Dovolená na DPP v roce 2024: Jak na výpočet?

Výpočet Dovolené Dpp 2024

Nárok na dovolenou u DPP

Každý, kdo pracuje na základě dohody o provedení práce (DPP), má ze zákona nárok na dovolenou. Výpočet dovolené u DPP se liší od výpočtu u běžného pracovního poměru. V roce 2024 se na výpočtu nic nemění. Základem pro výpočet dovolené u DPP je počet odpracovaných dnů a týdenní pracovní doba uvedená v dohodě. Za každý odpracovaný den náleží zaměstnanci na DPP 1/21 z týdenní pracovní doby dovolené. Pokud tedy máte v DPP sjednanou týdenní pracovní dobu 20 hodin a odpracujete 10 dní, máte nárok na 9,5 hodiny dovolené (20 hodin / 21 dní 10 dní = 9,5 hodiny). Pro výpočet dovolené u DPP v roce 2024 můžete využít i online kalkulačky, které jsou dostupné na internetu. Důležité je pamatovat na to, že dovolená se u DPP proplácí. Zaměstnavatel vám tedy za nevyčerpanou dovolenou musí vyplatit náhradu mzdy.

Výpočet délky dovolené

Výpočet dovolené u dohody o provedení práce (DPP) v roce 2024 se řídí stejnými pravidly jako u běžného pracovního poměru. Základní sazba činí 4 týdny dovolené za rok. Důležité je si uvědomit, že u DPP nevzniká nárok na dovolenou za celé týdny, ale pouze za odpracované dny. Pro výpočet nároku na dovolenou se používá tzv. průměrný týdenní výdělek.

Jak tedy vypočítat dovolenou pro DPP v roce 2024?

Nejprve je nutné zjistit, kolik dní v daném roce reálně odpracujete.

Poté se vypočítá průměrný denní výdělek.

Nárok na dovolenou se pak určí tak, že se počet odpracovaných dnů vydělí počtem pracovních dnů v týdnu (obvykle 5) a vynásobí se počtem týdnů dovolené (4).

Výsledek představuje počet dní dovolené, na které máte nárok.

Pamatujte, že dovolená se u DPP proplácí. Výše náhrady mzdy za dovolenou se pak vypočítá z průměrného denního výdělku.

Minimální délka dovolené

V roce 2024 se na výpočet dovolené pro dohody o provedení práce vztahují stejná pravidla jako na klasický pracovní poměr. Základní sazba činí 4 týdny dovolené za rok. Zaměstnanci pracující na dohodu o provedení práce tak mají nárok na dovolenou v délce odpovídající jejich odpracované době. Minimální délka dovolené však zákoník práce nestanovuje. To znamená, že i zaměstnanec s dohodou o provedení práce, který odpracuje jen několik hodin měsíčně, má nárok na poměrnou část dovolené. Pro výpočet dovolené se vychází z týdenní pracovní doby. Pokud zaměstnanec pracuje v průměru 20 hodin týdně, má nárok na 2 týdny dovolené za rok. V případě kratší týdenní pracovní doby se dovolená krátí. Důležité je pamatovat, že dovolená se zaokrouhluje na celé hodiny nahoru. Zaměstnanec s dohodou o provedení práce si tedy nemůže vybrat dovolenou kratší než 1 hodinu.

Pracovní dny a dovolená

Výpočet dovolené pro dohodu o provedení práce (DPP) v roce 2024 se může zdát složitý, ale s trochou znalostí to zvládnete levou zadní. Základní pravidlo je, že na dovolenou máte nárok za každý odpracovaný měsíc. Za každý takový měsíc vám náleží 2 dny dovolené, pokud pracujete na DPP s kratší dobou trvání, nebo 2,08 dne, pokud je vaše DPP sjednána na dobu neurčitou. Nezapomeňte, že do odpracovaných dnů se počítají pouze ty, kdy jste skutečně pracovali. Dny, kdy jste byli nemocní nebo na dovolené, se do výpočtu nezapočítávají.

