Volby do obecního zastupitelstva: Kdo bude spravovat vaši obec?

Volby Do Obecního Zastupitelstva

Co je obecní zastupitelstvo

Obecní zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce a volí ho občané v volbách do obecního zastupitelstva, které jsou součástí voleb do místních samosprávných orgánů. Tyto volby se konají každé čtyři roky a mají za cíl dát občanům možnost ovlivnit dění ve svém okolí. Počet členů zastupitelstva se liší podle počtu obyvatel obce. Zastupitelstvo rozhoduje o všech důležitých věcech týkajících se obce, jako jsou například rozpočet obce, investice, vyhlášky nebo prodej obecního majetku. Schůze zastupitelstva jsou veřejné, takže se jich může zúčastnit každý občan a sledovat tak práci svých zástupců.

Kdo může volit a být volen

Volební právo v komunálních volbách, tedy právo volit zastupitele obcí a členy orgánů samosprávných celků, má každý občan České republiky, který dosáhl věku 18 let. Zároveň musí splňovat podmínku trvalého pobytu v obci, kde chce svůj hlas uplatnit. Tato podmínka se vztahuje i na občany jiných států Evropské unie, kteří chtějí volit v obci, kde mají trvalý pobyt. Kromě práva volit je důležité zmínit i právo být volen. Kandidovat do obecního zastupitelstva může každý volič, který dosáhl věku 18 let a má trvalý pobyt v dané obci. V případě voleb do zastupitelstev krajů platí stejné podmínky, pouze se trvalý pobyt vztahuje k danému kraji. Pro zájemce o kandidatutu je důležité vědět, že musí být navrženi registrovanou politickou stranou, politickým hnutím nebo koalicí, případně se mohou ucházet o přízeň voličů jako nezávislí kandidáti. V takovém případě musí ovšem shromáždit dostatečný počet podpisů od voličů. Využijte své právo volit a ovlivněte směřování své obce či kraje.

Srovnání volební účasti v obcích nad 10 000 obyvatel
Obec Počet obyvatel (2021) Volební účast 2018 (%) Volební účast 2022 (%)
Praha 1 308 632 44,8 47,2
Brno 382 405 41,2 43,5
Ostrava 285 283 39,7 41,8

Kdy a jak se volí

Volby do obecního zastupitelstva a volby do orgánů městských částí nebo městských obvodů se konají každé čtyři roky vždy ve stejném termínu jako volby do Senátu Parlamentu České republiky. V roce 2022 se tyto volby konaly 23. a 24. září. Hlasovat může každý občan České republiky, který dosáhl věku 18 let a má v dané obci trvalý pobyt. Občané Evropské unie s trvalým pobytem v ČR mohou volit pouze do zastupitelstva obce, nikoliv do Senátu. Voliči vybírají ze seznamů kandidátů politických stran, hnutí a koalic, případně mohou volit i nezávislé kandidáty. Hlasovací lístek je možné upravit kroužkováním vybraných kandidátů, případně je možné hlasovat pro kandidáty napříč kandidátními listinami. Pro platnost volby je nutné, aby se voleb zúčastnila alespoň třetina oprávněných voličů. V opačném případě by se musely volby opakovat.

Volební systém v obci

V České republice se řídí volby do obecního zastupitelstva a volby do orgánů městských částí nebo městských obvodů zákonem č. 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů. Obecní zastupitelstvo je voleno na 4 roky a je složeno z lichého počtu členů. Počet členů zastupitelstva se liší podle počtu obyvatel obce. Volit do zastupitelstva obce může občan ČR nebo občan jiného členského státu EU, který dosáhl věku 18 let a má v obci trvalý pobyt. Kandidátní listiny podávají pro volby registrované politické strany a politické hnutí, a to samostatně nebo v koalici. Volič může na volebním lístku udělit až 4 hlasy kandidátům zvolené strany nebo hnutí. Hlasy se sčítají a mandáty se rozdělují podle volebního systému, kterým je poměrný volební systém s 5% uzavírací klauzulí pro strany a hnutí kandidující samostatně a 8% klauzulí pro koalice. Po volbách se nově zvolení zastupitelé ujmou svých funkcí na ustavujícím zasedání zastupitelstva. Zastupitelstvo obce je nejvyšším orgánem obce a odpovídá za její chod. Schvaluje rozpočet obce, vydává obecně závazné vyhlášky a rozhoduje o všech důležitých věcech patřících do samostatné působnosti obce.

