Útok na Pearl Harbor nemusel proběhnout tak, jak je známo
V historii lidstva proběhla velká spousta katastrof odlišného charakteru. Byla to například ničivá vlna tsunami v roce 2004. Když nahlédneme ještě do vzdálenější minulosti, určitě stojí za zmínku útok na Pearl Harbor. Všichni asi správně tuší, že se jednalo o vojenský konflikt mezi Američany a Japonci. Bylo ale vše tak, jak je prezentováno v oficiálních verzích? I v tomto případě můžete narazit na konspirační teorie.
- Hlavním aktérem bylo japonské císařské námořnictvo.
- Vše probíhalo na námořní základně Spojených států amerických.
- Základna Pearl Harbor se nachází na Havajských ostrovech.
- Incident se stal 7. prosince 1941.
Útok na Pearl Harbor a jeho cíl
Útok na Pearl Harbor proběhl ze strany Japonců s jedním hlavním cílem. A tím bylo vyřadit americké Tichomořské loďstvo. Postarala se o to celkem početná flotila, kterou vedl viceadmirál Čúiči Naguma. Ten se pokusil Pearl Harbor poškodit prostřednictvím dvou dobře plánovaných útoků. Ztráty na straně Američanů byly značné.
Útok na Pearl Harbor vyústil v patřičnou odvetu, kterou se stalo vyhlášení války Japoncům, a to hned následující den. Spojené státy americké tak vstoupily do druhé světové války.
Tomáš K., Brno, historik.
Útok na Pearl Harbor měl oboustranné ztráty
Je nepochybné, že na nečekaný útok na Pearl Harbor doplatily primárně Spojené státy americké. Jestliže Vás zajímá, kolik lidí v těchto bojích zemřelo a o jakou techniku velmoci přišly, začtěte se do níže uvedené tabulky. V ní najdete několik důležitých informací.
Předmět | Hodnota |
Ztráty USA | 2 388 Američanů |
Ztráty Japonsko | Cca 190 Japonců |
Zničená letadla USA | 188 |
Potopené lodě USA | 9 |
Zničené miniponorky Japonsko | 5 |
Poškozené lodě USA | 12 |
Jak vidno, následky byly pro Spojené státy americké skutečně katastrofální. Počty raněných a mrtvých se navýšily také o příslušníky námořnictva, na které byl taktéž veden japonský útok.
Vznik konspirační teorie
Mnohým jedincům pochopitelně nedalo spát, že Spojené státy americké nebyly dostatečně ostražité, aby nevěděly o plánovaném útoku na Pearl Harbor. V okamžiku, kdy došlo ke zkoumání jednotlivých momentů samotných bojů, začaly se objevovat různé konspirace. S tou nejznámější Vás nyní seznámíme v následujících řádcích.
Opravdu o útoku nikdo nevědě?
Hlavní konspirace zaměřená na útok na Pearl Harbor hovoří celkem jasně. Tehdejší prezident Franklin Delano Roosevelt údajně věděl o tom, že se Japonci chystají napadnout Pearl Harbor. Takovou informaci však nikomu nepředal a došlo k tomu, k čemu došlo. Bližší informace o konspirační teorii naleznete v otázkách a odpovědích prezentovaných níže.
Údajně to měla být záminka pro Spojené státy americké, aby se nechaly zatáhnout do boje a mohly vyhlásit válku Japonsku. Zájmy USA v té době nabývaly nejrůznějších podob.
Byl to Robert Stinnett, který dokonce vydal knihu na toto téma. Týkala se toho, že Roosvelt úmyslně nevydal rozkaz k odvrácení útoku, o němž vybrané složky Spojených států amerických věděly.
Ano, o útoku prý věděly i některé britské vojenské složky a úmyslně nechaly Japonce provést útok. Důvodem bylo zatažení Spojených států amerických do války s Německem.
Američanům se podařilo rozšifrovat několik zpráv, v nichž se Japonci zajímají o rozmístění válečných plavidel USA. Výsledkem měl být útok na Pearl Harbor.
Útok na Pearl Harbor ve své tajné zprávě vypracoval americký důstojník McCollum. Mělo jít o návod, jak vyprovokovat Japonce k útoku. Tento dokument byl samozřejmě označen za tajný. Konspirátoři jej proto považují za jasný důkaz.
Útok na Pearl Harbor a následné vyšetřování
Samotný útok na Pearl Harbor byl důkladně vyšetřován. Hlavním tématem byly výpovědi přeživších, důstojníků, co rozkrývali japonské šifry a ostatních složek armády Spojených států amerických. Nikdy však nedošlo k prokázání nějakého úmyslu nebo viny ze strany USA. Konspirační teorie byly vyvraceny a na druhou stranu konspirátoři napadali oficiální tvrzení. Tak, jako je tomu i u ostatních konspirací. Pravdu tedy asi jen stěží odhalíme. Zdrojem informací se staly webové stránky Wikipedia a internetWEEK.
Publikováno: 19. 09. 2021
Kategorie: Politika