Potopení Titaniku byl největší pojistný podvod v historii
Na světě se stala řada neštěstí souvisejících s velkou ztrátou lidských životů. V roce 2015 to byl například Airbus A320, v roce 1912 zase potopení Titaniku. Oficiální verzi tohoto lodního neštěstí zná bezpochyby každý. Jen málokdo však tuší, že existují také neoficiální skutečnosti, které směřují spíše do oblasti konspiračních teorií. S jednou z nich Vás v následujících řádcích seznámíme.
- V té době šlo o největší parník světa.
- Měl sloužit pro plavby mezi Evropou a Severní Amerikou.
- Potopením byl údajně spáchán největší pojistný podvod.
Základní fakta o Titaniku
Pojďme si nejprve představit Titanic jako takový. Tato velkolepá loď ohromila ve své době určitě každého, a i dnes ji většina lidí vnímá jako něco luxusního a prestižního. Spoustu technických parametrů můžete mimochodem vyčíst z tabulky prezentované níže.
Předmět | Hodnota |
Délka | 269,9 m |
Šířka | 28,25 m |
Ponor | 10,54 m |
Výtlak | 52 310 t |
Ještě, než přistoupíme k potopení Titaniku, zaměříme se na pár dalších zajímavostí. Třeba to, že o jeho pohon se staraly tři lodní šrouby v kombinaci s téměř třicítkou parních kotlů. Titanic se na svoji dobu pyšnil padesáti tisíci koňmi. Hlavním zdrojem energie bylo pochopitelně uhlí.
I když byl Titanik velkou lodí, dokázal se na vodě pohybovat relativně hbitě. A to rychlostí až 25 uzlů tedy 46 kilometrů za hodinu.
Martin J., Praha, konstruktér.
Co předcházelo potopení Titaniku
O tom, že byl Titanic skutečně velkou lodí hovoří nejenom výše prezentované technické parametry. Určitou představu si můžete udělat také podle počtu cestujících. Kapacita byla 2 603 cestujících, k čemuž je zapotřebí připočíst ještě posádku v počtu 899 lidí. Tomuto megalomanskému plavidlu se stal osudný 14. duben 1912.
Konkrétně ve 23:40 se parník srazil s ledovcem a došlo k jeho pozvolnému potápění. Přesně tak zní oficiální verze, kterou zná bezpochyby každý. Potopení Titaniku bylo zapříčiněno „rozpáráním“ lodi a postupným nabíráním vody. Skutečně se ale události staly tak, jak je většina popisuje? Co když šlo o úmysl a jeden z největších pojistných podvodů v historii?
Prvopočátky konspirační teorie
Na samotném počátku je J. P. Morgan. Multimilionář, jehož společnost postavila zaoceánský parník. Jenže, jeho výroba jej uvedla do hodně velkých dluhů a jedinou cestou, jak se z nich vymanit bylo potopení Titaniku. Když se po dlouhé době podařilo konečně vyřešit pojištění lodi, začal vznikat plán.
Potopení Titaniku v otázkách a odpovědích
Je třeba zmínit, že pojištění Titaniku se dlouhou dobu nedařilo. Konspirační teorie naznačuje, že loď nebyla v tak dobrém technickém stavu, jak je udáváno. Použití starších a nekvalitních materiálů, nedodělané části a podobné věci byly příčinou, že Titanic nikdo nechtěl pojistit. Až se to konečně podařilo. Spoustu zásadních informací naleznete v níže uvedených otázkách a odpovědích.
Jednalo se o pojišťovnu Lloyd’s of London. Zaoceánská loď byla údajně pojištěna na částku kolem 810 milionů korun. Jde o přepočet na současnou dobu.
Bylo to údajně více lidí. Kromě majitele také kapitán lodi a několik dalších členů posádky. Je pravda, že po potopení se někteří z nich zásadně vytratili, i když existují svědectví, že přežili.
Původně měl Titanic narazit do ledovce, jenže ten na trase nebyl.
Byl vyhlášen stav evakuace, aby se z lodi dostalo co nejvíce lidí. Teprve poté se ozvaly dva výbuchy. Šlo údajně o úmyslné poškození, na základě něhož došlo k potopení parníku.
Právě kvůli tomu, že nic nehrozilo, nechtěli lidé opouštět loď hromadně a záchranné čluny tak byly poloprázdné. Panika vznikla až po výbuchu.
Potopení Titaniku – Doplňující informace
Aby byly splněny všechny podmínky pro vyplacení pojistné částky, musel být Titanic potopen na nejhlubším místě, aby nešel vylovit a nebyly žádné důkazy. Je pravdou, že které výpovědi lidí opravdu vyvolávají řadu otázek a jeden by klidně mohl začít věřit této konspirační teorii. Pokud by se totiž stala realitou, byl by to největší a nejkrutější pojistný podvod v historii, protože při plavbě zahynulo kolem 1 500 lidí. Zdrojem informací se staly webové stránky Wikipedia, BiegunJiří a Kapitol.
Publikováno: 08. 12. 2021
Kategorie: Finance