Prezidentské volby: Vše o hlasovacím průkazu

Hlasovaci Preukaz Prezidentske Volby

Co je hlasovací průkaz?

Hlasovací průkaz je dokument, na základě kterého můžete volit prezidenta České republiky mimo své trvalé bydliště. Hlasovací průkaz pro prezidentské volby vám vydá obecní úřad, ve kterém jste přihlášeni k trvalému pobytu. Žádost o jeho vydání můžete podat osobně nejpozději do 3. ledna 2023 do 14:00 hodin, v elektronické podobě s elektronickým podpisem pak nejpozději do 6. ledna 2023 do 23:59 hodin. Hlasovací průkaz vás opravňuje k volbě prezidenta v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Vydání hlasovacího průkazu je bezplatné.

Kdo může požádat?

O hlasovací průkaz pro prezidentské volby si může požádat každý volič, který je v den voleb v jiné obci, než je jeho trvalé bydliště. To znamená, že pokud budete například na dovolené, na služební cestě, nebo budete studovat v jiném městě, stále máte právo volit prezidenta. Důležité je, aby váš pobyt mimo trvalé bydliště trval v den voleb. Nestačí tedy, abyste se v jiné obci nacházeli pouze v době konání prvního nebo druhého kola voleb. Pro získání hlasovacího průkazu je nutné doložit důvod, proč nebudete moci volit ve svém volebním okrsku. Tímto dokladem může být například potvrzení o ubytování, letenka, jízdenka, nebo potvrzení od zaměstnavatele.

Hlasovací průkaz do prezidentských voleb: klíč k budoucnosti národa, svěřený do rukou každého občana.

Radomír Dvořák

Jak o průkaz zažádat?

O hlasovací průkaz, tedy doklad umožňující hlasování v prezidentských volbách mimo trvalé bydliště, můžete požádat dvěma způsoby: osobně nebo písemně. Žádost o vydání voličského průkazu pro prezidentské volby podáváte svému obecnímu úřadu podle místa trvalého bydliště. Osobně stačí přijít s občanským průkazem a vyplnit žádost na místě. Písemná žádost musí být doručena nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb a musí obsahovat jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, na které se budete v době voleb zdržovat. Nezapomeňte žádost podepsat! Pokud volíte v zahraničí, postupujte stejně, žádost však musí být doručena na zastupitelský úřad ČR v dané zemi.

Vlastnosť Hlasovací preukaz prezidentské voľby Občiansky preukaz
Použitie na voľby prezidenta Áno Áno
Použitie na iné voľby Nie Áno
Potrebné žiadať o vydanie Áno Nie (vydáva sa automaticky)

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o vydání voličského průkazu pro prezidentské volby je nutné podat včas, abyste mohli uplatnit své volební právo. Termíny pro podání žádosti se liší podle způsobu podání. Pokud žádáte osobně v úředních hodinách na obecním úřadě podle místa vašeho trvalého bydliště, je poslední den podání žádosti šestý pracovní den před prvním dnem voleb. V případě volby prezidenta České republiky probíhající v dvou dnech se žádost podává nejpozději šestý pracovní den před prvním dnem voleb. V případě, že chcete o vydání voličského průkazu požádat v písemné formě, musí být žádost doručena na příslušný obecní úřad nejpozději sedm dní před prvním dnem voleb. Žádost musí být úředně ověřena, jinak je neplatná. Poslední možností je podat žádost elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky. V tomto případě je lhůta pro podání žádosti stejná jako u písemné žádosti, tedy nejpozději sedm dní před prvním dnem voleb.

Možnosti vyzvednutí průkazu

Voliči, kteří si vyřídili voličský průkaz pro prezidentské volby, mají několik možností, jak s ním naložit. Průkaz si můžete osobně vyzvednout na úřadě, kde jste o něj žádali, a to nejpozději do okamžiku uzavření volební místnosti v prvním kole voleb. Pokud nestihnete osobní vyzvednutí, je možné pověřit jinou osobu, aby průkaz vyzvedla za vás. V takovém případě je nutné vystavit písemnou plnou moc s vaším úředně ověřeným podpisem. Plnou moc s ověřeným podpisem je nutné doručit na úřad, a to opět nejpozději do okamžiku uzavření volební místnosti v prvním kole voleb. Doručení poštou bohužel není možné. Pamatujte, že hlasovací průkaz je důležitý dokument, který vám umožňuje volit prezidenta České republiky i mimo vaše trvalé bydliště.