Pro výpočet dovolené v roce 2024 je důležité vědět, kolik dní jste v daném roce odpracovali. Pokud jste například odpracovali 6 měsíců, náleží vám 12 dní dovolené (6 měsíců x 2 dny dovolené za měsíc). Pamatujte, že dovolená se zaokrouhluje na celé dny nahoru.

Evidence odpracované doby

Pro výpočet dovolené z dohody o provedení práce (DPP) v roce 2024 je klíčová evidence odpracované doby. Zaměstnavatel má povinnost vést evidenci odpracované doby u všech zaměstnanců, a to i u těch, kteří pracují na DPP. Tato evidence musí být vedena řádně a průkazně. Na základě této evidence se následně určuje nárok na dovolenou. Zaměstnanec by si měl sám hlídat, zda zaměstnavatel evidenci odpracované doby vede správně a zda mu za odpracovanou dobu náleží odpovídající počet dní dovolené. V případě nejasností je vhodné se obrátit na zaměstnavatele s žádostí o vysvětlení.

Čerpání dovolené u DPP

Výpočet dovolené u dohody o provedení práce (DPP) v roce 2024 se řídí stejnými pravidly jako v předchozích letech. Zaměstnanec pracující na DPP má nárok na dovolenou ve výši 2 dny za každý celý měsíc trvání pracovního poměru. Pokud je DPP kratší než jeden měsíc, dovolená se krátí poměrně.

Jak tedy vypočítat dovolenou pro DPP v roce 2024?

Začněte s počtem celých měsíců trvání DPP. Tento počet vynásobte dvěma, čímž získáte počet dní dovolené. Pokud DPP trvá jen část měsíce, vypočítejte poměrnou část dovolené. Pro výpočet vydělte počet odpracovaných dní v daném měsíci počtem kalendářních dní v tomto měsíci a výsledek vynásobte dvěma.

Pamatujte, že dovolená se zaokrouhluje na poloviny dní nahoru. Například, pokud vám výpočet ukáže 1,25 dne dovolené, máte nárok na 1,5 dne. Je důležité si uvědomit, že nárok na dovolenou vzniká až po odpracování 60 dnů u stejného zaměstnavatele v témže kalendářním roce.

Proplacení nevyčerpané dovolené

V případě ukončení dohody o provedení práce (DPP) má zaměstnanec nárok na proplacení nevyčerpané dovolené. Výpočet probíhá podobně jako u klasického pracovního poměru. Zaměstnanec má za každý odpracovaný měsíc v roce 2024 nárok na 2 dny dovolené, pokud odpracuje celý kalendářní měsíc. Pro výpočet dovolené se vychází z průměrného výdělku. Pro stanovení průměrného výdělku se berou v úvahu hrubé mzdy z období, za které náleží dovolená, tedy z roku 2024. Pokud zaměstnanec neodpracoval celý kalendářní měsíc, nárok na dovolenou se krátí. Za každý neodpracovaný den v měsíci se odečítá 1/21 průměrného denního výdělku. Pro výpočet nároku na proplacení dovolené je nutné znát počet dnů nevyčerpané dovolené a průměrný denní výdělek.

Změny v legislativě pro rok 2024

Pro rok 2024 se nechystají žádné zásadní legislativní změny, které by ovlivnily výpočet dovolené pro dohody o provedení práce (DPP). Stále platí, že nárok na dovolenou vzniká poměrně odpracované době. Základní výměra dovolené činí 4 týdny za rok, u DPP se však dovolená počítá úměrně odpracované době.

Pro výpočet dovolené u DPP v roce 2024 se používá jednoduchý vzorec. Nárok na dovolenou v hodinách získáte, když vydělíte počet odpracovaných hodin v měsíci číslem 21 a výsledek vynásobíte počtem dní dovolené, které by zaměstnanci náležely za celý kalendářní měsíc, kdyby pracoval na hlavní pracovní poměr.

