Volby do Evropského parlamentu: Koho volit a proč?

Volby Do Evropskeho Parlamentu

Co je Evropský parlament?

Evropský parlament je volený orgán Evropské unie, který zastupuje zájmy občanů EU. Volby do Evropského parlamentu se konají každé pět let a účastní se jich občané všech členských států. Parlament má 705 poslanců, kteří jsou voleni na základě poměrného zastoupení. To znamená, že počet poslanců zvolených z každé země odpovídá zhruba počtu jejích obyvatel.

Evropský parlament hraje klíčovou roli v legislativním procesu EU. Spolu s Radou Evropské unie schvaluje evropské zákony a rozpočet EU. Parlament má také důležitou kontrolní funkci a dohlíží na činnost Evropské komise. Volby do Evropského parlamentu jsou pro občany EU jedinečnou příležitostí, jak ovlivnit směřování Unie. Volbou svých zástupců se podílejí na utváření politik, které ovlivňují jejich každodenní život.

Proč jsou volby důležité?

Volby do Evropského parlamentu, zkráceně eurovolby, jsou pro nás Čechy naprosto zásadní. Evropský parlament je totiž jediný orgán Evropské unie, kde máme jako občané přímé slovo. Naše hlasy volí europoslance, kteří nás pak zastupují v Bruselu a Štrasburku. A o čem že se to vlastně v tom Evropském parlamentu rozhoduje? No, o věcech, které se nás všech dotýkají. Od ochrany spotřebitele přes životní prostředí až po migraci. Europoslanci ovlivňují podobu zákonů, které pak platí v celé Evropské unii, tedy i u nás v Česku. Jde zkrátka o hodně, a proto bychom volby do Evropského parlamentu neměli brát na lehkou váhu.

Srovnání volební účasti a výsledků voleb do Evropského parlamentu v ČR
Rok voleb Volební účast (%) Nejvyšší strana Zisk nejvyšší strany (%)
2004 28,32 ODS 30,04
2009 28,22 ODS 31,49
2014 18,20 ANO 2011 16,14
2019 28,72 ANO 2011 21,18

Kdy a jak volit?

Volby do Evropského parlamentu, zkráceně eurovolby, jsou důležitou součástí demokratického procesu v Evropské unii. Prostřednictvím nich, si občané členských států volí své zástupce do Evropského parlamentu, který je jediným přímo voleným orgánem Evropské unie. Tyto volby se konají každé 4 roky a účastní se jich stovky milionů oprávněných voličů. V České republice se volby do Evropského parlamentu řídí podobnými pravidly jako volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Volič musí být starší 18 let, občanem České republiky a zároveň občanem Evropské unie. Hlasovat může volič osobně ve své volební místnosti v den voleb, případně vhozením obálky s hlasovacím lístkem do volební schránky. Voliči se řídí pokyny volební komise a na výběr mají z kandidátních listin politických stran a hnutí. Evropský parlament hraje klíčovou roli v legislativním procesu EU, schvaluje rozpočet EU a dohlíží na činnost Evropské komise.

Evropský parlament je platformou, kde se střetávají různé vize budoucnosti Evropy. Naše hlasy v těchto volbách rozhodnou, jakou cestou se Evropa vydá. Půjdeme cestou hlubší integrace, nebo cestou národních zájmů? Volba je na nás.

Radek Dvořák

Volební systém v EU

Volební systém Evropské unie je založen na principu zastupitelské demokracie. Občané EU volí své zástupce do Evropského parlamentu, který je jedním ze dvou legislativních orgánů EU. Volby do Evropského parlamentu se konají každých pět let a účastní se jich občané všech členských států. Počet poslanců Evropského parlamentu, kteří jsou voleni v každé zemi, je určen podle počtu obyvatel. Česká republika má v současnosti 21 poslanců Evropského parlamentu. Volby do Evropského parlamentu jsou důležité, protože ovlivňují směřování celé EU. Evropský parlament má široké pravomoci v oblasti legislativy, rozpočtu a kontroly ostatních orgánů EU. Občané EU by proto měli brát volby do Evropského parlamentu vážně a využít svého práva volit. Volební systém EU se liší od volebního systému v České republice. V České republice se volí do Poslanecké sněmovny a do Senátu. Volby do zastupitelského orgánu Evropské unie jsou pro občany České republiky stejně důležité jako volby do Poslanecké sněmovny a Senátu.

Čeští europoslanci

Čeští europoslanci hrají klíčovou roli v Evropském parlamentu, kde zastupují zájmy České republiky. Volby do Evropského parlamentu, které se konají každé 4 roky, jsou pro Čechy příležitostí ovlivnit směřování Evropské unie. Zvolením českých europoslanců, kteří sdílí jejich hodnoty a priority, mohou občané České republiky aktivně utvářet evropskou legislativu a politiku v oblastech, jako je ekonomika, životní prostředí, bezpečnost a migrace. Volby do zastupitelského orgánu Evropské unie jsou tak pro Čechy šancí prosazovat své zájmy na evropské úrovni a podílet se na utváření společné budoucnosti EU.

Hlavní témata voleb

V nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, které se konají od 6. do 9. června 2024, budou čeští voliči rozhodovat o obsazení 21 křesel určených pro Českou republiku v tomto důležitém orgánu Evropské unie. Volby do zastupitelského orgánu EU jsou klíčové pro směřování Unie v nadcházejících pěti letech. Mezi hlavní témata, která hýbou kampaněmi a diskusí, patří bezpochyby migrace, a to především v kontextu války na Ukrajině a rostoucího počtu uprchlíků. Dalším palčivým tématem je ekonomika a s ní spojená energetická krize, inflace a obavy z recese. V neposlední řadě se voliči zajímají o ochranu klimatu a zelenou dohodu pro Evropu, která má za cíl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.

Váš hlas, vaše Evropa

Evropská unie není jen vzdálený pojem z televizních zpráv. Ovlivňuje náš každodenní život, od dotací pro zemědělce po pravidla pro ochranu spotřebitele. A kdo jiný by měl mít slovo v tom, jakým směrem se bude Evropa ubírat, než my sami? Volby do Evropského parlamentu, které se konají každé čtyři roky, jsou jedinečnou příležitostí, jak ovlivnit budoucnost EU. Hlasováním pro konkrétní kandidáty a strany dáváme najevo, jaké hodnoty jsou pro nás důležité a jakou Evropu si přejeme. Chceme silnou a jednotnou Unii, která bude hájit naše zájmy ve světě? Nebo dáváme přednost větší samostatnosti a rozhodování na národní úrovni? Volby do zastupitelského orgánu Evropské unie, tedy do Evropského parlamentu, jsou příležitostí, jak dát najevo svůj názor a ovlivnit směřování Evropy. Nenechme si ji ujít!

Užitečné informace a odkazy

Pro bližší informace o volbách do Evropského parlamentu a fungování Evropské unie navštivte oficiální webové stránky Ministerstva vnitra České republiky a Kanceláře Evropského parlamentu v České republice. Na stránkách Ministerstva vnitra naleznete všechny důležité informace o volbách, včetně termínů, kandidátních listin a výsledků voleb. Kancelář Evropského parlamentu vám poskytne komplexní informace o činnosti Evropského parlamentu, jeho složení a důležitých tématech, kterými se zabývá. Pro ty, kteří se chtějí o volbách a Evropské unii dozvědět více, doporučujeme navštívit specializované webové portály, jako je například Euroskop.cz nebo Evropavmobilu.cz. Tyto weby nabízejí aktuální zpravodajství, analýzy a další užitečné informace v českém jazyce.

Publikováno: 05. 11. 2024

Kategorie: Politika