Cukr v roli bílého zabijáka s nádechem podvodů

Cukr je něčím, bez čeho si spousta z nás nedokáže představit běžný den. Typ sladidla, s nímž dodáváme našim pokrmům lepší chuť. Jenže právě tento bílý nenápadný prášek je spojen s celkem nevlídným označením bílý zabiják. Nejde sice o geneticky modifikovanou potravinu, i přesto se s ním pojí nejrůznější konspirace. Ta nejznámější je spjata s úplatkářstvím a podvody.

PředmětInformace
ChemickyDisacharid sacharóza
AlternativyŘepný a třtinový cukr
První zmínka6 000 př. n. l.
Nárůst spotřeby20x za 150 let
Několik základních informací souvisejících s klasickým cukrem.

Tento druh sladidla je nejčastěji označován, jako potravinářský cukr. Jeho celosvětová produkce se pohybuje kolem 160 milionů tun ročně. A to už je celkem pěkné množství, které by při snížení spotřeby cukrovarnický průmysl dost zabolelo.

Růst spotřeby cukru

Pojďme začít nejprve obecnějšími informacemi o tomto sladidle. Ty nás postupně přivedou k tématům označovaným jako konspirační teorie. Cukr je stravitelnou potravinou obsahující celkem vysoké množství energie. Proto si ho s nadšením dopřáváme. Další přidanou hodnotou je pochopitelně sladká chuť.

Cukr je rozpustnou látkou. Za pouhou hodinu se ho v jednom litru vody rozpustí asi dva kilogramy.

Mary N., dietoložka.

Jeho spotřeba mezi lidmi do nedávna stále a pořád rostla. Z obecného pohledu lze tvrdit, že za posledních 150 let je nárůst celkem dvacetinásobný. A to není zanedbatelné číslo. Kupříkladu ve Spojených státech amerických je spotřeba cukru 70 kg a více na člověka za rok. V tomto případě jde o alarmující hodnoty.

Decentní pokles spotřeby cukru

Nutno podotknout, že zhruba od roku 2000 dochází k decentnímu poklesu cukru na osobu. Vliv na to má právě rozkrývání konspiračních teorií spjatých se 70. léty minulého století. Zrovna v té době se veřejnost poprvé začala zamýšlet nad tím, že cukr nemusí být pro lidské zdraví až tak přínosný. Do všeho se však zapletl cukrovarnický průmysl a snažil se všechny přesvědčit o opaku. Zde přichází první otázka, zda to byla pravda nebo konspirace.

I menší množství cukru může být zátěží pro lidský organismus.

Cukr a konspirační teorie

Hlavní roli této konspirační teorie sehrává cukrovarnický průmysl. Právě v rámci něho fungovala průmyslová skupina označovaná jako Sugar Research Foundation. Jejím cílem bylo vyvrátit mínění, že cukr je zdraví škodlivý. Při pohledu na roční spotřebu cukru se není čemu divit, na přetřes přišly i nekalé praktiky.

PředmětInformace
Rok1960
Zkratka průmyslové skupinySRF
ČinÚplatkářství
ProstředíHarvard
Základní údaje související s podvodnou zprávou z Harvardu.

Z tabulky si můžete udělat alespoň strohou představu o tom, co se tehdy údajně stalo. Skupina Sugar Research Foundation se pokusila ovlivnit celosvětové mínění o cukru skrze vyhlášené odborníky. Pravda nebo konspirace?

Dokument vyvracející negativní účinky cukru

Vzhledem k tomu, že cukrovarnický průmysl v 70. letech minulého století riskoval opravdu hodně, rozhodl se tak trochu podvádět. I když někteří tvrdí, že jde o konspirační teorii, jiní přináší alespoň nepřímé důkazy o tom, co se tehdy dělo.

  • SRF zaplatila za vytvoření dokumentu
  • Ten hodil vinu na tuky, nikoliv na cukr
  • Vše proběhlo na Harvardské univerzitě
  • Konkrétně na katedře výživy veřejného zdraví

Právě zde pracoval a fungoval jeden z výzkumníků. Ten byl zároveň členem rady Sugar Research Foundation. Dokument byl následně vypuštěn do světa a šířil se. Obdržely ho vědecké instituce, zdravotníci a mnozí další, kteří z něj v následujících letech vycházeli.

Negativa cukru rozkryla kniha Sugar Blues

V posledních letech došlo k mnohým zkoumáním tohoto dokumentu. Z pouhé konspirační teorie omílané mnohá léta se začala pomalu ale jistě stávat skutečnost. I když většina tehdejších aktérů už nežije, takže svědectví lze dokládat složitě, existujte spousta nepřímých důkazů, že k tomuto činu došlo.

Konání SRF vyvolala kniha Sugar Blues, která začala upozorňovat na negativní účinky cukru.

Robert H., dietolog.

Zpráva vytvořená na Harvardu svého času otočila přístup lidí k cukru o sto osmdesát stupňů. To, co mělo být nezdravé pro lidské tělo se nakonec stalo méně nebezpečným a za všechny zdravotní problémy mohly tuky. Dnes už ale víme, že to není úplně pravda.