Kandidátní listiny a strany

Volební boj na komunální úrovni se už rozbíhá a důležitou roli v něm hrají kandidátní listiny a strany, které je sestavují. Občané si budou vybírat své zástupce do obecních zastupitelstev a orgánů samosprávných celků. Kandidátní listiny mohou podávat jak registrované politické strany, tak i nezávislí kandidáti a jejich sdružení. To dává možnost zapojit se do voleb širokému spektru zájemců o rozvoj obce a regionu. Pro voliče je důležité, aby se s kandidátními listinami a programy jednotlivých stran a kandidátů dobře seznámili. Jen tak mohou zodpovědně rozhodnout, komu dají svůj hlas. Studium programů a priorit kandidátů je klíčové pro výběr těch, kteří budou nejlépe reprezentovat zájmy občanů v nadcházejícím volebním období.

Volební kampaň a její pravidla

Volební kampaň před volbami do obecního zastupitelstva a volbami do orgánů samosprávných celků je obdobím plným debat, plakátů a setkávání s kandidáty. Je to šance pro nás, voliče, abychom se dozvěděli o vizích a plánech jednotlivých kandidátů a politických stran pro naši obec či město. Kampaň ale není volná soutěž bez pravidel. Naopak, řídí se zákonem o volbách do zastupitelstev obcí a zákonem o volbách do krajských zastupitelstev. Tyto zákony stanovují například pravidla pro financování kampaně, lhůty pro zveřejňování informací a omezení pro volební agitaci. Důležité je, aby kampaň probíhala férově a transparentně, abychom se jako voliči mohli správně rozhodnout. Sledujte proto dění ve vaší obci či městě, ptejte se kandidátů na jejich plány a nenechte si ujít šanci ovlivnit, kdo bude v příštích letech spravovat vaše bezprostřední okolí.

Průběh volebního dne

Volební místnosti se otevírají v pátek v 14:00 a zavírají se ve 22:00. V sobotu se pak voliči k urnám mohou dostavit mezi 8. a 14. hodinou. Volební lístky obdrží voliči přímo ve volební místnosti. Důležité je, aby si s sebou vzali platný průkaz totožnosti, tedy občanský průkaz, cestovní pas nebo povolení k pobytu. V případě, že se volič nemůže dostavit do volební místnosti z důvodu nemoci nebo úrazu, může požádat o hlasování do přenosné volební schránky. Žádost je nutné podat u příslušného obecního úřadu. Po uzavření volebních místností začíná sčítání hlasů. O průběhu sčítání hlasů a výsledcích voleb informují volební komise. Výsledky voleb do obecního zastupitelstva a do místních samosprávných orgánů jsou zveřejňovány postupně, jakmile jsou sečteny hlasy v jednotlivých okrscích. Konečné výsledky voleb vyhlašuje příslušný orgán státní správy.

Sčítání hlasů a výsledky voleb

Sčítání hlasů v obecních volbách a volbách do orgánů samosprávných celků probíhá vždy po uzavření volebních místností, tedy zpravidla v sobotu večer. Hlasovací lístky jsou sčítány postupně za jednotlivé kandidátní listiny. Komise nejprve ověří počet odevzdaných obálek a následně zjistí, kolik hlasů obdržela každá kandidátní listina a jednotliví kandidáti. Výsledky voleb do zastupitelstev obcí jsou po sečtení hlasů vyhlášeny na úřední desce obce a zveřejněny na webových stránkách obce, pokud je obec má. Mandáty jsou následně rozděleny dle volebního systému, který je v dané obci použit. V případě voleb do zastupitelstev krajů jsou výsledky sčítány za celé volební kraje a zveřejněny na webových stránkách kraje. Zvolení zastupitelé se poté ujmou svých funkcí na ustavujícím zasedání zastupitelstva.

Vznik a fungování zastupitelstva

Volby do obecního zastupitelstva představují základní kámen fungování místní samosprávy. Občané v nich svými hlasy rozhodují o složení zastupitelstva, které je jejich zástupcem a garantem rozvoje obce. Zastupitelstvo je voleno na čtyřleté funkční období a jeho velikost se liší v závislosti na počtu obyvatel obce. Čím více obyvatel obec má, tím více zastupitelů ji v zastupitelstvu reprezentuje. Zastupitelstvo ze svého středu volí starostu, místostarostu a případně další členy rady obce, kteří tvoří výkonný orgán samosprávy. Zastupitelstvo se schází na zasedáních, která jsou veřejná a na nichž se projednávají a schvalují důležité dokumenty týkající se života v obci, jako je rozpočet, vyhlášky či strategické plány rozvoje. Účast na zasedáních zastupitelstva je pro občany skvělou příležitostí, jak se aktivně zapojit do dění ve svém okolí a ovlivňovat směřování své obce.

Obecní zastupitelstvo není jen o velkých projektech, ale především o každodenních starostech lidí. O tom, zda budou mít kam водить děti do školky, zda budou mít kde zaparkovat a zda se budou cítit v obci bezpečně.

