Sametová revoluce byla možná dopředu řízeným procesem
Jestli v dějinách naší země existuje nějaká hodně významná událost, je to bezpochyby sametová revoluce. Okamžik vedoucí k pádu komunistického režimu a nastolení nové vlády. Právě po této revoluci došlo k přeměně politického zřízení. Se sametovou revolucí souvisí řada zajímavých informacích, včetně konspirací.
- Politické změny mezi 17.11. – 29.12. 1989.
- Hlavní dění 17.11. 1989.
- Dobové označení jako něžná revoluce.
Významné osobnosti listopadu 1989
Ještě, než se rozepíšeme o této události a známých konspiračních teoriích, zaměříme se na důležitá jména. Na ty, s nimiž sametová revoluce neodmyslitelně souvisí. Část největších představitelů můžete vyčíst v tabulce prezentované níže.
Jméno | Informace |
Václav Havel | Disident, později prezident |
Marta Kubištová | Zpěvačka |
Karel Kryl | Písničkář a básník |
Valtr Komárek | Ekonom |
Seznam jmen pochopitelně dál pokračuje. Důležitých lidí s aktivním přístupem v rámci něžné revoluce bylo více než dost. Jmenovat lze ještě politika Ladislava Adamce, herce Milana Kňažka, překladatelku a diplomatku Ritu Klímovou, novináře Jiřího Dienstbiera a hudebního kritika Jiřího Černého.
Sametová revoluce – Základní informace
K sametové revoluci přispěla především dlouhodobá nespokojenost obyvatelstva v naší zemi. Nebyly to pouze politické problémy a přístup tehdejšího vedení k lidem, ale také ekonomická situace. I když byl 17. listopad 1989 spjat s násilnostmi na demonstrantech, přesto byla tato revoluce označována jako něžná. V zahraničí se uchytilo označení „sametová“. Tak jsou nyní prezentovány revoluce s nenásilným charakterem.
Se sametovou revolucí souvisí Občanské fórum a především pád komunistické vlády. Hlavní osobností je Václav Havel.
Daniel P., Praha, historička.
Samotné demonstrace samozřejmě započaly přípravami studentských organizací. Zároveň se připravovaly i mocenské a bezpečnostní služky. Koloběh nejdůležitějších událostí byl spuštěn právě 17. listopadu 1989. V následujících dnech došlo k postupnému převratu. Jím vyvrcholila sametová revoluce.
Konspirační teorie spojené se sametovou revolucí
Stejně, jako vznikly konspirace spjaté s Milanem Rastislavem Štefánikem, objevily se pochopitelně i konspirační teorie spojené s tak velkou událostí, jakou byla sametová revoluce. V tomto směru se objevilo hned několik domněnek, které se ovšem nikdy neprokázaly. S jednotlivými spekulacemi Vás podrobněji seznámíme v následujících řádcích.
Sametová revoluce a nezodpovězené otázky
Jedna z těch nejznámějších konspiračních teorií vypráví o tom, že celý převrat byl důkladně naplánován StB a KGB. Spoustu zajímavých odpovědí souvisejících s tímto tématem naleznete díky níže prezentovaným otázkám.
Údajně šlo o vnitropolitický boj. Sametová revoluce měla být vyvolána uměle, aby se k moci dostaly jiné politické složky. Tím by se částečně očistila komunistická strana, která mimochodem mohla i nadále mluvit do řízení státu.
Měl existovat druhý velitelský štáb. Spekuluje se také o tom, že v samotném řídícím štábu byl sovětský generál.
Bylo to předstírání smrti studenta, která v lidech vyvolala ještě vetší odpor a touhu něco změnit.
I to zůstává určitou otázkou v rámci konspirace. Potlačení silou by určitě nebylo ničím nereálným. Nečinnost mocenských složek je proto i zvláštní.
Například nad tím, že nečinný byl také Sovětský svaz.
Sametová revoluce a doplňující informace
V rámci konspiračních teorií by šlo pokračovat ještě dál. Hodně se spekuluje například o činnostech bývalého důstojníka StB Zifčáka. Mnozí zároveň tvrdí, že vlastně k žádnému převratu nedošlo a sametová revoluce byla jenom divadlem. Stačí se podívat, kdo se po revoluci v následujících letech dostal k moci. Na významných pozicích se usadili mimo jiné bývalí členové KSČ. Je tedy otázkou, co všechno vlastně stálo v pozadí sametové revoluce. Bylo to tak, jak uvádí všechny oficiální zdroje, a tak jak to známe už spoustu dlouhých let? Nebo jsou některé výše prezentované informace spjaté s konspiračními teoriemi přece jenom pravdivé? Na to ať si každý odpoví sám. Zdrojem informací se staly webové stránky Euportál a Atlaskonspirací.
Publikováno: 25. 11. 2021
Kategorie: Politika