Hlasujte i ze zahraničí: Volby se týkají i vás!

Volby V Zahraničí

Kdo může volit ze zahraničí?

Právo volit ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ze zahraničí má každý občan České republiky, který alespoň v den voleb dosáhl věku 18 let a je v den voleb zapsán v seznamu voličů vedeném zastupitelským úřadem. Pro zápis do seznamu voličů je nutné podat žádost o zápis. Tuto žádost lze podat kdykoliv, nejpozději však 40 dnů před prvním dnem voleb. Žádost je možné podat osobně na zastupitelském úřadě, datovou schránkou nebo poštou. Pokud byl volič již v minulosti zapsán do seznamu voličů v zahraničí a jeho údaje se nezměnily, není nutné podávat novou žádost. Volič, který je zapsán v seznamu voličů, může volit jedním ze dvou způsobů: osobně na zastupitelském úřadě v době jeho úředních hodin nebo zasláním obálky s hlasovacími lístky na adresu zastupitelského úřadu.

Získání voličského průkazu

Pro účast ve volbách v zahraničí je nezbytné vlastnit voličský průkaz. Žádost o jeho vydání lze podat na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho trvalého nebo dlouhodobého pobytu. Žádost je nutné podat nejpozději 10 dnů před prvním dnem voleb, pokud žádáte osobně. V případě zaslání žádosti poštou je termín pro podání žádosti 35 dnů před prvním dnem voleb. K žádosti je nutné doložit platný cestovní doklad prokazující vaši totožnost a české občanství. Voličský průkaz vám bude vydán na počkání, případně vám bude zaslán na vaši adresu v zahraničí. S voličským průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí.

Typy voleb v zahraničí

Čeští občané s trvalým pobytem v zahraničí se mohou účastnit voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a voleb prezidenta republiky. Pro volby do Evropského parlamentu se mohou registrovat v seznamech voličů v dané zemi. Hlasovat v zahraničí lze osobně na zastupitelském úřadě nebo ve zvláštní volební místnosti, a to v předem stanovených termínech. Druhou možností je volba poštou, přičemž obálka s hlasovacím lístkem musí být doručena nejpozději v den voleb do 14:00 hodin místního času. Pro účast ve volbách je nezbytné být zapsán ve zvláštním seznamu voličů vedeném zastupitelským úřadem. Žádost o zápis lze podat online, poštou nebo osobně a je nutné ji podat nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb.

Srovnání voleb v zahraničí a v České republice
Vlastnost Volby v zahraničí Volby v České republice
Možnost volit na zastupitelském úřadě Ano Ne
Možnost korespondenční volby Závisí na typu voleb Pouze ve specifických případech
Počet volebních dnů Obvykle 2 dny 2 dny

Hlasování na zastupitelském úřadě

Občané České republiky s trvalým pobytem v zahraničí mohou volit na zastupitelském úřadě v zemi, kde jsou hlášeni k pobytu. Pro účast ve volbách je nutné se do zvláštního voličského seznamu zapsat nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb. To lze učinit osobně na zastupitelském úřadě, poštou nebo elektronicky. K žádosti o zápis je třeba přiložit kopii občanského průkazu nebo pasu. V den voleb se pak voliči dostaví na zastupitelský úřad s platným dokladem totožnosti a obdrží tam volební lístky. Po označení zvoleného kandidáta nebo strany vhodí lístek do volební urny. Hlasování na zastupitelském úřadě probíhá zpravidla ve stejných dnech a časech jako v České republice.

Hlasování poštou

Hlasování poštou představuje pro české občany žijící v zahraničí často nejdostupnější způsob, jak se zúčastnit voleb. Tento způsob hlasování umožňuje odevzdat svůj hlas bez nutnosti osobní návštěvy zastupitelského úřadu. Pro hlasování poštou je nezbytné být zapsán do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem a nejpozději 40 dnů před volbami požádat o zaslání volebních materiálů. Ty jsou voličům zasílány na uvedenou adresu v dostatečném předstihu před volbami. Po obdržení volebních materiálů je nutné postupovat dle instrukcí a odevzdat svůj hlas tak, aby byl doručen na zastupitelský úřad nejpozději do okamžiku ukončení voleb v České republice.

Důležité termíny a lhůty

Pro účast ve volbách v zahraničí je nezbytné znát klíčové termíny a lhůty. Zápis do zvláštního seznamu voličů pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je možný kdykoli. Nicméně pro konkrétní volby je nutné se registrovat nejpozději 40 dnů před jejich konáním. V případě druhého kola voleb je termín pro zápis do zvláštního seznamu 10 dnů před datem konání druhého kola. Pamatujte, že tyto lhůty jsou pevně dané a jejich nedodržení znemožní účast ve volbách. Doporučujeme proto neotálet se zápis do seznamu a zajistit si tak možnost volit.

Hlas Čechů v zahraničí je důležitý. Je to hlas, který spojuje naši minulost s naší budoucností a připomíná nám, že Česká republika není jen zeměpisná oblast, ale komunita sdílených hodnot a snů.

Zdeněk Dvořák

Potřebné dokumenty k volbám

Pro účast ve volbách v zahraničí potřebují čeští občané specifické dokumenty. Základním dokumentem je platný cestovní pas České republiky nebo občanský průkaz. Tyto doklady prokazují vaši totožnost a české občanství. Dále je nezbytné se dostatečně včas zaregistrovat na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho pobytu. Registrace je možná i online prostřednictvím datové schránky. Po úspěšné registraci obdržíte voličský průkaz, který je nutné předložit při samotném hlasování. Voličský průkaz je dokument potvrzující vaše právo volit v daných volbách. Bez něj vám nebude umožněno hlasovat. Pamatujte, že je důležité si včas ověřit všechny potřebné informace a termíny na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Časté otázky ohledně voleb

Mnoho Čechů žijících v zahraničí má otázky ohledně voleb. Mohou Češi žijící v cizině volit v českých volbách? Ano, čeští občané s trvalým pobytem v zahraničí se mohou zúčastnit voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a voleb prezidenta republiky. Jak se zaregistrovat k volbám ze zahraničí? Čeští občané žijící v zahraničí se musí nejprve zaregistrovat u zastupitelského úřadu ČR v zemi svého pobytu. Registraci je možné provést osobně nebo elektronicky. Jak probíhá samotné hlasování? Hlasovat je možné osobně na zastupitelském úřadě v předem stanovených dnech, nebo poštou. Volební lístky jsou zasílány na adresu uvedenou při registraci. Pro více informací o volbách v zahraničí navštivte webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Užitečné kontakty a informace

Pro Čechy žijící v cizině, kteří se chtějí zúčastnit voleb, je klíčové kontaktovat zastupitelský úřad České republiky v zemi jejich pobytu. Zastupitelský úřad (ambasáda či konzulát) slouží jako kontaktní bod pro voliče v zahraničí a poskytuje veškeré potřebné informace o volbách, včetně termínů, způsobu hlasování a důležitých dokumentů. Pro přihlášení k volbám je obvykle nutné vyplnit registrační formulář a doložit české občanství. Informace o volbách a registraci jsou k dispozici také na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Doporučujeme se informovat s dostatečným předstihem, jelikož termíny pro registraci k volbám v zahraničí mohou být odlišné od termínů pro voliče v České republice.

Publikováno: 05. 11. 2024

Kategorie: Politika