Vše o volebním průkazu: Jak ho získat a volit kdekoliv chcete
- Co je volební průkaz
- Kdo může požádat
- Jak o průkaz zažádat
- Lhůty pro podání žádosti
- Vydání volebního průkazu
- Hlasování s průkazem v ČR
- Hlasování s průkazem v zahraničí
- Platnost volebního průkazu
- Ztráta nebo odcizení průkazu
- Volební průkaz a korespondenční volba
- Nejčastější dotazy k volebnímu průkazu
Co je volební průkaz
Volební průkaz opravňuje voliče k volbě mimo své trvalé bydliště. Je určen pro ty, kteří se v den voleb nebudou nacházet ve svém volebním okrsku, ať už z důvodu dovolené, pracovní cesty nebo jiných důvodů. Volební průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě v místě trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemnou žádostí. Žádost musí obsahovat jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, na kterou má být volební průkaz zaslán. V případě osobního vyzvednutí si s sebou nezapomeňte vzít občanský průkaz. Volební průkaz je vydáván zdarma a je nepřenosný. V den voleb se s ním dostavíte do libovolné volební místnosti v České republice a budete moci volit ve volbách, pro které byl průkaz vydán.
Kdo může požádat
O volební průkaz může požádat každý volič zapsaný v seznamu voličů, a to v místě svého trvalého bydliště. Voličem se rozumí státní občan České republiky, který dosáhl věku 18 let. Právo volit mají i občané Evropské unie, kteří dosáhli věku 18 let a mají v ČR trvalý pobyt, a to v rozsahu voleb do Evropského parlamentu a v rozsahu voleb do zastupitelstev obcí. Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování ve volbách mimo volební okrsek trvalého bydliště. To znamená, že s ním můžete volit kdekoli v ČR, a v případě voleb do Evropského parlamentu i v kterékoli členské zemi EU. Žádost o vydání volebního průkazu musí být podána nejpozději 7 dní před dnem voleb, a to písemně s ověřeným podpisem voliče, osobně, nebo elektronicky. Elektronická žádost musí být zaslána prostřednictvím datové schránky voliče nebo prostřednictvím webových stránek obce s elektronickou identifikací.
Jak o průkaz zažádat
O volební průkaz můžete požádat buď osobně v úředních hodinách na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště, nebo písemně. Pokud se rozhodnete pro osobní návštěvu, nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz. Žádost o vydání volebního průkazu musí obsahovat vaše jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, kam vám má být volební průkaz doručen. V případě písemné žádosti je nutné ji vlastnoručně podepsat. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, pokud se nacházíte v ČR. V případě, že se v době voleb budete zdržovat v zahraničí, je lhůta pro podání žádosti delší. Volební průkaz si pak můžete vyzvednout osobně nebo si ho nechat zaslat na uvedenou adresu. Pamatujte, že s volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území ČR.
Lhůty pro podání žádosti
Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je třeba podat včas. Pokud žádáte osobně, můžete tak učinit nejpozději do 2 dnů přede dnem voleb, tedy do pátku do 16:00. V případě, že nestíháte osobní návštěvu úřadu, je možné o volební průkaz požádat i písemně. U písemných žádostí je lhůta delší a končí již 7 dnů před volbami. Pamatujte, že žádost musí být doručena do podatelny úřadu nejpozději v poslední den lhůty. Poštou zaslané žádosti, které budou doručeny po termínu, bohužel nemohou být akceptovány. Doporučujeme proto nenechávat vše na poslední chvíli a s podáním žádosti neotálet.
Vlastnost | Popis |
---|---|
Název | Volební průkaz |
Účel | Umožňuje volit mimo trvalé bydliště v ČR. |
Vydání volebního průkazu
Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování ve volbách mimo volební okrsek trvalého bydliště. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před dnem voleb, a to písemně s ověřeným podpisem voliče, osobně v úředních hodinách nebo elektronicky s uznávaným elektronickým podpisem. V den voleb pak volič s platným volebním průkazem může volit v kterémkoli volebním okrsku na území České republiky. Volební průkaz je důležitý dokument, který umožňuje hlasovat i v případě, že se v den voleb nacházíte mimo své trvalé bydliště.
Hlasování s průkazem v ČR
V České republice máte možnost volit i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Touto možností je volební průkaz. Díky němu můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky a v prezidentských volbách. Voličský průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě obce s rozšířenou působností dle místa vašeho trvalého bydliště. Žádost o jeho vydání můžete podat osobně nejpozději do 7 dnů před volbami, písemně pak nejpozději 14 dnů před volbami. Při volbě s voličským průkazem je důležité pamatovat na to, že jej musíte předložit okrskové volební komisi spolu s platným dokladem totožnosti. Voličský průkaz vás neopravňuje k volbě v zahraničí. Pro volbu v zahraničí je nutné si vyřídit zápis do zvláštního seznamu voličů.