Pamatujte, že do odpracované doby se nezapočítávají všechny dny. Mezi dny, které se nezapočítávají do odpracované doby, patří například dny nemoci, dny čerpání rodičovské dovolené nebo dny neplaceného volna.

Praktické příklady výpočtu

Pro výpočet dovolené u dohody o provedení práce (DPP) v roce 2024 je klíčové si uvědomit, že nárok na dovolenou vzniká za každý odpracovaný měsíc. Za každý kalendářní měsíc, ve kterém odpracujete alespoň 15 dní (po 8 a více hodinách), vám náleží 1/12 z celkového nároku na dovolenou. Pokud je vaše dohoda kratší než rok, máte nárok na poměrnou část dovolené.

Představme si například paní Janu, která pracuje na DPP od 1. března 2024 do 30. června 2024 a její týdenní pracovní doba činí 20 hodin. Jelikož pracuje 4 měsíce a splňuje podmínku odpracovaných dní, náleží jí 4/12 z celkového nároku na dovolenou, což odpovídá 1/3. Pokud má tedy nárok na 4 týdny dovolené, v tomto případě by jí náleželo 1 týden a 1 den dovolené (4 týdny / 3 = 1,33 týdne).

Důležité je pamatovat, že do odpracovaných dní se počítají pouze dny, kdy jste skutečně pracovali. Nemoc, dovolená nebo překážky na straně zaměstnavatele se do tohoto výpočtu nezapočítávají.

Užitečné odkazy a kontakty

Pro bližší informace a podrobnější vysvětlení problematiky dovolené u dohody o provedení práce se můžete obrátit na následující instituce:

Ministerstvo práce a sociálních věcí: Poskytuje obecné informace o pracovněprávních vztazích a zákoníku práce, včetně problematiky dovolené.

Inspektorát práce: Můžete se obrátit s dotazy ohledně správného výpočtu dovolené u dohody o provedení práce a případného porušení vašich práv ze strany zaměstnavatele.

Oblastní pobočky České správy sociálního zabezpečení: Poskytují informace o odvodech na sociální a zdravotní pojištění, které s dohodou o provedení práce souvisí.

Českomoravská konfederace odborových svazů: Pokud řešíte problém s dovolenou u dohody o provedení práce, tahle organizace vám může pomoct. Je to podobný jako když někdo zjišťuje jak kandidovat do zastupitelstva obce - taky potřebujete správné informace a podporu. Konfederace nabízí právní poradenství, když se dostanete do křížku se zaměstnavatelem. Mimochodem, jestli vás zajímá jak kandidovat do zastupitelstva obce, mrkněte na tenhle užitečný průvodce. No a zpátky k odborům - ty vám pomůžou, když nevíte, jak na to s dovolenou u DPP, podobně jako poradí těm, co chtějí vědět, jak kandidovat do zastupitelstva obce, ale v pracovně-právní oblasti.

Advokátní kanceláře specializující se na pracovní právo: Mohou vám poskytnout odbornou právní pomoc a zastupovat vás v případném soudním sporu.

Když chcete mít jistotu, podobně jako když řešíte jak zálohovat WhatsApp, je fakt důležitý vědět, co obnáší dohoda o provedení práce. Stejně jako si můžete přečíst návod jak zálohovat WhatsApp, tak byste si měli načíst i svoje práva a povinnosti. No a když už víte jak zálohovat WhatsApp nebo řešíte pracovní věci, je lepší se předem informovat, než pak koukat jak vrána.

