaslán. Nezapomeňte žádost vlastnoručně podepsat. Od roku 2022 je možné o volební průkaz pro eurovolby požádat také elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky. V elektronické žádosti uveďte stejné údaje jako v písemné žádosti. Volební průkaz vám bude následně doručen na zvolenou adresu. Vydání volebního průkazu je zdarma.

volebni prukaz eurovolby
Vlastnost Volební průkaz (obecně) Volební průkaz (eurovolby)
Použití pro Různé volby (Parlamentní, prezidentské, krajské, obecní...) Pouze volby do Evropského parlamentu
Platnost Dlouhodobá, dokud není nahrazen novým průkazem Dlouhodobá, dokud není nahrazen novým průkazem
Nutnost vlastnit Nepovinné, lze volit i na občanský průkaz Nepovinné, lze volit i na občanský průkaz

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu (eurovolby) můžete podat na svém úřadě obce s rozšířenou působností. Důležité je nezaspat termín! Pokud žádáte osobně, máte čas nejpozději do pátku před volbami do 16:00. Jestliže nestíháte osobní návštěvu, můžete využít pošty. V takovém případě musí být vaše žádost na úřadě doručena nejpozději do pátku před volbami. Pozor, v den voleb už žádost podat nestihnete. Voličský průkaz vám pak umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku v České republice, a dokonce i na zastupitelském úřadě v zahraničí. Pro hlasování v zahraničí je ale potřeba požádat o tzv. „doklad pro hlasování v eurovolbách“, který se vydává zvlášť.

Hlasování s průkazem v ČR

Voliči, kteří se v době konání voleb do Evropského parlamentu nebudou nacházet ve svém volebním okrsku, nemusí zoufat. Mohou využít možnosti hlasování s voličským průkazem. Ten jim umožňuje odevzdat svůj hlas v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí. Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu je možné podat osobně na obecním úřadě dle místa trvalého bydliště, a to nejpozději do pátku před volbami do 16 hodin. Pokud nestíháte osobní návštěvu, nezoufejte. Žádost lze podat i písemně, a to dopisem nebo elektronicky s úředně ověřeným podpisem. V takovém případě je nutné doručit ji nejpozději 7 dní před volbami. Voličský průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před volbami. V den voleb se pak s platným průkazem dostavíte do libovolné volební místnosti na území ČR a po předložení průkazu a prokázání totožnosti obdržíte sadu hlasovacích lístků. Pamatujte, že hlasování s voličským průkazem je jedinečnou možností, jak uplatnit své volební právo i v případě, že se v den voleb nacházíte mimo svůj domovský okrsek.

volebni prukaz eurovolby

Hlasování s průkazem v zahraničí

Občané České republiky, kteří se nacházejí v době konání voleb do Evropského parlamentu v zahraničí, mohou k volbám využít volební průkaz. Ten jim umožňuje hlasovat na jakémkoli zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí, který je oprávněn volby do Evropského parlamentu zajišťovat. Žádost o vydání volebního průkazu lze podat osobně na obecním úřadu s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu, a to nejpozději 10 dnů před volbami. V případě zasílání žádosti poštou je nutné dodržet lhůtu 15 dnů před volbami. Pro hlasování v zahraničí je nezbytné se prokázat platným dokladem totožnosti, kterým je občanský průkaz nebo cestovní pas. Samotné hlasování probíhá vhozením obálky s hlasovacím lístkem do volební schránky na zastupitelském úřadě. Voliči, kteří se v době konání voleb do Evropského parlamentu z krátkodobého hlediska zdržují v zahraničí, mohou požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů u zastupitelského úřadu. Tato možnost je určena pro občany, kteří se v zahraničí nacházejí z důvodu dovolené, služební cesty nebo studijního pobytu.

Důležité informace a kontakty

Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu (volební průkaz) vám umožňuje volit v jiném volebním okrsku, než ve kterém jste přihlášeni k trvalému pobytu. Můžete ho využít například v případě, že budete v době voleb mimo své trvalé bydliště, ať už v České republice, nebo v zahraničí. Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat osobně na obecním úřadě podle místa trvalého pobytu, a to nejpozději do pátku před volbami do 16:00 hodin. Pokud nestihnete podat žádost osobně, můžete tak učinit i písemně nebo elektronicky, a to nejpozději 7 dní před volbami. V takovém případě je ale nutné doručit úředně ověřenou kopii vašeho podpisu. Volební průkaz si pak můžete vyzvednout osobně nebo si ho nechat zaslat na adresu v České republice. Pro hlasování v zahraničí je nutné požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi. K žádosti je potřeba doložit občanský průkaz nebo cestovní pas. Hlasovat pak můžete na zastupitelském úřadě nebo poštou. Pro více informací o volbách do Evropského parlamentu a hlasování v zahraničí navštivte webové stránky Ministerstva vnitra České republiky.

Publikováno: 04. 11. 2024

Kategorie: Politika