Tsunami v roce 2004 mohla mít na svědomí tsunami bomba

Světem v minulých letech otřásly nejrůznější tragédie, které si vyžádaly spoustu lidských životů. Typickým příkladem je havárie letadla s bývalým prezidentem Lechem Kaczyńskym. V mnohem horším měřítku udeřila v roce 2004 tsunami. Zemětřesení zvedlo obří vlnu a zabíjelo na pobřežích. I kolem této události se postupem času vyrojila řada spekulací a konspiračních teorií.

  • Podmořské zemětřesení.
  • Nejhůře dopadla Indonésie.
  • Dále také Srí Lanka, Indie a Thajsko.
  • Vše údajně způsobily indické tektonické desky.

Tsunami a nejhorší přírodní katastrofa

Oficiální verze této tragédie zní celkem jednoznačně. Třetí největší zemětřesení na světě v oblasti západního pobřeží ostrova Sumatra způsobilo mořskou vlnu, která následně dorazila na pobřeží. Díky její síle a velikosti si vzala spoustu lidských životů v celém širém okolí. Tato událost z roku 2004 se stala nejsmrtonosnější přírodní tragédií vůbec.

Síla tehdejšího zemětřesení byla 9,1 – 9,3 Mw. Zemětřesení trvalo skoro deset minut a svou silou rozvibrovalo Zemi o jeden centimetr.

Adam S., Praha, vědec.

Tsunami 2004 v číslech

Ještě, než představíme konspirační teorie spjaté s touto tragédií, zmíníme několik důležitých údajů. Půjde o čísla týkající se podmořského zemětřesení v Indickém oceánu v roce 2004. Bližší údaje naleznete v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
Výška vlnyAž 30 metrů
Počet usmrcených lidíAž 230 000 lidí
Datum katastrofy26. prosince 2004
Humanitární pomoc14 miliard USD
Několik základních informací o přírodní katastrofě.

Nejvíce obětí bylo v Indonésii. Pak následovala Srí Lanka, Indie, Thajsko, Somálsko, Myanmar, Maledivy, Malajsie, Tanzanie, Seychely, Bangladéš, Jihoafrická republika, Jemen, Keňa a Madagaskar. Až 230 000 obětí je spíše odhadem, protože spoustu lidí je po této katastrofě pohřešováno v podstatě dodnes.

Zkáza, kterou způsobila ničivá vlna tsunami.

Vznik konspiračních teorií

Když v roce 2004 přišlo silné tsunami a vyžádalo si tolik životů, začaly se objevovat nejrůznější otázky. Jednou z nich bylo například to, že tak silné zemětřesení přece muselo jít rozpoznat podstatně dříve. Vždyť už v té době byly ostrovní státy vybaveny moderní technickou, která silné otřesy dokázala zaznamenat. To byl ten moment, kdy se poprvé objevila konspirační teorie v podobě tsunami bomby.

Konspirace týkající se tsunami v otázkách a odpovědích

Je pravdou, že moderní seismografické přístroje toto zemětřesení odhalily včas, což dokazuje například Charles McCreery. Ten o této katastrofě dopředu věděl. Jestliže Vás zajímají další informace a pochybnosti související s tsunami, začtěte se do následujících otázek a odpovědí.

Jakou pozici zastával v době katastrofy Charles McCreery?

Byl to ředitel organizace National Oceanic Atmospheric Administrations známé pod zkratkou NOAA. Ten se po zjištění zemětřesení snažil kontaktovat okolní státy, s nikým se však nedokázal spojit.

Věděl o zemětřesení ještě někdo jiný?

Ano, například americké námořnictvo, které se pohybovalo v postižených oblastech a na příchod vlny se v patřičné míře připravilo. Dokonce byla prý varována i vzdálená Austrálie, což vyvolává spoustu dalších otázek.

Jaká je nejznámější konspirace?

Ta je přisuzována tsunami bombě. Bomba byla testována právě v této oblasti s tím, že může mít katastrofické důsledky v podobě smrti mnoha lidí.

Existují nějaké důkazy o takové bombě?

Údajně na podobných pokusech pracoval během druhé světové války například Nový Zéland. Ten se snažil vytvořit bombu, která by vyvolala velkou přílivovou vlnu. Prosakují informace, že podobnými věcmi se zabývala také Velká Británie nebo Spojené státy americké.

Co nasvědčovalo použití takové bomby?

Například to, že už několik dní před příchodem tsunami docházelo kolem pobřeží Tasmánie s výraznému úhynu delfínů a ostatních větších ryb. Mohlo to být právě na základě pokusů s bombami.

Tsunami – Ostatní konspirační teorie

Jak už to bývá zvykem, u jedné konspirační teorie to neskončilo, i když tsunami bomba je tou nejznámější a nejdiskutovanější. Jmenovat lze i další v podobě mimozemšťanů útočících na planetu Zemi a podobně. Tato katastrofa se stala doslova velkým oříškem pro nejrůznější vyznavače záhad. Zdrojem informací se styly webové stránky Wikipedia a enigmaPLUS.