Nárok na dovolenou

Výpočet dovolené pro dohodu o provedení práce (DPP) v roce 2024 se řídí stejnými pravidly jako v předchozích letech. I když se nejedná o klasický pracovní poměr, nárok na dovolenou vzniká i brigádníkům pracujícím na DPP. Základní podmínkou pro vznik nároku na dovolenou je odpracovaná doba. Za každý odpracovaný den, ve kterém délka směny přesáhne 4 hodiny, náleží zaměstnanci na DPP 1/52 z roční výměry dovolené. Minimální délka dovolené činí 4 týdny, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na delší dovolené. Pro výpočet dovolené je tedy klíčové znát odpracovanou dobu a týdenní pracovní dobu stanovenou v DPP. Pro výpočet dovolené lze využít online kalkulačky, které zohledňují aktuální legislativu.

Výpočet délky

Pro výpočet délky dovolené u dohody o provedení práce (DPP) v roce 2024 je klíčový pojem "odpracovaná doba". Na rozdíl od klasického pracovního poměru, kde se dovolená počítá v dnech, u DPP se počítá v hodinách. Za každých 16,667 odpracovaných hodin máte nárok na 1 hodinu dovolené. Tento přepočet vychází z průměrné délky pracovní doby v týdnu (40 hodin) děleno počtem týdnů v roce (52) a počtem pracovních dnů v týdnu (5). Výsledkem je 1,667 dne dovolené za 1 odpracovaný týden. Pro zjednodušení se používá hodinová sazba, která vychází z 8hodinové pracovní doby. Maximální délka dovolené u DPP není nijak omezena. Můžete si tedy teoreticky "napracovat" i na několik týdnů dovolené, pokud odpracujete dostatečný počet hodin.

Minimální délka

U dohody o provedení práce (DPP) se dovolená neřídí týdny, ale odpracovanými dny. Minimální délka dovolené je ale stejná jako u běžného pracovního poměru, tedy 4 týdny za rok. Tato minimální délka platí, pokud zaměstnanec odpracuje za rok alespoň 40 hodin v průměru za týden. U DPP se ale obvykle pracuje méně hodin, proto se nárok na dovolenou krátí.

Pro výpočet dovolené u DPP v roce 2024 je klíčové znát průměrný týdenní úvazek. Ten zjistíte vydělením celkového počtu odpracovaných hodin v roce 52. Pokud je výsledek nižší než 40 hodin, nárok na dovolenou se krátí. I s kratším úvazkem má ale zaměstnanec nárok na poměrnou část dovolené. Nikdy tedy nemůže být kratší než 2 týdny.

Pracovní dny

Při výpočtu dovolené pro dohodu o provedení práce (DPP) v roce 2024 hrají pracovní dny klíčovou roli. Pro určení nároku na dovolenou je důležité vědět, kolik dní v roce 2024 budete skutečně pracovat. Pracovní dny jsou všechny kalendářní dny v roce, kromě víkendů a státních svátků. V roce 2024 připadá 13 státních svátků na pracovní dny. Při výpočtu dovolené pro DPP se vychází z týdenní pracovní doby. Pokud pracujete na DPP na částečný úvazek, máte nárok na poměrnou část dovolené. Pro výpočet dovolené je nutné znát počet pracovních dní v roce 2024 a vaši dohodnutou týdenní pracovní dobu.

Evidence odpracované doby

Pro výpočet dovolené z dohody o provedení práce (DPP) v roce 2024 je klíčová evidence odpracované doby. Zaměstnavatel má povinnost vést evidenci odpracované doby u všech zaměstnanců, a to i u těch, kteří pracují na DPP. Tato evidence musí být vedena řádně a průkazně. Na základě této evidence se následně určuje nárok na dovolenou. Zaměstnanec by si měl sám hlídat, zda zaměstnavatel evidenci odpracované doby vede správně a zda mu za odpracovanou dobu náleží odpovídající počet dní dovolené. V případě nejasností je vhodné se obrátit na zaměstnavatele s žádostí o vysvětlení.