Hlasování s průkazem v ČR

V České republice máte možnost volit prezidenta i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Tuto možnost zajišťuje tzv. voličský průkaz. Voličský průkaz je dokument, který vás opravňuje k volbě prezidenta v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Získat ho můžete na svém obecním úřadě, a to nejpozději do 3 dnů před prvním dnem voleb. Při žádosti o voličský průkaz je nutné prokázat svou totožnost platným dokladem. Voličský průkaz je určen pouze pro volbu prezidenta a nelze ho použít pro jiné volby či referenda. V den voleb se s voličským průkazem dostavíte do libovolné volební místnosti na území ČR. Při odevzdání hlasu předložíte voličský průkaz a platný doklad totožnosti. Komise zkontroluje vaše údaje a vydá vám volební lístky. Poté můžete odevzdat svůj hlas.

Hlasování v zahraničí s průkazem

Hlasovací průkaz vám otevírá dveře k účasti v prezidentských volbách, i když se zrovna nacházíte mimo svou domovskou obec. Tento doklad, oficiálně nazývaný "voličský průkaz", vám umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Stačí se dostavit s platným občanským průkazem a hlasovacím průkazem do jakékoli volební místnosti. Nezapomeňte, že hlasovací průkaz je platný pouze pro volby, pro které byl vydán, v tomto případě pro prezidentské volby. Jeho platnost je omezena na dané kolo voleb, takže pokud se volby budou opakovat, budete potřebovat nový hlasovací průkaz. Hlasovací průkaz pro prezidentské volby si můžete vyřídit na obecním úřadě podle místa vašeho trvalého bydliště.

Neplatnost hlasovacího průkazu

Hlasovací průkaz pro prezidentské volby je dokument, který opravňuje voliče k účasti na volbách prezidenta republiky mimo své trvalé bydliště. Jeho platnost je však vázána na dodržení určitých podmínek. Hlasovací průkaz je neplatný, pokud je jeho podoba v rozporu se zákonem, není opatřen úředním razítkem a podpisem oprávněné osoby, nebo byl vydán neoprávněně, například na základě zfalšovaných dokumentů. Neplatný je také hlasovací průkaz v případě, že byl jeho držitel zbaven způsobilosti k právním úkonům nebo mu bylo pozastaveno volební právo. Důležité je si uvědomit, že s neplatným hlasovacím průkazem nemůže volič odevzdat platný hlas. Pokud se volič pokusí volit s neplatným hlasovacím průkazem, jeho hlas nebude započítán. Volič by si proto měl vždy před volbami zkontrolovat platnost svého hlasovacího průkazu a v případě pochybností se obrátit na obecní úřad.

Ztráta nebo odcizení průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu pro prezidentské volby je nezbytné jednat rychle a informovat příslušné úřady. Neotálejte a ihned kontaktujte obecní úřad vašeho trvalého bydliště, kde nahlásíte ztrátu nebo odcizení dokladu. Úředníci vám vystaví nový voličský průkaz, se kterým budete moci volit. Pamatujte, že hlasovat s neplatným nebo ztraceným voličským průkazem není možné. V den voleb se dostavte do své volební místnosti s novým voličským průkazem a s platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem nebo cestovním pasem. Včasným nahlášením ztráty nebo odcizení voličského průkazu předejdete komplikacím a zajistíte si bezproblémový průběh voleb.

Důležité kontakty a informace

V případě nejasností ohledně hlasovacího průkazu pro prezidentské volby, nebo dokladu umožňujícího hlasování, se neváhejte obrátit na příslušný obecní úřad dle vašeho trvalého bydliště. Úředníci vám rádi poskytnou informace o volebním procesu, podmínkách pro vydání hlasovacího průkazu a případně i o volbách samotných. Nezapomeňte, že hlasovací průkaz pro prezidentské volby je důležitým dokumentem, který vám zaručuje vaše ústavní právo volit. Využijte proto všech dostupných informací a v případě potřeby se nebojte obrátit na kompetentní osoby. Vaše aktivní účast ve volbách je klíčová pro fungování demokratické společnosti.

Publikováno: 05. 11. 2024

Kategorie: Politika