Zadost o voličský průkaz: Jak volit, i když jste zrovna mimo domov?
- Co je voličský průkaz
- K čemu slouží
- Kdo ho může dostat
- Jak o něj zažádat
- Lhůty pro podání žádosti
- Osobní podání žádosti
- Žádost poštou
- Žádost online
- Co musí žádost obsahovat
- Vydání voličského průkazu
- Hlasování s voličským průkazem
- Ztráta voličského průkazu
- Neplatnost voličského průkazu
- Vrácení voličského průkazu
Co je voličský průkaz
Voličský průkaz je dokument, který vám umožňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Pokud se v den voleb nebudete nacházet v místě vašeho trvalého bydliště, ale přesto se chcete zúčastnit voleb, je voličský průkaz to, co potřebujete. Žádost o voličský průkaz, někdy nazývaná také „žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování“, se podává na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště. Je důležité si uvědomit, že žádost o voličský průkaz nelze podat online ani poštou, je nutné se dostavit osobně. Na úřadě předložíte svůj občanský průkaz a vyplníte žádost. Voličský průkaz vám bude vydán na počkání.
K čemu slouží
Voličský průkaz, někdy také nazývaný voloběžka, je dokument, který vám umožňuje hlasovat ve volbách i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. To se hodí například, pokud budete na dovolené, na služební cestě, nebo budete studovat či pracovat v jiném městě. Žádost o voličský průkaz je potřeba podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději 7 dní před volbami. Pokud byste nestihli podat žádost včas, existuje ještě možnost požádat o vydání voličského průkazu ve dnech 6 až 3 dny před volbami, ale to už pouze osobně. S voličským průkazem pak můžete hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Nezapomeňte, že voličský průkaz je platný pouze pro konkrétní volby, pro které byl vydán.
Zadost o voličský průkaz - malý krok pro jednotlivce, ale velký skok pro demokracii.
Zdeněk Dvořák
Kdo ho může dostat
O voličský průkaz může požádat každý občan České republiky, který má právo volit. To znamená, že musí být starší 18 let a nesmí mu být omezena svoboda z důvodu ochrany zdraví lidu nebo z důvodu výkonu trestu odnětí svobody. Žádost o voličský průkaz je možné podat na obecním úřadě s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu. V případě, že se občan v době voleb zdržuje mimo místo svého trvalého pobytu, může o voličský průkaz požádat na jakémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností. Žádost je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. V odůvodněných případech, například z důvodu nemoci, je možné žádost podat i v kratší lhůtě. Občan, který se v době voleb zdržuje v zahraničí, může o vydání dokladu opravňujícího k hlasování požádat na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi. Doklad opravňující k hlasování umožňuje občanům volit ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a do Evropského parlamentu.
Vlastnost | Žádost o voličský průkaz |
---|---|
**Účel** | Získání dokladu opravňujícího k hlasování v jiném volebním okrsku, než je trvalé bydliště voliče. |
**Místo podání** | Obecní úřad obce s rozšířenou působností dle trvalého bydliště voliče. |
Jak o něj zažádat
Existuje několik způsobů, jak si zažádat o voličský průkaz neboli doklad opravňující k hlasování. Osobně to zvládnete na jakémkoli úřadě obce s rozšířenou působností. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud žádáte o vydání voličského průkazu v průběhu voleb, je nutné se obrátit na váš volební okrsek. Žádost o voličský průkaz je možné podat i písemně. V takovém případě je nutné, aby váš podpis na žádosti byl úředně ověřen. Formulář žádosti o voličský průkaz naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. Poslední možností je požádat o voličský průkaz elektronicky. Tuto možnost ovšem mohou využít pouze ti, kteří vlastní datovou schránku. Žádost se podává prostřednictvím datové schránky do datové schránky úřadu obce s rozšířenou působností.
Lhůty pro podání žádosti
Žádost o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování pro občany ČR v zahraničí musí být podána včas, jinak se vám nemusí podařit hlasovat. Termíny se liší podle způsobu podání. Pokud žádáte osobně v Česku, je lhůta do ukončení úředních hodin druhého dne před volbami. Pro písemnou žádost, ať už poštou nebo datovou schránkou, platí lhůta doručení nejpozději 7 dní před volbami. Občané ČR s trvalým pobytem v cizině, kteří žádají o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, musí tak učinit nejpozději 30 dní před volbami. Vždy si lhůty raději ověřte u vašeho zastupitelského úřadu nebo na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR, abyste o své volební právo nepřišli.
Osobní podání žádosti
Žádost o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování je možné podat i osobně. Tuto možnost volí zejména ti, kteří dávají přednost osobnímu kontaktu nebo nemají možnost využít jiné způsoby podání. Osobní podání žádosti má tu výhodu, že se ihned dozvíte, zda jste žádost vyplnili správně a zda máte všechny potřebné doklady. V případě potřeby vám úředníci na místě poradí a pomohou s doplněním žádosti. Osobní podání žádosti je možné na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností, v jehož spádové oblasti máte trvalý pobyt. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas.
Žádost poštou
Pokud nemůžete volit osobně ve svém volebním okrsku, máte možnost požádat o voličský průkaz. Ten vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, případně na zastupitelském úřadě v zahraničí. Žádost o voličský průkaz můžete podat i písemně poštou. Je ale důležité, abyste tak učinili včas. Žádost musí být doručena vašemu obecnímu úřadu nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, pokud ji posíláte v rámci České republiky. V případě, že žádáte o voličský průkaz ze zahraničí, je lhůta pro doručení žádosti 15 dní před prvním dnem voleb. V žádosti uveďte své jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a adresu, na kterou má být voličský průkaz zaslán. Nezapomeňte žádost podepsat.
