Výpověď v pracovní neschopnosti: Co teď?
Pracovní neschopnost a výpověď
Pracovní neschopnost, lidově „být na neschopence“, je nepříjemná situace sama o sobě. Co se ale stane, když vám během ní přijde výpověď od zaměstnavatele? Je to vůbec možné? Odpověď zní: ano, ale… Zaměstnavatel vás během pracovní neschopnosti propustit může, ale musí dodržet striktní pravidla daná zákoníkem práce. Výpověď vám nemůže být dána z důvodu vaší pracovní neschopnosti. To znamená, že pokud vám lékař potvrdil nemoc a vy jste dodrželi všechny zákonné povinnosti, nemůže vás zaměstnavatel propustit jen proto, že jste nemocní. Existují však i výjimky. Výpověď během pracovní neschopnosti je možná v případě, že se ruší celá firma nebo její část, nebo pokud jste ve zkušební době. I v těchto případech ale platí jistá specifika. Například pokud se jedná o hromadné propouštění, vztahují se na vás stejná pravidla jako na ostatní zaměstnance, a to i v případě, že jste v pracovní neschopnosti. Pamatujte, že i když se s výpovědí během pracovní neschopnosti nesmíte setkat často, je důležité znát svá práva. V případě pochybností se vždy obraťte na odborníka, například na právníka specializujícího se na pracovní právo, nebo na příslušný odborový orgán.
Ochrana před výpovědí
Zaměstnanci v pracovní neschopnosti požívají v České republice zvýšené ochrany před výpovědí ze strany zaměstnavatele. Výpověď daná zaměstnanci v pracovní neschopnosti je neplatná, pokud by se jednalo o výpověď z důvodu, pro který nemůže zaměstnanec pracovat. Typicky se jedná o výpověď z důvodu neuspokojivých pracovních výsledků, pokud je tato neuspokojivost způsobena právě nemocí zaměstnance.
Výjimku z tohoto pravidla tvoří situace, kdy je zaměstnanci dána výpověď z důvodu zrušení zaměstnavatele nebo jeho části, přemístění zaměstnavatele nebo pro nadbytečnost. I v těchto případech ale musí zaměstnavatel dodržet přísné podmínky dané zákoníkem práce.
Zaměstnavatel je povinen doručit výpověď zaměstnanci do vlastních rukou. Pokud tak neučiní a výpověď je doručena v době pracovní neschopnosti zaměstnance například na adresu jeho trvalého bydliště, výpovědní lhůta neběží. Zaměstnanec by tak mohl být v době supposední nemoci z práce propuštěn, aniž by o tom věděl.
Výjimky z ochrany
Obecně platí, že zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v době jeho pracovní neschopnosti. Zákoník práce však stanoví některé výjimky, kdy je možné dát výpověď i v této době. Mezi tyto výjimky patří například:
ukončení pracovního poměru ve zkušební době,
rušení zaměstnavatele nebo jeho části,
přemístění zaměstnavatele,
pokud byl na zaměstnance podán návrh na insolvenční řízení.
V případě, že zaměstnavatel dá zaměstnanci výpověď v době pracovní neschopnosti a tato výpověď nesplňuje zákonné podmínky, je neplatná. Zaměstnanec se proti takové výpovědi může bránit a to tak, že ji písemně odmítne ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy se o ní dozvěděl.
