Smrt Alexandra Dubčeka možná nebyla jen běžnou nehodou

Alexander Dubček byl významným československým politikem. Především starší generace ho dobře zná a mladší jedinci o něm bezpochyby slyšeli. S tímto velikánem se pojí řada významných informací, včetně jedné. Smrt Alexandra Dubčeka nebyla pouhou dopravní nehodou, ale cíleným útokem. Konspirace, kterou Vám nyní přiblížíme trochu podrobněji.

  • Politik slovenské národnosti.
  • Hlavní osobnost Pražského jara v roce 1968.
  • Místopředseda federálního parlamentu.

O životě Alexandra Dubčeka

Alexander Dubček se narodil v Uhrovci. Zajímavostí je to, že ve stejném domě, jako Ľudovít Štúr. Ještě, než se zaměříme na smrt Alexandra Dubčeka, prozradíme Vám o něm několik základních informací. Ty vyčtete z tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Datum narození28. dubna 1969
Datum úmrtí7. listopadu 1992
Místo úmrtíPraha
Důvod smrtiNásledky dopravní nehody
Základní informace spojené s Alexanderem Dubčekem.

Smrt Alexandra Dubčeka je spojena právě s dopravní nehodou na dálnici D1, které se budeme podrobněji věnovat v druhé polovině článku. Zacílíme na konspirační teorie týkající se jeho smrti. Konspirace se mimochodem pojí i s další významnou osobností, jakou byl Milan Rastislav Štefánik.

Co bylo, než přišla smrt Alexandra Dubčeka?

V rámci komplexnosti předkládaných informací uvedeme například to, že Alexander Dubček započal svoji politickou kariéru v roce 1958, kdy se stal stranickým tajemníkem v Bratislavě. Zároveň byl členem Ústředního výboru KSS. Od funkce prvního tajemníka komunistické strany se postupně vypracoval až na předsedu federálního shromáždění ČSSR/ČSFR.

Otec Alexandra Dubčeka byl vyučený tesař, který několik let žil ve Spojených státech amerických, kde se také stal pacifistou a komunistou.

Pavel S., Plzeň, historik.

Během své kariéry pochopitelně upadl i v politickou nemilost. V roce 1992 se stal předsedou Sociálnědemokratické strany Slovenska. V průběhu života získal i mnohá ocenění. Jmenovat lze například Řád 25. února, Řád Georgiho Dimintrova a Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. In memoriam obdržel Pribinův kříž I. třídy a Řád Bílého lva I. třídy.

Přesně takto nevlídné počasí panovalo na dálnici D1 při nehodě Dubčeka.

Smrt Alexandra Dubčeka krok za krokem

Nyní už se ale pojďme zaměřit na osudný den, kdy měl Alexander Dubček nehodu, po jejíchž následcích zemřel. Bylo to 1. září 1992. Tehdy se svým řidičem vyrazil na zasedání FS. Nikdo jiný s nimi nejel. Dopravní nehoda se stala na dálnici D1 u Humpolce, konkrétně na 88,9 kilometru.

Nejčastější otázky a odpovědi

Začít bychom měli například tím, že Dubček jel služebním automobilem BMW E45 535i. Oficiální prohlášení zní celkem jasně. K nehodě došlo na dlouhodobě nebezpečném úseku vy vysoké rychlosti až 140 km/hod. Řidič údajně nezvládl aquaplaning a havaroval. A co všechno vyvolává otázky vedoucí ke konspiracím?

Proč vůbec nastala smrt Alexandra Dubčeka?

Dubček seděl v automobilu nepřipoutaný, takže během nehody vyletěl z vozu a utrpěl mnohá zranění. Měl zlomenou pánevní kost, přeraženou páteř, žebra a další zranění.

Co je na nehodě tak zvláštního?

Kupříkladu to, že bylo rozbité zadní okénko auta. Dubček ale ležel před vozem, zhruba ve vzdálenosti patnáct metrů od vozu.

Co vypovídal řidič?

Ten bohužel nevypovídal. Původně byl odsouzen na rok nepodmíněně, dostal ale milost. Záhadou je také zmizení kufříku Alexandra Dubčeka s důležitými informacemi přímo z místa nehody.

Proč by se někomu hodila smrt Alexandra Dubčeka?

Údajně měl co nevidět svědčit vůči praktikám sovětských komunistů a KGB. Ti se měli údajně postarat o jeho smrt.

Kde vznikly další pochybnosti?

Například v rámci expertízy havarovaného vozu, která byla pouze okrajová a nedostatečná. I když na to upozorňoval Dubčekův syn.

Smrt Alexandra Dubčeka – Doplňující informace

Aby toho v rámci konspiračních teorií nebylo málo, můžeme se zmínit ještě o ostatních spekulacích. Například v ten samý den 1. září 1992 byl zavražděn polský premiér Piotr Jaroszewicz. Ten měl také vypovídat proti KGB. Jiná konspirace naopak tvrdí, že Dubček nesouhlasil s rozdělením Česka a Slovenska. Mohl vadit někomu z politických špiček? To jsou konspirace, které vzbuzují spoustu dalších otázek. Šlo skutečně o nešťastnou náhodu a tragickou havárii nebo je za vším něco více? Jasné je pouze to, že žádné informace k potvrzení jakékoliv konspirační teorie doposud nebyly odhaleny.