Zdravý jídelníček pro seniory je naprostý základ
V pokročilém věku by se člověk měl věnovat nejrůznějším pohybovým aktivitám. Ty musíte spojit také se správným stravováním. Zdravý jídelníček se totiž pozitivním způsobem promítá do správného fungování těla, promítá se do udržení ideální tělesné hmotnosti a jednoduše Vám udělá život šťastnějším.
- Zlepšuje psychickou náladu.
- Eliminuje některé nemoci.
- Zkvalitňuje život.
Zdravý jídelníček v otázkách a odpovědích
Pojďme se ale na zdravý jídelníček zaměřit trochu podrobněji ať víte, co je pro Vás v pokročilém věku dobré. Všechny podstatné informace Vám popíšeme skrze níže uvedené otázky a odpovědi, v nichž najdete vše podstatné.
Zdravý jídelníček nesmíte podceňovat hlavně z pohledu odpovídajícího příjmu bílkovin.
Kvalita potravin je zásadní. Mnohé studie uvádí, že jakékoliv nemoci ve stáří jsou až na 80 % ovlivněny právě volbou vhodných potravin.
Každý den konzumujte čerstvou zeleninu a ovoce, vyhýbejte se přemíře cukru, zaměřte se na živočišné bílkoviny a neopomínejte ani na nutriční vyváženost.
Ten je hodně zásadní, protože s přibývajícím věkem klesá potřeba pití a tak hrozí riziko dehydratace.
Vlákninu můžete do těla přijímat nejenom z vhodné zeleniny, ale také z celozrnných obilovin a luštěnin.
Jak může vypadat takový jídelníček?
K snídani si dejte žitný chléb s žervé a šunkou. Na svačinu si připravte celozrnný sendvič se zeleninou. K obědu například zapečené brambory se špenátem, sýrem a kuřecím masem. Druhou svačinu může tvořit banánové smoothie. A pokud Vás zajímá, čím se zasytit večer, okuste třeba krupicovou kaši. Zásadní je zdůraznit jednu věc. V podstatě neexistuje univerzální zdravý jídelníček, protože každý senior trpí určitými nemocemi a zdravotními problémy. Proto při sestavování jídelníčku vždy klaďte důraz na individualismus. Ideálně, když Vám takové stravovací postupy pomůže sestavit některý z odborníků přihlížející právě ke všem důležitým faktorům.
Publikováno: 18. 07. 2021
Kategorie: Zdraví