Hlasování s průkazem v zahraničí
Čeští občané, kteří se v době voleb nacházejí v zahraničí, mohou volit s voličským průkazem. Voličský průkaz opravňuje k volbě mimo trvalé bydliště a je určen pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Evropského parlamentu a prezidenta republiky. Žádost o jeho vydání je nutné podat nejpozději 15 dnů před prvním dnem voleb na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi. K žádosti je potřeba doložit platný cestovní doklad. Voličský průkaz je následně zaslán na adresu žadatele v zahraničí. S voličským průkazem je možné volit ve všech volebních okrscích v České republice i na zastupitelských úřadech v zahraničí.
Platnost volebního průkazu
Volební průkaz opravňuje k volbě mimo trvalé bydliště. Důležité je, že volební průkaz platí pouze pro volby a referenda, pro které byl vydán. Není to tedy univerzální doklad pro všechny volby. Jeho platnost je omezena na konkrétní datum nebo data, pokud se jedná o volby s více koly. Pokud se rozhodnete volit s volebním průkazem v jiném volebním okrsku, než ve kterém jste přihlášeni k trvalému pobytu, je potřeba se dostavit do správné volební místnosti. Informace o volebních místnostech jsou vždy zveřejněny před volbami. Volební průkaz je důležitý dokument, se kterým je třeba nakládat zodpovědně. Ztráta volebního průkazu musí být nahlášena. Na základě ohlášení vám obec vydá nový volební průkaz.
Volební průkaz je vaším hlasem, i když jste daleko od domova. Je to nástroj demokracie, který vám umožňuje ovlivnit budoucnost, ať jste kdekoli.
Radomír Dvořák
Ztráta nebo odcizení průkazu
V případě ztráty nebo odcizení vašeho volebního průkazu je nezbytné jednat co nejrychleji. Neotálejte a ihned kontaktujte obecní úřad vašeho trvalého bydliště, případně zastupitelský úřad, pokud se nacházíte v zahraničí. Tam nahlaste ztrátu nebo odcizení průkazu a požádejte o vydání nového. Původní volební průkaz bude neplatný a v případě nalezení jej již nelze použít. Vydání nového volebního průkazu podléhá správnímu poplatku. Pamatujte, že volební průkaz je důležitým dokumentem, který vám umožňuje uplatnit vaše volební právo. Proto s ním zacházejte obezřetně a v případě ztráty nebo odcizení jednejte zodpovědně a urychleně.
Volební průkaz a korespondenční volba
Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování mimo své trvalé bydliště. Pokud se v době voleb budete nacházet mimo svůj volební obvod, například na dovolené, služební cestě nebo v nemocnici, můžete si o něj požádat. Žádost o vydání volebního průkazu lze podat osobně na obecním úřadě dle místa trvalého bydliště, a to nejpozději 7 dní před volbami. V případě zaslání žádosti poštou je nutné dodržet lhůtu 14 dní před volbami. Volební průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dní před volbami. Korespondenční volba, tedy možnost volit ze zahraničí, je určena pro občany ČR, kteří mají trvalý pobyt na území České republiky, ale v době voleb se nacházejí v zahraničí. Pro korespondenční volbu není potřeba volební průkaz. Voličům v zahraničí bude hlasovací lístek doručen na adresu, kterou uvedli v žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů. Žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů je nutné podat nejpozději 40 dní před volbami.
Nejčastější dotazy k volebnímu průkazu
Kdy a kde můžu o volební průkaz požádat? O volební průkaz můžete požádat nejpozději 5 dnů před volbami, a to buď osobně na svém obecním úřadě, nebo písemně. Pokud žádáte písemně, musí být vaše žádost doručena nejpozději 3 dny před volbami.
Co musím udělat, když ztratím volební průkaz? V případě ztráty volebního průkazu bohužel nemůžete volit. Volební průkaz nelze nahradit a vydává se pouze jeden na jedny volby. Proto je důležité si volební průkaz dobře uschovat a v den voleb na něj nezapomenout.
Můžu s volebním průkazem volit kdekoliv v ČR? S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Stačí se dostavit do vybraného okrsku s platným občanským průkazem a volebním průkazem.
Publikováno: 08. 11. 2024
Kategorie: Politika