Žádost online
V dnešní době digitálních technologií je možné vyřídit mnoho úředních záležitostí z pohodlí domova, a to včetně žádosti o volební průkaz. Žádost o volební průkaz, tedy doklad, který vás opravňuje k hlasování mimo vaše trvalé bydliště, lze podat online. Stejně tak je možné elektronicky zažádat o vydání dokladu opravňujícího k hlasování pro volby do Evropského parlamentu, pokud se nacházíte v zahraničí. Online žádost je rychlá, snadná a dostupná 24 hodin denně. Stačí navštívit webové stránky Ministerstva vnitra České republiky a postupovat dle pokynů.
Co musí žádost obsahovat
Žádost o voličský průkaz, neboli o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, musí obsahovat několik důležitých náležitostí. V první řadě je nezbytné uvést vaše jméno a příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a číslo občanského průkazu. Dále je nutné specifikovat, o jaký typ voleb máte zájem (např. volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky) a v jakém termínu se budou konat. Nezapomeňte uvést důvod, proč žádáte o voličský průkaz, například pobyt mimo trvalé bydliště v době voleb. Žádost musí být podepsána a datována. V případě, že žádost podáváte písemně, je nutné ji doručit na adresu vašeho obecního úřadu. Žádost o voličský průkaz je možné podat i elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky. V takovém případě musí být žádost opatřena elektronickým podpisem.
Vydání voličského průkazu
Každý občan České republiky, který dosáhl věku 18 let, má právo volit. Pokud se v den voleb nemůžete dostavit do své volební místnosti, máte možnost požádat o vydání voličského průkazu. Voličský průkaz vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, případně na zastupitelském úřadě v zahraničí. Žádost o vydání voličského průkazu můžete podat osobně na obecním úřadě dle místa trvalého bydliště, a to nejpozději do 3 dnů před volbami. V případě, že žádáte o voličský průkaz z důvodu pobytu v zahraničí, je lhůta pro podání žádosti prodloužena na 15 dnů před volbami. K žádosti není nutné dokládat žádné dokumenty, postačí vám pouze platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud se rozhodnete požádat o voličský průkaz písemně, je nutné, aby vaše žádost byla úředně ověřena. Voličský průkaz vám bude vydán ihned na místě, případně vám bude zaslán poštou.
Hlasování s voličským průkazem
Voličský průkaz vám umožňuje hlasovat mimo vaši volební adresu. Žádost o voličský průkaz, neboli žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, pokud o něj žádáte osobně. V případě zaslání žádosti poštou je lhůta prodloužena, a to nejpozději 3 pracovní dny před prvním dnem voleb. Žádost musí být doručena do konce úředních hodin. Na voličský průkaz nemáte automatický nárok a obec ho nemusí v každém případě vydat. Důvody pro zamítnutí žádosti jsou uvedeny v zákoně. S voličským průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to v daném typu voleb.
Ztráta voličského průkazu
Ztráta voličského průkazu může být nepříjemnou komplikací, zvláště v období voleb. Pokud se vám stane, že svůj průkaz ztratíte, nepropadejte panice. Existuje řešení. V první řadě je nutné si uvědomit, že ztráta voličského průkazu neznamená ztrátu možnosti volit. I bez něj se můžete voleb zúčastnit, a to na základě žádosti o vydání dokladu opravňujícího k hlasování. Tuto žádost je nutné podat u vašeho obecního úřadu, a to nejpozději do 48 hodin před začátkem voleb. Žádost musí obsahovat vaše osobní údaje, tedy jméno, příjmení, datum narození a adresu trvalého pobytu. Po ověření totožnosti vám bude vydán doklad, se kterým budete moci volit. Pamatujte, že ztráta voličského průkazu je nutné neprodleně nahlásit policii.
Neplatnost voličského průkazu
Voličský průkaz je dokument, který vás opravňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Co se ale stane, když je váš voličský průkaz neplatný? Neplatnost voličského průkazu může nastat z několika důvodů. Může se jednat o průkaz s prošlou platností, průkaz poškozený tak, že je nečitelný, nebo průkaz vydaný na základě nepravdivých údajů. V takovém případě vám bohužel nebude umožněno volit s tímto průkazem. Pokud potřebujete nový voličský průkaz, je nutné podat žádost o jeho vydání. Tuto žádost, nazývanou také "žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování", můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště. Pamatujte, že je důležité mít platný voličský průkaz, abyste mohli uplatnit své volební právo.
Vrácení voličského průkazu
Voličský průkaz není trvalý doklad a po volbách, pro které byl vydán, ztrácí platnost. Pokud jste se nakonec voleb zúčastnili ve svém volebním okrsku a voličský průkaz jste nevyužili, je vaší povinností jej do 15 dnů od voleb vrátit na úřad, který vám jej vydal. Vrácení voličského průkazu je důležité, i když jste jej nepoužili. V opačném případě by se mohlo stát, že vám bude v budoucnu znemožněno jeho opětovné vydání. Žádost o vydání voličského průkazu pro další volby můžete podat standardním způsobem, a to buď osobně na úřadě obce s rozšířenou působností, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné, aby váš podpis na žádosti byl úředně ověřen. Stejný postup platí i v případě, že žádáte o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, pokud se v době voleb budete zdržovat v zahraničí.
Publikováno: 04. 11. 2024
Kategorie: Politika