Mikrovlnná trouba ničí životy – Konspirace nebo pravda

Mikrovlnná trouba zvaná mikrovlnka je nedílnou součástí mnohých domácností. Kuchyňský elektrický přístroj sloužící pro tepelnou úpravu pokrmů, s nímž se setkal bezpochyby každý. Názory na její použití se pochopitelně různí. Řada konspirátorů poukazuje na škodlivost vůči lidskému zdraví. Jiní taková tvrzení vyvracejí.

  • Využívá elektromagnetické záření.
  • Generuje ho magnetron o frekvenci 2,4 GHz.
  • Slouží k ohřívání pokrmů.

Něco málo z historie mikrovlnné trouby

Ještě, než přistoupíme k hlubšímu rozboru konspiračních teorií souvisejících se škodlivostí mikrovlnek, zaměříme se na jejich historii. Bližší informace Vám přinášíme prostřednictvím níže uvedené tabulky. V ní je mikrovlnná trouba popsána opravdu dostatečně.

PředmětHodnota
První princip oscilace magnetonu1924
Princip popsalAugust Žáček
První mikrovlnka40. léta 20. století
První komerční produkt1947
Základní informace související s počátkem mikrovlnky.

Pokud jde o to, kdy se mikrovlny poprvé objevily v domácnostech, lze koketovat s rokem 1955. Tehdy šlo o objemné trouby, jejichž pořizovací hodnota se pohybovala kolem 1 300 USD.

Mikrovlnná trouba patří v dnešní době k jednomu z nejpoužívanějších elektrospotřebičů v kuchyni. Je to zapříčiněno i nízkými pořizovacími náklady.

Pavla S., Ostrava, prodavačka elektroniky.

Mikrovlnná trouba a nejznámější hoaxy

V průběhu let se pochopitelně vyrojily nejrůznější informace o tom, jak mikrovlny působí na potraviny. Například při ohřívání masa dochází ke vzniku karcinogenu D. Rakovinotvorné látky údajně vznikají také v mléčných výrobcích, včetně obilovin. Pokud mikrovlnku použijete k rozmrazování potravin, dochází nejčastěji ke štěpení galaktosidů. Při přípravě zeleniny v mikrovlnné trouby přichází na přetřes naopak štěpení alkaloidů.

Z toho všeho jsou pochopitelně vyvozovány důsledky promítající se na lidském těle. Například potraviny z mikrovlnky vyvolávají poruchy trávení. Značně poškozují lymfatický systém a údajně dochází ke zvýšení rakovinotvorných buněk cytoma v krvi. Ani lidský mozek není ušetřen před poškozením, na což mají negativní vliv umělá vysokofrekvenční mikrovlnná pole.

Takhle končí mikrovlnná trouba lidí, kteří se bojí její škodlivosti.

Žádné konspirace nemají vědecký podklad

I když výše uvedené řádky působí dosti odstrašujícím dojmem, rozhodně kvůli nim nemusíte vyhazovat mikrovlnku z domu. Nejprve dočtěte tento článek do konce. Mikrovlnná trouba Vám bude popsána také z dalších úhlů pohledů. A nakonec možná nebude všechno tak špatné, jak někteří jedinci a skupiny prohlašují.

Mikrovlnná trouba v otázkách a odpovědích

Pravdou zůstává, že mikrovlnná trouba vybraným potravinám určitě nepřidá na jejich čerstvosti, ale rozhodně se nejedná o nebezpečný způsob přípravy jídla. Žádné vědecké studie neprokázaly poškození lidského zdraví při dlouhodobějším užívání. I když vznikly samozřejmě studie prezentující opak. O některých dalších důležitých věcech se více zmíníme v otázkách a odpovědích prezentovaných níže.

Jaké orgány jsou podle konspirací ohroženy při používání mikrovlnné trouby?

Zmínka by měla padnout o žaludku a střevech, kde dochází ke zvýšenému výskytu rakoviny. Hoaxy upozorňují také na volné radikály.

Znehodnocuje mikrovlnná trouba potraviny?

Do jisté míry ano. Ne však z pohledu zdravotní škodlivosti. Každé tepelně upravené pochutiny ztrácí na svých výživových hodnotách, ať už jde o mikrovlnku nebo klasickou troubu.

V čem je naopak používání mikrovlnné trouby prospěšné?

Když se s ní naučíte správně pracovat, zkrátíte rychlost přípravy jídla a dokážete v potravinách zachovat optimální výživovou hodnotu.

Ovlivňují samotné vlny ohřívané potraviny?

Vlny je ze zdravotního hlediska nikterak neovlivňují. Zvolený program může mít vliv pouze na výslednou podobu jídla.

Jsou zmiňovány nějaké biologické účinky mikrovln?

Odpůrci mikrovlnky upozorňují například na poškození buněk, destrukci mozkových obvodů, snížení energetických buněk nebo zmírnění vitality.

Mikrovlnná trouba – Pomocník nebo škůdce

Na závěr tohoto článku můžeme uvést pouze jediné. Žádná z odborných studií doposud neprokázala, že mikrovlnná trouba má na jídlo jiné účinky nežli ty tepelné. Vliv na to má především to, že mikrovlnky produkují neionizující záření, nikoliv to ionizující. Možná právě proto jsou mikrovlnky nedílnou součástí téměř každé domácnosti. I zde však existují konspirační teorie stejně, jako například u očkování a autismu. Zdrojem informací se staly webové stránky AC24 a Manipulátoři.

Publikováno: 21. 11. 2021

Kategorie: Zdraví