Výpočet dovolené DPP 2024
Položka Dohoda o provedení práce Pracovní poměr
Nárok na dovolenou Nevzniká automaticky, lze sjednat v dohodě Vzniká automaticky ze zákona
Výpočet dovolené Obvykle poměrná část z celkové dovolené dle sjednané doby v dohodě Dle zákona, minimálně 4 týdny, u některých profesí více

Čerpání dovolené

Výpočet dovolené u dohody o provedení práce (DPP) se liší od klasického pracovního poměru. Zaměstnanec s DPP nemá nárok na dovolenou ve dnech, ale získává ji v hodinách. Za každý odpracovaný den, ve kterém odpracuje alespoň 4 hodiny, mu náleží poměrná část dovolené. V roce 2024 činí minimální dovolená 4 týdny, což pro DPP znamená 8 hodin za každých 30 odpracovaných dní. Pro výpočet dovolené u DPP je tedy klíčové znát počet odpracovaných dní v roce 2024.

Proplacení dovolené

Výplata za dovolenou u dohody o provedení práce se řídí jinými pravidly než u běžného pracovního poměru. Zatímco u hlavní pracovní smlouvy se dovolená proplácí, u dohody o provedení práce tomu tak není. Místo proplacení dovolené náleží odměna za neodpracovanou dovolenou. Výpočet dovolené DPP 2024 se odvíjí od počtu odpracovaných dnů a výše hodinové mzdy. Za každý odpracovaný den v roce 2024 vzniká nárok na 0,4167 dne dovolené. Pro výpočet odměny za dovolenou se používá průměrný hodinový výdělek za posledních 12 měsíců. Jak vypočítat dovolenou pro dohodu o provedení práce v roce 2024? Stačí vynásobit počet dní dovolené průměrným denním výdělkem. Je důležité si uvědomit, že nárok na dovolenou vzniká až po odpracování alespoň 15 dnů u daného zaměstnavatele.

Změny v roce 2024

V roce 2024 se neočekávají žádné zásadní legislativní změny, které by ovlivnily výpočet dovolené pro dohody o provedení práce (DPP). Stále platí, že nárok na dovolenou vzniká každému, kdo na základě DPP odpracuje alespoň 180 hodin v kalendářním roce.

Základní vzorec pro výpočet dovolené u DPP zůstává stejný:

Počet odpracovaných hodin / 35 2 = Nárok na dovolenou v hodinách.

Pro výpočet dovolené pro dohodu o provedení práce v roce 2024 je tedy nutné vést přesnou evidenci odpracovaných hodin. V případě, že zaměstnanec neodpracuje v roce 2024 alespoň 180 hodin, nevzniká mu za tento rok nárok na dovolenou. Důležité je také pamatovat na to, že dovolená se u DPP proplácí, a to ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci na DPP dovolenou v daném kalendářním roce, a to i v případě, že pracovní poměr skončí před vyčerpáním celého nároku.

Příklady výpočtu

Výpočet dovolené u dohody o provedení práce (DPP) se liší od klasického pracovního poměru. Zaměstnanec s DPP nemá nárok na dovolenou ve dnech, ale získává dovolenou v hodinách. Výše dovolené činí minimálně 8 % z odpracované doby, maximálně však 4 týdny.

Představme si například studenta Jana, který si v roce 2024 přivydělává na DPP v kavárně. Jeho hodinová mzda je 150 Kč. Odpracoval celkem 300 hodin.

Výpočet nároku na dovolenou: 300 hodin 8 % = 24 hodin dovolené

Proplacení dovolené: 24 hodin 150 Kč/hod = 3 600 Kč

Jan má tedy nárok na 24 hodin placené dovolené, za kterou mu náleží 3 600 Kč. Důležité je pamatovat, že do odpracované doby se započítávají pouze hodiny, za které zaměstnanci náleží mzda. Nemocenská, ošetřovné ani překážky v práci se do výpočtu nezapočítávají.

