Osteoporóza je tichý zloděj Vašich kostí

Název tohoto článku již mnohé prozrazuje, přesto spousta lidí neví, co si představit pod názvem osteoporóza. Hned na úvod Vás můžeme ubezpečit o tom, že to není to samé, jako ateroskleróza, i když názvy jsou trochu podobné. V tomto případě se jedná o metabolickou kostní chorobu týkající se hlavně starších spoluobčanů.

  • Dochází k řídnutí kostní tkáně.
  • Kostem chybí vápník a jiné látky.
  • Uvnitř kostí vznikají póry.

Statistiky onemocnění zvaného osteoporóza

Osteoporóza je nemocí, která každoročně postihne celkem dost obyvatel. A to se týká především starší populace. Jestliže chcete mít větší představu o tomto onemocnění, začtěte se do níže uvedené tabulky, kde jsou prezentovány některé jasně vypovídající hodnoty.

PředmětHodnota
Kolik postihuje populace7 až 10 %
Přepočet na obyvatele1 milion lidí
Kolem 50 let věkuKaždý pátý muž
Nad 70 let věkuKaždá druhá žena
Víte, jak moc je tato nemoc rozšířená mezi lidmi?

Zajímavostí je také to, že osteoporóza má i svůj světový den. Ten připadá na 20. října.

Jaké jsou příznaky osteoporózy?

Pokud Vás postihne nemoc zvaná osteoporóza, příznaky jsou celkem snadno rozpoznatelné. Vzhledem k tomu, že dochází k snazší a postupné lámavosti kostí, začnou Vás bolet záda. Postupem času může být značně omezen pohyb Vašeho hrudního koše a páteře celkově. Osteoporóza vede také k tomu, že se člověku začne dělat na zádech viditelný hrb. U starších seniorů pak může dojít k poklesu tělesné výšky o několik centimetrů.

Příčinou je nejenom vysoký věk, ale může to být omezený pohyb během života. U žen se spouštěčem pro toto onemocnění může stát menopauza. U vybraných jedinců dokonce podvýživa.

Osteoporóza – jak s ní bojovat?

Poměrně přínosným a úspěšným řešením je pohybová terapie. Dále jsou to pak nejrůznější vitamíny a látky sloužící k zesílení kostí v těle. Typickým příkladem je vápník, vitamín K, vitamín D, fluor a také bisfosfonáty. Pokud jde o ženy po mezopauze, nápomocny mohou být estrogeny. Nezbytný je i pravidelný pohyb.