Potracené plody ve vakcínách? A ke všemu i riziko neplodnosti

Vakcíny proti koronaviru jsou dlouhodobě ožehavým a citlivým tématem. Typickým příkladem je změna DNA při očkování některou z dostupných vakcín. Jestliže jste si mysleli, že tato tvrzení jsou šílená a nereálná, přichází na přetřes ještě šílenější. Otázkou ovšem zůstává, je na nich něco pravdy? Zmínit lze potracené plody obsažené v samotných vakcínách.

  • Vakcíny prý obsahují buňky potraceného dítěte.
  • Údajně má jít o umělé potraty.
  • Takové informace lze vyčíst i z krabičky.

Obecné informace o potratech

Pokud chceme zmínit potracené plody ve vakcínách, je zapotřebí psát o potratech obecně. Každý určitě správně tuší, že jde o ukončené těhotenství. A to tehdy, když zanikne plod nebo embryo ještě před samotným porodem. Pro zajímavost uvádíme několik dalších informací v tabulce prezentované níže, včetně statistiky pojící se s rokem 2014 a týkající se České republiky.

PředmětHodnota
Počet potratů25,11 %
Uměle přerušené potraty14,87 %
Latinský názevAbortus
Český výrazAborce
Informace spojení s potraty v ČR v roce 2014.

V některých zemích jsou potraty zakázané. V jiných státech světa jsou naopak povolené. Nutno podotknout, že spousta potratů u žen zůstane zároveň neodhalena, protože si ženy myslí, že dostaly opožděnou menstruaci.

Příčinou potratů na straně plodů mohou být chromozomální poruchy. Na straně matky těch příčin může být daleko více.

Anna P., Praha, lékařka.

Potracené plody ve vakcínách

Nyní se přesuneme ke spojitosti potracených plodů a vakcín obecně. Možná byste se divili, ale nejedná se pouze o vakcíny určené proti koronaviru. Všechno začalo zhruba v šedesátých letech minulého století, když v nemocnicích došlo k samovolným potratům několika žen. Právě v tu dobu padlo rozhodnutí související s odebráním genetického materiálu pro výzkumné účely.

Důležité je zmínit, že tyto odběry tehdy nebyly primárně spojeny s využitím pro vakcíny. K tomu se se souhlasem žen začaly využívat až později. Obecně totiž platí, že pěstování virů v živých organismech a vůbec na živých tvorech není eticky přípustné. Od té doby se tyto potracené plody využívají po celém světě a v mnoha zemích.

Na počátku bylo těhotenství, ve výsledky někdy bohužel potrat.

Potracené plody v očkování proti koronaviru

Souvislost potracených plodů a očkování proti koronaviru přišla na přetřes na konci roku 2020, kdy se vakcíny začaly čím dál více popularizovat. S jedním takovým tvrzením přišla žena prostřednictvím videa šířeného na internetu a sociálních sítích, kde sdělila řadu podstatných informací. Od té doby se tato konspirační teorie začala rozrůstat závratným tempem.

Zásadní otázky a odpovědi

Je pravdou, že jedna linie buněk pocházejících právě z potraceného plodu je využívána ke kultivaci viru. Tato informace je ovšem určitým způsobem překroucena. Ve výsledku vyznívá přesně tak, jak definuje samotná konspirace. O tom se ostatně můžete více dočíst prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

V jakém roce došlo k odběru genetického materiálu z potracených plodů?

Tyto odběry byly provedeny v roce 1962. Využívány jsou tedy více jak padesát let.

K jakým výzkumům byly tyto plody využity?

Potracené plody byly nápomocny při vzniku nejrůznějších vakcín proti nemocem. Typickým příkladem jsou příušnice, pásový opar, obrna, vzteklina, spalničky, zarděnky, hepatitida typu A a mnohé další.

Jsou využívány tyto látky i u očkování proti koronaviru?

Potracené plody slouží pouze ke kultivaci viru, z něhož jsou následně vyráběny vakcíny. Samotný vir a jednotlivé složky následně hynou.

Jak tedy vznikla tato konspirační teorie?

Vlivem neznalosti těchto informací. Pro některé konspirátory mohou být také zavádějící informace na krabičkách vakcín.

Nachází se kultury z embryonálních buněk ve vakcínách?

Vakcíny proti očkování jsou oficiálně od těchto buněčných kultur důkladně očištěny.

Potracené plody nejsou jedinou konspirací

Konspirační teorie o potracených plodech ve vakcínách mimochodem navazuje na mnohé další související s těhotenstvím, respektive s neplodností a touto tematikou. Objevují se také zprávy o tom, že očkování proti koronaviru způsobuje neplodnost u žen a mužů. Odborníci ovšem tato tvrzení vyvracejí. S tím, že zničen je pouze protein koronaviru a nedochází k poškození děložní sliznice. Očkování tedy nemůže vést k neplodnosti. Přesto tyto konspirace mají řadu svých příznivců. Zdrojem informací se staly webové stránky Vědátor a Wikipedia.

Publikováno: 04. 12. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: JanNovotny

Tagy: embryo | konspirace | konspirační teorie | kultivace viru | očkovaní | potracené plody | potrat | vakcína | vakcíny | vir | viry