Užitečné odkazy

Pro hlubší pochopení problematiky a pro zisk dalších relevantních informací doporučujeme nahlédnout do následujících zdrojů: Zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.) – konkrétně do části týkající se dovolené (§ 76 a násl.) a dohody o provedení práce (§ 75). Informace o výpočtu dovolené a s tím souvisejících otázek naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Užitečné informace a praktické příklady pro výpočet dovolené v roce 2024 hledejte na specializovaných portálech zaměřených na pracovní právo, jako například na webu České správy sociálního zabezpečení. Pro výpočet dovolené můžete využít i online kalkulačky, které jsou dostupné na různých webových stránkách. Nezapomeňte si však ověřit jejich důvěryhodnost a správnost výpočtu. V případě nejasností nebo specifických otázek týkajících se vašeho pracovního poměru doporučujeme obrátit se na odborníka na pracovní právo.

Nárok

Na vznik nároku na dovolenou u dohody o provedení práce (DPP) má vliv délka odpracované doby. Zaměstnanec s DPP nemá nárok na dovolenou ve dnech, ale získává ji v hodinách. Za každý odpracovaný den, ve kterém zaměstnanec na DPP odpracuje alespoň 4 hodiny, mu náleží poměrná část dovolené. V roce 2024 činí minimální výměra dovolené 4 týdny, což odpovídá 160 hodinám u plného úvazku. Pro výpočet dovolené u DPP se používá vzorec: (počet odpracovaných dnů s alespoň 4 odpracovanými hodinami / 21) 8. Výsledek udává počet hodin dovolené, na kterou má zaměstnanec s DPP nárok. Příklad: Zaměstnanec na DPP odpracoval v roce 2024 celkem 50 dnů, kdy vždy odpracoval alespoň 4 hodiny. Jeho dovolená se vypočítá následovně: (50 / 21) 8 = 19 hodin dovolené. Je důležité si uvědomit, že dovolená se u DPP nezaokrouhluje nahoru, ale vždy se počítá s přesností na hodiny.

Výpočet

Pro výpočet dovolené u dohody o provedení práce (DPP) v roce 2024 je klíčové si uvědomit, že nárok na dovolenou se odvíjí od počtu odpracovaných dnů, nikoliv odpracovaných hodin. Za každý odpracovaný den, ve kterém zaměstnanec na DPP odpracuje alespoň 4 hodiny, mu náleží 1/20 dovolené za kalendářní rok. Pokud odpracuje méně než 4 hodiny, den se pro výpočet dovolené nezapočítává. Pro zjištění celkového nároku na dovolenou v roce 2024 je tedy nutné znát předpokládaný počet odpracovaných dnů splňujících tuto podmínku. Například, pokud zaměstnanec na DPP odpracuje v roce 2024 celkem 50 dnů, z toho 40 dnů po dobu alespoň 4 hodin denně, bude mu náležet dovolená v délce 2 dnů (40 / 20 = 2). Důležité je pamatovat, že dovolená se u DPP nezaokrouhluje nahoru, a proto i v případě, že výpočet vyjde 1,8 dne, náleží zaměstnanci pouze 1 den dovolené.

Minimum

Zaměstnanec pracující na Dohodu o provedení práce (DPP) má také nárok na dovolenou, i když se její výpočet liší od běžného pracovního poměru. Zákoník práce garantuje minimální dovolenou, a to i v případě DPP. Pro rok 2024 se tato minimální dovolená počítá stejně jako v předchozích letech. Za každý odpracovaný měsíc v roce 2024 náleží zaměstnanci na DPP 2 dny dovolené, pokud odpracuje alespoň 10 směn v měsíci. Pokud je v měsíci odpracováno méně než 10 směn, nárok na dovolenou nevzniká. Je důležité si uvědomit, že se jedná o minimální dovolenou. Zaměstnavatel může ve smlouvě sjednat i dovolenou delší. Vždy je proto důležité si pečlivě projít smlouvu o DPP a ověřit si, jaká je v ní sjednaná délka dovolené.