Nemocenské a výpovědní lhůta
Výpověď v pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele je komplikovanější záležitostí než v době, kdy je zaměstnanec zdravý. Zákoník práce ČR chrání zaměstnance v pracovní neschopnosti a znemožňuje dát výpověď z důvodu nemoci. Výpověď v pracovní neschopnosti je tak možná pouze z důvodů, které nesouvisí se zdravím zaměstnance, jako je například organizační změna ve firmě, rušení pracovního místa, neuspokojivé pracovní výsledky (pokud byly řádně zdokumentovány) nebo hrubé porušení pracovní kázně. Zaměstnavatel musí mít pro výpověď v pracovní neschopnosti vždy jasný a prokazatelný důvod, který nesmí souviset se zdravím zaměstnance. V opačném případě se zaměstnanec může bránit a výpověď napadnout u soudu. Výpovědní lhůta běží až ode dne, kdy se zaměstnanec stane opět práceschopným. Během pracovní neschopnosti zaměstnanci náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele po dobu prvních 14 dnů nemoci a následně nemocenské dávky od státu. Výpověď v pracovní neschopnosti je pro obě strany citlivá záležitost a je vhodné postupovat obezřetně a v souladu se zákoníkem práce.
Doručení výpovědi
Doručení výpovědi z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele v době pracovní neschopnosti zaměstnance je specifickou situací, která s sebou přináší řadu otázek a nejasností. Zákoník práce v § 53 jasně stanovuje, že zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v době, kdy je uznán dočasně práce neschopným, a to až do uplynutí ochranné doby. Výjimku z tohoto pravidla tvoří situace, kdy je zaměstnanci přiznán invalidní důchod třetího stupně nebo pokud se zaměstnavatel s zaměstnancem dohodne na ukončení pracovního poměru dohodou. Doručení výpovědi je v tomto případě stejně důležité jako obsah samotné výpovědi. Pro doručení výpovědi platí obecná pravidla stanovená zákoníkem práce. Zaměstnavatel je povinen doručit výpověď zaměstnanci do vlastních rukou, a to buď osobně, nebo prostřednictvím provozovatele poštovních služeb. Pokud zaměstnanec odmítne převzít zásilku s výpovědí, považuje se doručení za uskutečněné dnem, kdy mu byla možnost převzetí zásilky umožněna. Je důležité si uvědomit, že datum doručení výpovědi má zásadní vliv na běh výpovědní doby. V případě pracovní neschopnosti je proto nezbytné věnovat doručení výpovědi zvýšenou pozornost a dodržet všechny zákonné náležitosti.
Neplatná výpověď
V některých případech může být výpověď v pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele neplatná. Zákoník práce chrání zaměstnance v pracovní neschopnosti před propuštěním, a to z důvodu nemoci nebo úrazu. Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v době, kdy je uznán dočasně práce neschopným pro nemoc nebo úraz, a to ani v době, kdy je zaměstnanec v karanténě. Výjimku tvoří situace, kdy se zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnou na ukončení pracovního poměru dohodou, nebo pokud dojde k zrušení zaměstnavatele nebo jeho části.
Pokud zaměstnavatel poruší tyto podmínky a dá zaměstnanci výpověď v době pracovní neschopnosti, je tato výpověď neplatná. Neplatnost výpovědi musí zaměstnanec u soudu prokázat. V takovém případě se zaměstnanec může bránit a domáhat se neplatnosti výpovědi u soudu. Soud pak může rozhodnout o tom, že pracovní poměr trvá i nadále. Je důležité si uvědomit, že lhůta pro podání žaloby k soudu je pouze dva měsíce od doručení výpovědi. V případě pochybností je vhodné obrátit se na odborníka, například advokáta specializujícího se na pracovní právo, který poskytne relevantní informace a rady ohledně dalšího postupu.
Možnosti odvolání
V případě, že s výpovědí nesouhlasíte, máte právo se proti ní odvolat. Odvolání se podává písemně do 15 dnů ode dne, kdy vám byla výpověď doručena. V odvolání uveďte důvody, proč s výpovědí nesouhlasíte a proč by ji měl zaměstnavatel zrušit. Zaměstnavatel je povinen vaše odvolání posoudit a do 15 dnů od jeho doručení vám písemně oznámit své rozhodnutí. Pokud zaměstnavatel vaše odvolání zamítne, můžete se obrátit na soud a domáhat se neplatnosti výpovědi soudní cestou.