Kostky bílého cukru, kterými si každý den sladíme kávu nebo čaj.

Cukr má řadu negativních účinků

Po mnoha letech vyšlo na povrch, že vědci a odborníci o špatných účincích cukru věděli. Málokdo se však proti zprávě z Harvardu ohradil a nechal ji plynout mezi ostatní odborníky. Na několik dalších let se stala mustrem a standardem. Jiné nestranné studie pak do určité míry potvrzují, že tato konspirační teorie nakonec možná bude pravdou.

Vliv cukru na zdraví

Ať už se k této konspiraci postavíte jakkoliv, je zřejmé, že následné výzkumy spojené s cukrem jednoznačně prokazují jeho negativní účinky na lidské zdraví. Ty jsou dnes jasné, zřejmé a tak tento nenápadný prášek lze označit za bílého zabijáka.

PředmětInformace
Růst obezityHlavně u dětí
Poškození zubůSnížení obsahu vápníku
Zubní kazyPodpora bakterií
Zrychlené stárnutíZvýšená glukóza v těle
Několik základních negativ souvisejících s účinky bílého cukru.

Cukr sice dobře chutná, na druhou stranu může negativně zamávat s Vaším zdravím. Dokazuje to i zkratka AGEs, za níž se skrývá vznik tzv. konečných produktů pokročilé glykace. Ve výsledku cukr způsobuje přibývání vrásek a rýh viditelných na lidském těle.

Cukrovka je největší strašák

Když už se zmiňujeme o negativech cukru, tak jedním z nich je právě zvýšená glukóza v krvi. Nebezpečím je cukrovka II. typu. Takové onemocnění je obvykle spojeno i s nežádoucí nadváhou a ostatními zdravotními komplikacemi.

Při cukrovce II. typu je třeba nahrazovat cukr jinými speciálními sladidly a je nutné dodržovat předepsaný stravovací režim.

Patricia S., lékařka.

Je však pravdou, že kolem náhradních sladidel je také mnoho otazníků a konspiračních teorií. Například z pohledu poškození a znehodnocení zdraví. Ať už jsou konspirace s cukrem pravdou, polopravdou a lží, jedno je jisté. Přehnaná konzumace cukru může vést ke zdravotním komplikacím. Může se jednat o onemocnění močového měchýře, rakovinu tlustého střeva a podobně. Právě z těchto situací plyne označení, jemuž se říká bílý zabiják.

Spotřeba cukru mezi lidmi naštěstí pozvolna klesá.

Cukr a doplňující informace

Na závěr tohoto článku se ještě jednou vrátíme ke konspirační teorii spjaté s bílým zabijákem, tedy s cukrem. Cukrová lobby byla svého času opravdu silná a nikdo ji nemůže popřít. Jestli vše mělo takový dosah, jako mnohé konspirace tvrdí nebo nikoliv je otázkou. Těch pochopitelně existuje více než dost. Odpovědi na danou tematiku možná naleznete v následujících řádcích.

Co dalšího bylo příčinou vedoucí k vytvoření falešní vědecké studie?

Velké tlaky přicházely také ze strany FDA, která se o cukr začala podrobněji zajímat. Mohlo dojít k označení cukru za nebezpečnou látku.

Jaký další údajný cíl měla studie vytvořená na Harvardu?

Dle prezentovaných informací, které byly podpořeny mnohými články, mělo dojít k nárůstu spotřeby cukru mezi lidmi až o třetinu.

Jaké jsou příznaky nebezpečné cukrovky?

Máte neustálý pocti žízně, shazuje svoji váhu, aniž byste se o to snažili, chodíte častěji na toaletu, můžete mít rozmazané vidění a rány na Vašem těle se budou hojit delší dobu.

Existují nějaké hmatatelné důkazy o cukrovarnickém lobby v roce 1967?

Bohužel nikoliv. Vše je pouze konspirační domněnkou. Existuje ale spousta motivů a záměrů, na které novináři v různých článcích poukazovali.

Kdo byl velkým iniciátorem rozkrytí této konspirační teorie?

V pozdějších letech na detailním odhalení toho, co se kdysi dělo, pracoval investigativní novinář Gary Taubes. Ten podrobnému zkoumání zasvětil téměř čtyři roky svého života a prezentoval informace v patřičné posloupnosti, jak k údajným podvrhům mohlo docházet.

Cukr jako téma mnohých konspirátorů

Je nepochybné, že cukr nebo chcete-li bílý zabiják se jednoduše stal cílem konspirátorů. Když si poskládáte všechny střípky složité skládanky, tak se mnohé informace prezentované novináři jeví jako pravdivé. Těžko říci, zda měl cukrovarnický průmysl takovou moc, aby dokázal změnit vnímání cukru nejenom ve Spojených státech amerických, ale i v dalších zemích světa. Takové už ale konspirační teorie jsou. Informace pro tvorbu tohoto článku byly čerpány z internetových portálů Wikipedia, NPR a iPrima.

Publikováno: 06. 02. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: JanNovotny

Tagy: cukr | cukry | energie | Harvard | konspirace | konspirační teorie | podvod | řepný cukr | třtinový cukr | zpráva