Potopení Titaniku byl největší pojistný podvod v historii

Na světě se stala řada neštěstí souvisejících s velkou ztrátou lidských životů. V roce 2015 to byl například Airbus A320, v roce 1912 zase potopení Titaniku. Oficiální verzi tohoto lodního neštěstí zná bezpochyby každý. Jen málokdo však tuší, že existují také neoficiální skutečnosti, které směřují spíše do oblasti konspiračních teorií. S jednou z nich Vás v následujících řádcích seznámíme.

  • V té době šlo o největší parník světa.
  • Měl sloužit pro plavby mezi Evropou a Severní Amerikou.
  • Potopením byl údajně spáchán největší pojistný podvod.

Základní fakta o Titaniku

Pojďme si nejprve představit Titanic jako takový. Tato velkolepá loď ohromila ve své době určitě každého, a i dnes ji většina lidí vnímá jako něco luxusního a prestižního. Spoustu technických parametrů můžete mimochodem vyčíst z tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Délka269,9 m
Šířka28,25 m
Ponor10,54 m
Výtlak52 310 t
Základní parametry velké zaoceánské lodi Titanik.

Ještě, než přistoupíme k potopení Titaniku, zaměříme se na pár dalších zajímavostí. Třeba to, že o jeho pohon se staraly tři lodní šrouby v kombinaci s téměř třicítkou parních kotlů. Titanic se na svoji dobu pyšnil padesáti tisíci koňmi. Hlavním zdrojem energie bylo pochopitelně uhlí.

I když byl Titanik velkou lodí, dokázal se na vodě pohybovat relativně hbitě. A to rychlostí až 25 uzlů tedy 46 kilometrů za hodinu.

Martin J., Praha, konstruktér.

Co předcházelo potopení Titaniku

O tom, že byl Titanic skutečně velkou lodí hovoří nejenom výše prezentované technické parametry. Určitou představu si můžete udělat také podle počtu cestujících. Kapacita byla 2 603 cestujících, k čemuž je zapotřebí připočíst ještě posádku v počtu 899 lidí. Tomuto megalomanskému plavidlu se stal osudný 14. duben 1912.

Konkrétně ve 23:40 se parník srazil s ledovcem a došlo k jeho pozvolnému potápění. Přesně tak zní oficiální verze, kterou zná bezpochyby každý. Potopení Titaniku bylo zapříčiněno „rozpáráním“ lodi a postupným nabíráním vody. Skutečně se ale události staly tak, jak je většina popisuje? Co když šlo o úmysl a jeden z největších pojistných podvodů v historii?

Podobný ledovec měl údajně potopit zaoceánský parník Titanik.

Prvopočátky konspirační teorie

Na samotném počátku je J. P. Morgan. Multimilionář, jehož společnost postavila zaoceánský parník. Jenže, jeho výroba jej uvedla do hodně velkých dluhů a jedinou cestou, jak se z nich vymanit bylo potopení Titaniku. Když se po dlouhé době podařilo konečně vyřešit pojištění lodi, začal vznikat plán.

Potopení Titaniku v otázkách a odpovědích

Je třeba zmínit, že pojištění Titaniku se dlouhou dobu nedařilo. Konspirační teorie naznačuje, že loď nebyla v tak dobrém technickém stavu, jak je udáváno. Použití starších a nekvalitních materiálů, nedodělané části a podobné věci byly příčinou, že Titanic nikdo nechtěl pojistit. Až se to konečně podařilo. Spoustu zásadních informací naleznete v níže uvedených otázkách a odpovědích.

Jaká společnost pojistila Titanic?

Jednalo se o pojišťovnu Lloyd’s of London. Zaoceánská loď byla údajně pojištěna na částku kolem 810 milionů korun. Jde o přepočet na současnou dobu.

Kdo věděl o úmyslu potopit loď?

Bylo to údajně více lidí. Kromě majitele také kapitán lodi a několik dalších členů posádky. Je pravda, že po potopení se někteří z nich zásadně vytratili, i když existují svědectví, že přežili.

Jaký byl plán potopení lodi?

Původně měl Titanic narazit do ledovce, jenže ten na trase nebyl.

Jak tedy došlo k potopení Titaniku?

Byl vyhlášen stav evakuace, aby se z lodi dostalo co nejvíce lidí. Teprve poté se ozvaly dva výbuchy. Šlo údajně o úmyslné poškození, na základě něhož došlo k potopení parníku.

Proč se lidé evakuovali jen po malých skupinkách?

Právě kvůli tomu, že nic nehrozilo, nechtěli lidé opouštět loď hromadně a záchranné čluny tak byly poloprázdné. Panika vznikla až po výbuchu.

Potopení Titaniku – Doplňující informace

Aby byly splněny všechny podmínky pro vyplacení pojistné částky, musel být Titanic potopen na nejhlubším místě, aby nešel vylovit a nebyly žádné důkazy. Je pravdou, že které výpovědi lidí opravdu vyvolávají řadu otázek a jeden by klidně mohl začít věřit této konspirační teorii. Pokud by se totiž stala realitou, byl by to největší a nejkrutější pojistný podvod v historii, protože při plavbě zahynulo kolem 1 500 lidí. Zdrojem informací se staly webové stránky Wikipedia, BiegunJiří a Kapitol.