Pracovní dny

Při výpočtu dovolené pro dohodu o provedení práce (DPP) v roce 2024 hrají pracovní dny klíčovou roli. Pro určení nároku na dovolenou je důležité vědět, kolik dní v roce 2024 budete skutečně pracovat. Pracovní dny jsou všechny kalendářní dny v roce, kromě víkendů a státních svátků. V roce 2024 připadá 13 státních svátků na pracovní dny. Při výpočtu dovolené pro DPP se vychází z týdenní pracovní doby. Pokud pracujete na DPP na částečný úvazek, máte nárok na poměrnou část dovolené. Pro výpočet dovolené je nutné znát počet pracovních dní v roce 2024 a vaši dohodnutou týdenní pracovní dobu.

Evidence

Při výpočtu dovolené pro dohodu o provedení práce (DPP) v roce 2024 je klíčové vycházet z platné legislativy, konkrétně ze zákoníku práce. Zákoník práce stanoví, že na dovolenou má nárok i zaměstnanec pracující na DPP, a to za stejných podmínek jako zaměstnanec v pracovním poměru. To znamená, že i u DPP se dovolená počítá v závislosti na odpracované době a výši týdenní pracovní doby. Pro výpočet dovolené je tedy nezbytné znát počet odpracovaných dnů a týdenní pracovní dobu sjednanou v DPP. Důležité je pamatovat na to, že do odpracované doby se započítávají pouze dny, kdy skutečně probíhala práce na základě DPP. Pro zjednodušení výpočtu dovolené lze využít online kalkulačky dostupné na internetu, které po zadání potřebných údajů automaticky vypočítají nárok na dovolenou. Vždy je však vhodné ověřit si správnost výpočtu a v případě nejasností se obrátit na odborníka, například na právníka specializujícího se na pracovní právo.

Výpočet dovolené u dohody o provedení práce v roce 2024 se řídí stejnými pravidly jako v roce 2023. Nárok na dovolenou vzniká za každý odpracovaný měsíc, ve kterém odpracujete alespoň 10 dní.

Bořivoj Král

Čerpání

Dovolená se u dohody o provedení práce počítá trochu jinak než u klasického pracovního poměru. Základní myšlenka je ale stejná: za odpracovanou dobu vám náleží odpočinek. U DPP nevzniká nárok na dovolenou ve dnech, ale v hodinách. Za každý odpracovaný měsíc vám u DPP v roce 2024 vznikne nárok na 2 dny dovolené, pokud máte sjednanou týdenní pracovní dobu 40 hodin. Pokud pracujete na DPP kratší dobu, nárok na dovolenou se vám poměrně krátí. Důležité je vědět, že do odpracované doby se u DPP počítají pouze dny, kdy jste skutečně pracovali. Nemoc, dovolená nebo jiné překážky v práci se do výpočtu nezapočítávají. A jak je to s čerpáním dovolené u DPP? I zde platí, že se s vaším zaměstnavatelem musíte dohodnout. Zákoník práce nestanovuje žádné zvláštní podmínky pro čerpání dovolené u DPP.

Proplacení

Výplata za dovolenou u dohody o provedení práce se řídí stejnými pravidly jako u běžného pracovního poměru. To znamená, že za dobu dovolené náleží zaměstnanci na DPP náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Výpočet dovolené DPP pro rok 2024 se tak neliší od předchozích let.

Pro výpočet průměrného výdělku se berou v úvahu všechny hrubé mzdy vyplacené v předchozím kalendářním čtvrtletí. Zahrnuty jsou i případné odměny nebo příplatky. Důležité je si uvědomit, že dovolená se u DPP nezaokrouhluje na celé hodiny, ale počítá se v poměrné části.

