Prezidentské volby 2024: Vše o voličském průkazu

Osobně: Zajdi si na svůj obecní úřad (v Praze na úřad městské části) a požádej o něj.

Pokud se chystáš volit v prezidentských volbách 2024, ale víš, že v den voleb nebudeš ve svém trvalém bydlišti, nezoufej! Existuje řešení – voličský průkaz. Díky němu můžeš volit kdekoliv v České republice. Stačí si o něj jednoduše požádat na svém obecním úřadě, v Praze pak na úřadě městské části. Nezapomeň si s sebou vzít občanský průkaz, abys ověřil svou totožnost. Žádost o voličský průkaz pro prezidentské volby 2024 můžeš podat osobně nejpozději do pátku před prvním kolem voleb. Neodkládej to na poslední chvíli a zajisti si možnost volit i v případě, že budeš mimo domov.

Poštou: Stáhni si žádost online a pošli ji na úřad doporučeně.

Pokud ti nevyhovuje osobní návštěva úřadu nebo žádost online, existuje i třetí možnost, jak si zařídit voličský průkaz pro prezidentské volby 2024. Stáhneš si žádost z webových stránek Ministerstva vnitra České republiky. Žádost musíš vytisnout a vyplnit. Nezapomeň na datum a podpis. Vyplněnou žádost pak pošli doporučeně na adresu příslušného úřadu. Adresu najdeš na webových stránkách Ministerstva vnitra. Doporučeně proto, abys měl jistotu, že žádost došla v pořádku. Nezapomeň, že žádost musí být na úřad doručena nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, pokud jsi v České republice. V případě, že se v době voleb budeš nacházet v zahraničí, musí být žádost doručena nejpozději 15 dní před prvním dnem voleb.

Online: Některé úřady umožňují žádost o voličský průkaz i elektronicky.

V nadcházejících prezidentských volbách v roce 2024 budou moci voliči opět využít možnosti hlasovat s voličským průkazem. Ten umožňuje volit mimo své trvalé bydliště, což je ideální pro studenty, pracující v jiném městě, turisty nebo ty, kteří se v den voleb nebudou nacházet ve svém volebním okrsku. Některé úřady navíc zavádějí možnost požádat o voličský průkaz online, čímž se celý proces značně zjednodušuje. Stačí vyplnit elektronický formulář a průkaz si následně vyzvednout na úřadě nebo si ho nechat zaslat poštou. Pro ty, kteří preferují osobní návštěvu, zůstává i nadále možnost požádat o voličský průkaz přímo na úřadě. Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, nezapomeňte, že o voličský průkaz je nutné požádat včas, nejpozději 7 dní před prvním kolem voleb.

V ČR: S voličským průkazem můžeš volit v kterékoli volební místnosti v Česku.

V prezidentských volbách 2024 budeš moct volit s voličským průkazem v podstatě kdekoli v Česku. Je to super možnost, pokud budeš v den voleb mimo svou domovskou obec. Voličský průkaz ti umožní hodit svůj hlas do urny v jakékoli volební místnosti po celé zemi. Takže ať už budeš na horách, u moře nebo na služební cestě, o svůj hlas nepřijdeš. Více informací o tom, jak si zařídit voličský průkaz pro prezidentské volby 2024, najdeš na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR nebo svého obecního úřadu. Nezapomeň, že o vydání voličského průkazu je potřeba požádat včas!

V zahraničí: Pokud budeš volit v zahraničí, najdi si českou ambasádu nebo konzulát ve svém okolí.

Pokud plánuješ volit v prezidentských volbách 2024 a nacházíš se v době voleb v zahraničí, nezoufej! Stále máš možnost ovlivnit, kdo bude příštím prezidentem České republiky. Abys mohl/a volit v zahraničí, je potřeba si zařídit voličský průkaz. Ten ti umožní odevzdat svůj hlas v jakémkoli volebním okrsku v České republice nebo na zastupitelském úřadě. Pro jeho vyřízení je nutné kontaktovat českou ambasádu nebo konzulát v zemi tvého pobytu. Seznam zastupitelských úřadů najdeš na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Nezapomeň, že o voličský průkaz je nutné požádat včas, a to buď osobně na zastupitelském úřadě, anebo datovou schránkou. Termíny pro podání žádosti se liší v závislosti na způsobu podání a blížícím se datu voleb. Sleduj proto webové stránky Ministerstva vnitra ČR a svého zastupitelského úřadu, kde najdeš všechny potřebné informace.