Důvod výpovědi | Běžná výpovědní lhůta | Výpovědní lhůta v době pracovní neschopnosti |
---|---|---|
Ze strany zaměstnavatele (bez omezení) | 2 měsíce | Nelze dát výpověď |
Ze strany zaměstnavatele (z důvodu zrušení firmy) | 2 měsíce | Lze dát výpověď |
Je důležité si uvědomit, že výpověď v době pracovní neschopnosti je v mnoha případech neplatná. Zaměstnavatel vás nesmí propustit z důvodu vaší nemoci, s výjimkou případů, kdy je váš zdravotní stav neslučitelný s dalším výkonem práce a tuto skutečnost potvrdí lékař. Pokud se domníváte, že vaše výpověď je neplatná, rozhodně se braňte a využijte všech dostupných právních prostředků.
Hledání pomoci a rady
Pokud jste obdrželi výpověď v pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele, je pochopitelné, že se můžete cítit nejistě a zmateni. Je důležité si uvědomit, že i v této situaci máte určitá práva a existují možnosti, jak se bránit. V první řadě se obraťte na příslušný odborový svaz nebo na právníka specializujícího se na pracovní právo.
Odborníci vám poskytnou informace o vašich právech a pomohou vám zorientovat se v dané situaci. Mohou vám poradit s dalším postupem, ať už se jedná o mimosoudní řešení sporu, nebo o podání žaloby k soudu.
Pamatujte, že včasná konzultace s odborníkem může být klíčová pro úspěšné vyřešení vašeho případu. Kromě odborových svazů a právníků existují i další organizace, které vám mohou poskytnout podporu a rady, například neziskové organizace zaměřené na ochranu práv zaměstnanců.
Nebojte se obrátit o pomoc, nejste v tom sami.
Práva a povinnosti
V případě, že vám během pracovní neschopnosti dá zaměstnavatel výpověď, je důležité znát svá práva a povinnosti. Výpověď během pracovní neschopnosti se řídí zákoníkem práce a je obecně považována za neplatnou. Existují však výjimky z tohoto pravidla. Zaměstnavatel vám může dát výpověď i během pracovní neschopnosti, pokud pro to má důvod, který nesouvisí s vaší nemocí. Mezi takové důvody patří například zrušení firmy, nadbytečnost vaší pozice nebo neuspokojivé pracovní výsledky před vznikem pracovní neschopnosti. Pokud se domníváte, že vaše výpověď není v souladu se zákoníkem práce, máte právo se bránit. V takovém případě je vhodné obrátit se na příslušný inspektorát práce nebo na právníka specializujícího se na pracovní právo.
Není nic horšího, než když se k vám osud otočí zády právě ve chvíli, kdy jste nejzranitelnější. Výpověď v pracovní neschopnosti je toho smutným důkazem - jako by nestačilo, že se člověk potýká s nemocí, ještě se musí strachovat o svou budoucnost.
Radek Kropáček
Návrat do práce po nemoci
Návrat do práce po nemoci může být komplikovaný, obzvlášť pokud vám mezitím přišla výpověď. Zaměstnavatel má právo dát vám výpověď i během vaší pracovní neschopnosti, a to z důvodů, které s ní nesouvisí. Mezi takové důvody patří například organizační změny ve firmě nebo neuspokojivé pracovní výsledky. Výpovědní lhůta vám ale v tomto případě začne běžet až od prvního dne po skončení pracovní neschopnosti.
Pokud máte podezření, že vám dal zaměstnavatel výpověď neoprávněně, například z důvodu vaší nemoci, obraťte se na příslušný inspektorát práce. Ten prošetří, zda nedošlo k porušení zákoníku práce. Pamatujte, že máte právo se proti výpovědi bránit a domáhat se svých práv. Využijte k tomu všechny dostupné prostředky a poraďte se s odborníkem na pracovní právo.
Publikováno: 08. 11. 2024
Kategorie: Politika