Čínská medicína má řadu léčebných metod

Pojem čínská medicína je nesprávně spojován s buddhismem, což tak úplně nesedí. V tomto případě se bavíme o tradičních procedurách pocházejících z čínského léčitelství. Samotná historie není moc dobře známá, protože vše vychází z různých vyprávění.

  • Pomyslným zakladatelem byl Chuang-ti nej-ťing.
  • To je časové období 2. nebo 1. století před naším letopočtem.
  • Pojem čínská medicína se ustálil kolem 8. století.
  • V Číně se tato medicína vyučuje od 50. let 20. století.

Základní charakteristika čínské medicíny

Čínská medicína vychází z principů jing a jang, energie zvané čchi, obecně z čínské filozofie a podobných směrů. Nabízí řadu léčebných metod, které jsou aplikovány na základě pozorování, dotazování, vyšetření jazyka a vyšetření pulzu. Zde je zmínka o některých z nich.

Léčebná metodaCharakteristika
AkupunkturaNabodávání jehel
FyzioterapieBylinná léčba
Čchi-kungTradiční čínské cvičení
DietetikaSprávné stravování
Jaké léčebné metody zahrnuje tato tradiční medicína?

Jak můžete vidět, tato medicína má opravdu velký záběr, kam mimochodem spadá také Tuina a jiné. S medicínou tohoto typu se pojí učení o pěti prvcích, učení o síle drah, ale také učení o příčinách vzniku onemocnění. Mistři tohoto oboru dokáží s tělem provádět naprosté divy.

Čínská medicína a její zajímavosti

Zmínit bychom se měli například o tom, že čínská medicína při stanovení diagnózy rozezná až 27 druhů pulzů v těle. Při vyšetření se Vás mistr tohoto léčebného řemesla ptá na otázky, s nimiž se u lékaře nesetkáte – vztah k počasí, pocity při chladu, emoce v danou denní dobu a podobně. I Vaše dýchání a držení těla o Vás v rámci čínské medicíny mnohé prozradí.

Na druhou stranu je pravdou, že některé léčebné praktiky spadající do sekte „čínská medicína“ jednoduše nekorespondují s novodobým světem, a možná právě proto je toto léčitelství občas kritizováno. Je to například používání některých částí těl zvířat a podobně. I přesto má tato tradiční medicína letitý historický vývoj a je vyhledávána i současnou společností.

Publikováno: 05. 02. 2021

Kategorie: Zdraví