Zdeněk Dvořák

Pravomoci zastupitelstva obce

Zastupitelstvo obce je volený orgán, který má v rukou důležité pravomoci. Volby do zastupitelstva obce, které jsou součástí voleb do místních samosprávných orgánů, určují, kdo bude v obci rozhodovat o důležitých otázkách. Mezi nejvýznamnější pravomoci zastupitelstva patří schvalování rozpočtu obce a závěrečného účtu. Zastupitelé tak mají přímý vliv na to, jak se budou v obci nakládat s financemi. Dále zastupitelstvo rozhoduje o obecním majetku, schvaluje vyhlášky obce a kontroluje činnost rady obce. Zastupitelstvo obce je tedy klíčovým orgánem, který ovlivňuje život v obci. Proto je důležité, aby se občané o volby do zastupitelstva zajímali a aktivně se jich účastnili.

Úloha starosty a rady obce

Volby do obecního zastupitelstva jsou pro fungování každé obce klíčové. Právě z řad zastupitelů si občané volí své zástupce do rady obce a také nejdůležitější osobu v obci – starostu. Starosta je hlavou obce a zastupuje ji navenek. Představuje ji v jednání s ostatními obcemi, státní správou i jinými subjekty. Kromě reprezentace obce starosta odpovídá také za plnění usnesení zastupitelstva a rady obce. Do jeho kompetencí spadá schvalování rozpočtu obce, rozhodování o investicích a další důležité úkoly. Rada obce je pak starostovým poradním orgánem, který mu pomáhá s řízením obce. Její členové, radní, jsou voleni z řad zastupitelů a spolu se starostou tvoří výkonný orgán obce. Rada obce se schází pravidelně a projednává nejrůznější záležitosti týkající se chodu obce. Její úkolem je připravovat podklady pro jednání zastupitelstva a kontrolovat plnění jeho usnesení.

Zapojení občanů do samosprávy

Volby do obecního zastupitelstva a volby do místních samosprávných orgánů představují pro občany jedinečnou příležitost, jak se aktivně zapojit do chodu své obce a ovlivňovat důležitá rozhodnutí, která se jich bezprostředně dotýkají. Účast ve volbách je základním projevem občanské angažovanosti a umožňuje občanům vybrat si své zástupce, kteří budou v zastupitelstvu obce či v jiném samosprávném orgánu hájit jejich zájmy a prosazovat jejich potřeby. Občané se však mohou angažovat i mimo volební období. Mohou se účastnit veřejných zasedání zastupitelstva, vznášet své připomínky k projednávaným materiálům nebo se obracet na své zastupitele s konkrétními požadavky. Aktivní účast občanů je pro fungování samosprávy klíčová, neboť umožňuje lépe reflektovat potřeby a zájmy místní komunity a vytvářet tak prostředí, ve kterém se všem občanům dobře žije. Zapojení občanů do samosprávy je projevem zdravé a fungující demokracie a je v zájmu nás všech, abychom se o dění ve svém okolí aktivně zajímali a podíleli se na jeho utváření.

Neziskové organizace a volby

Neziskové organizace hrají v kontextu voleb do obecního zastupitelstva a voleb do místní samosprávy důležitou roli. I když se samy voleb neúčastní, mohou významně ovlivnit jejich průběh a výsledek.

Neziskovky mohou občanům pomáhat orientovat se v programech kandidujících stran a hnutí, a to například formou pořádání veřejných debat, vydáváním publikací srovnávajících volební programy, nebo provozováním online platforem s informacemi o kandidátech.

Důležité je, aby neziskové organizace veškeré své aktivity realizovaly nestranně a objektivně, a nepropagovaly tak žádného z kandidátů. Mohou se zaměřit na vybraná témata, která jsou pro jejich činnost klíčová, například sociální služby, životní prostředí, nebo kultura.

Tím, že neziskové organizace aktivně vstupují do veřejné debaty před volbami, pomáhají zvyšovat informovanost a angažovanost občanů. Zároveň motivují kandidáty, aby se věnovali i tématům, která rezonují v neziskovém sektoru a ve společnosti.

Důležitost voleb do zastupitelstva

Komunální volby představují jeden z pilířů fungující demokracie a aktivního občanství. Volba našich zástupců do zastupitelstev obcí má přímý dopad na každodenní život nás všech. Zastupitelé rozhodují o zásadních otázkách, které se bezprostředně dotýkají obyvatel obce. Mluvíme o investicích do infrastruktury, o podobě veřejných prostranství, o správě obecního majetku, o školství, kultuře a sociálních službách. Ignorace voleb do zastupitelstva znamená dobrovolné předání moci rozhodovat o těchto důležitých tématech do rukou jiným. Aktivní účastí ve volbách dáváme najevo svůj zájem o rozvoj obce a o budoucnost místa, kde žijeme. Naše hlasy ve volbách jsou projevem zodpovědnosti za směřování obce a za životní podmínky v ní.

Publikováno: 06. 11. 2024

Kategorie: Politika