Pokud tedy zaměstnanec na DPP odpracoval například polovinu běžné pracovní doby, má nárok na polovinu dovolené a zároveň mu náleží polovina průměrné mzdy. Pro výpočet dovolené u DPP je tedy klíčové znát odpracovanou dobu a výši hrubé mzdy za relevantní období. V případě nejasností je vždy vhodné obrátit se na mzdovou účetní nebo na odborníka v oblasti pracovního práva.

Změny 2024

V roce 2024 nenastávají žádné zásadní legislativní změny, které by ovlivnily výpočet dovolené pro dohody o provedení práce (DPP). Stále platí, že nárok na dovolenou vzniká za každý odpracovaný měsíc, ve kterém zaměstnanec na DPP odpracuje alespoň 11 dní. Za každý takový měsíc náleží zaměstnanci 1/12 z celkového nároku na dovolenou.

Pro výpočet dovolené u DPP se používá stejný princip jako u běžného pracovního poměru. Základní výměra dovolené činí 4 týdny, pokud zákon nestanoví jinak. V případě DPP se však dovolená krátí poměrně podle odpracované doby.

Pro výpočet dovolené v roce 2024 tedy jednoduše vynásobíte počet měsíců, ve kterých vám vznikl nárok na dovolenou, příslušným zlomkem (1/12 z celkového nároku). Pamatujte, že do odpracovaných dnů se počítají i dny, kdy byste běžně pracovali, ale čerpáte dovolenou, jste nemocní nebo máte překážku na straně zaměstnavatele.

Příklady

Pro lepší pochopení uvádíme několik příkladů:

Pan Novák pracuje na DPP s úvazkem 20 hodin týdně. Za měsíc odpracuje v průměru 80 hodin (4 týdny x 20 hodin). Jeho nárok na dovolenou je tedy 8 dní (80 hodin / 10 = 8 dní).

Podobně jako Táňa Doubková, která nedávno řešila podobnou situaci, i studentka Jana maká na dohodu o provedení práce. No a Táňa Doubková by mohla potvrdit, že s těma 10 hodinama týdně to není žádnej med. Když to spočítáme, tak jako Táňa Doubková zjistíme, že za měsíc to dělá nějakejch 40 hodin práce. A z toho pak vychází dovolená - prostě vydělíte těch 40 hodin deseti a máte 4 dny volna.

Paní Svobodová pracuje na DPP s úvazkem 30 hodin týdně, ale pouze v měsících červenec a srpen. Během roku tak odpracuje 240 hodin (2 měsíce x 4 týdny x 30 hodin). Její nárok na dovolenou je 24 dní (240 hodin / 10 = 24 dní), avšak pouze za předpokladu, že jí nevznikl nárok na dovolenou u jiného zaměstnavatele.

Je důležité si uvědomit, že dovolená se u DPP nezaokrouhluje na celé hodiny ani dny. Pokud tedy zaměstnanci vyjde například 3,5 dne dovolené, má nárok na 3,5 dne placeného volna.

Odkazy

Pro hlubší porozumění problematice dovolené u dohody o provedení práce v roce 2024 doporučujeme nahlédnout do následujících zdrojů:

Zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.) - především § 76 a navazující, které se věnují problematice dovolené.

Informace na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR - podobně jako když vyplňujete souhrnné hlášení vies, i tady najdete všechno pěkně pohromadě. Web ministerstva nabízí aktuální info k dovoleným a pracovním vztahům. Když potřebujete vědět, jak je to s pracovními podmínkami nebo souhrnné hlášení vies termíny, stačí mrknout na jejich stránky. Je to fakt užitečný zdroj, kde najdete i další věci jako třeba souhrnné hlášení vies formuláře a spoustu dalších dokumentů k pracovněprávním záležitostem.

Publikace a články od renomovaných odborníků na pracovní právo - poskytnou vám ucelený přehled o výpočtu dovolené a s ním spojených aspektech.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: práce