Milan Rastislav Štefánik – Smrt opředená tajemstvím

Milan Rastislav Štefánik je významnou osobou českých dějin. Tento slovenský politik je společně s Edvardem Benešem a T. G. Masarykem považován za jednoho ze zakladatelů tehdejšího Československa. Člověk, který měl za svůj krátký život mnohem více profesí, než by si kdo myslel.

  • Letec a voják
  • Generál francouzské armády
  • Astronom a meteorolog

Milan Rastislav Štefánik a jeho život

Pojďme ale začít pěkně popořádku. Například tím, kdy a kde se Štefánik narodil, kde zemřel a podobně. V tomto směru Vám bude nápomocna tabulka prezentovaná níže, ve které najdete všechny podstatné informace.

PředmětHodnota
Narození21. července 1880
Místo narozeníKošariská
Úmrtí4. května 1919
Místo úmrtíIvanka pri Dunaji
Základní informace o Štefánikově životě.

Podstatné je zmínit jednu věc. Jak vlastně zemřel tento československý velikán? Bylo to při letecké havárii těsně před přistáním. A právě tento moment je spjat se spoustou nevysvětlitelných otázek, jimž se budeme věnovat především v druhé části tohoto článku. Jde o konspirační teorie, které se pojí například s atentátem na Johna Fitzgeralda Kennedyho a mnohé jiné státníky.

Milan Rastislav Štefánik se v roli pilota vypracoval z běžného desátníka do podstatně vyšších hodností. Na frontu nastoupil jako podporučík.

Karolína R., Brno, historička.

Významné milníky v životě Štefánika

Když se zahledíte na život, jaký žil Milan Rastislav Štefánik, dáte nám za pravdu, že byl opravdu hodně bohatý a pestrý. Vždyť za svůj život vystřídal tolik funkcí a v každém oboru přinášel patřičné výsledky. Ať už jako badatel, diplomat, významný generál nebo ministr války. S přihlédnutím k tomu, že se dožil pouhých 38 let toho stihl opravdu hodně. Například procestoval velkou část světa. Byl v Ekvádoru, Africe a na Tahiti.

Po Štefánikovi byla pojmenována hvězdárna. Zároveň to byl zakladatel vojenské meteorologické služby. Působil v Československé národní radě a podstatné je pochopitelně i jeho ministrování. Tím možná nejzvláštnějším dnem jeho života se stala osudný 4. květen 1919 kdy vlastně zemřel. Tento den je opředen řadou mýtů.

Takhle nějak vypadala nehoda Milana Rastislava Štefánika.

Milan Rastislav Štefánik se vracel z Itálie

Osudný den měl Štefánik jet vlakem z Itálie domů do Bratislavy. Jako vášnivý pilot si však vybral leteckou přepravu, i když mu to bylo vzhledem k nepřízni počasí rozmlouváno. Společně s ním byli v letadle další tři lidé. Jednalo se o zkušené italské piloty a mechanika. Ti se domů už bohužel nikdy nevrátili. Všichni čtyři zahynuli.

Hlavní otázky spojené s leteckou tragédií

Milan Rastislav Štefánik se domů vydal aeroplánem Caproni 450, se kterým během své letecké praxe nelétal. Místo vzletu bylo asi 390 kilometrů od Bratislavy. K samotné nehodě došlo kolem 11:45 poblíž Ivanky pri Dunaji. Ostatní důležité informace vyčtete z níže uvedených otázek a odpovědí.

Jak došlo k nehodě?

Letoun začal klesat kvůli přistání. Zhruba sedmdesát metrů nad zemí se náhle zlomil špičkou dolů a začal padat.

Jaké byly následky pádu?

Letadlo se při pádu obrátilo na záda, přitom začalo na chvíli hořet. Oheň se však více nerozšířil díky minimálnímu množství paliva v nádrži.

Zemřeli všichni ihned na místě?

Když přispěchala pomoc, jediným přeživším byl právě Milan Rastislav Štefánik, který ale velmi záhy svým zraněním také podlehl.

Jak dopadlo vyšetřování nehody?

Vyšetřování vyloučilo jakékoliv cizí zavinění. Byla vyloučena chyba pilota, vliv špatného počasí, ale i jakákoliv technická závada.

Co tedy oficiálně zapříčinilo leteckou nehodu?

Údajně mohlo jít o přetržení drátu antény, takže byl omezen pohyb výškovky. Druhou verzí bylo to, že Milan Rastislav Štefánik omdlel a spadl na kormidlo. Itálie prezentovala informace tak, že na její straně vina rozhodně nevznikla.

Milan Rastislav Štefánik – Konspirační teorie

Jedna z konspiračních teorií praví, že za smrt Štefánika může sám Edvard Beneš. Oba muži měli mezi sebou poslední dobou pře a Štefánik chtěl Beneše obžalovat ze zpronevěry státních peněz. Teorie o atentátu je jednou z nejčastěji omílaných. Druhá pojednává o sebevraždě Štefánika. Údajně byl vážně nemocný, měl bolesti, psychické potíže a tímto způsobem chtěl ukončit svoje trápení. Je nepochybné, že pravdu se už asi nikdy nedozvíme. Další z konspirací, která bude vyvolávat spoustu otázek bez odpovědí. Zdrojem informací se staly webové stránky G.cz a Wikipedia.