FED opředený řadou prapodivných konspirací

FED je celosvětově známá zkratka, za kterou se ukrývá Federální rezervní systém. Instituce pojící se se Spojenými státy americkými představuje v podstatě centrální bankovní systém USA. V následujících řádcích Vás přesvědčíme o tom, že i takto významný orgán může být spojen s konspiračními teoriemi, jako třeba společnost Goldman Sachs. Na Vás je pak udělat si obrázek o tom, co je pravda a co nikoliv.

PředmětInformace
StatutNezisková organizace
Vznik23. prosince 1913
VlastníkNezávislá státní instituce
SídloEccles Building
Co byste měli vědět o Federálním rezervním systému?

Setkat se můžete také s neformální a méně využívanou zkratkou Fed. Důraz je v případě této organizace kladen na nezávislost, i když některé konspirace a mýty tvrdí opak.

Poznejte FED do detailu

Před rozborem jednotlivých konspiračních teorií Vás alespoň okrajově seznámíme s Federálním rezervním systémem. V souvislosti s ním samotným lze vypíchnout několik zásadních věcí vypovídajících o jeho nezávislosti.

  • Akcie vlastněny 12 neziskovými regionálními federálními rezervními bankami
  • Prezident jmenuje Radu guvernérů organizace
  • Další složkou je Federální výbor pro otevřený trh

Zapomínat bychom neměli také na to, že FED má pod sebou několik poradních a doplňkových výborů. Tohle všechno jsou hlavní a zásadní složky Fedu rozhodující o mnohém.

Rezervní banky v mnoha státech

Nezávislost Federálního rezervního systému je podpořena dvanácti regionálními bankami, které jsou označovány, jako distrikty. Každá z nich má pak svého guvernéra a ostatní významné členy. Jde o poměrně propracovaný systém.

FED svého času vznikl kvůli stabilizaci americké ekonomiky. Do jisté míry jde o banku všech bank.

Colin G., ekonom.

Jednotlivé regionální federální rezervní banky mají sídla v Bostonu, New Yorku, Filadelfii, Clevelandu, Richmondu, Atlantě, Chicagu, St. Louis, Minneapolis, Kansas City, Dallasu a San Francisku. Vzhledem k tomu, že práce FED je na první pohled celkem složitá, není se čemu divit, že na venek může působit skrytě a tajemně. Právě díky Fedu vznikla přemíra konspiračních teorií, z nichž mnohé se ihned staly absolutními mýty. U jiných visí otazníky.

Pohled na americké banky, které jsou součástí FED.

FED pod dohledem konspirátorů

S Fedem souvisí spousta konspirací a příběhů. Pro některé jsou to mýty a konspirace, pro ostatní pravda podložená fakty a důkazy. Typickým příkladem je spojení Federálního rezervního systému a soukromého sektoru. FED se ovšem brání, že nejde o žádnou soukromou banku.

PředmětInformace
Počet rezervních bank12
Rada guvernérůSe sídlem ve Washington D. C.
Správní rada9 členů
Členové komerčních bank6
Informace vypovídající o transparentnosti a nezávislosti FED.

Ano, fakta hovoří jasně o tom, že tato organizace neslouží soukromým zájmům, ale byla stvořena pro veřejnost a lid. Některé indicie však napovídají opak a těmi se zarytí konspirátoři dlouhodobě řídí.

Financování federálního rezervního systému

Se soukromými zájmy a potřebami mimochodem souvisí také financování této obří organizace. Když se podíváte na FED v globále, jde o něco skutečně velikého a rozměrného. Konspirátoři tvrdí, že organizace je financována z peněz daňových poplatníků. Tomu kontruje zcela opačné a protichůdné vyjádření Fedu.

  • Financování nejde z daní
  • Peníze jsou čerpány z úroků
  • Úroky jsou z cenných papírů a státních dluhopisů

Federální rezervní systém tak není z pohledu financování závislý na Kongresu a podobných institucích. Konspirátoři si ale myslí opak. FED však mnohokrát předkládal, že jeho zdrojem příjmu jsou například úroky z investic v cizích měnách. Dále i úroky z úvěrů poskytnutých depozitním institucím. Je to ale skutečně tak?

FED své zisky odevzdává

Mezi konspirátory se můžete dočkat také tvrzení, že Federální rezervní systém dosahuje zisku a ten je využíván kdoví jak. I když si mnozí myslí, že si členové nejvyšších pozic zisky rozdělují, FED opět tvrdí naprostý opak.

Jakékoliv příjmy nad rámec těch provozních FED poslušně odevzdává ministerstvu financí Spojených států amerických.

George K., ekonom.

Oficiálně zveřejněné platy vysokých představitelů nejsou v porovnání s ostatními profesemi příliš vysoké a ohromující. Dá se jim ale opravdu věřit? Přezkoumává rada platy důkladně a nejde pouze o mlžení a klamavou informaci? Nutno podotknout, že i v tomto případě konspirační teorie celkem naráží.

FED výrazným způsobem ovlivňuje americkou i světovou ekonomiku.

Potřebuje FED důkladný audit?

Další z mnoha témat konspirátorů. Podle jejich vyjádření Federální rezervní systém nebyl nikdy auditován, protože se v něm mohou dít nejrůznější nekalosti. Takové zprávy FED pochopitelně kontruje a prozrazuje naprostý opak.

PředmětInformace
Téma konspirátorůAudit FED
AudityNezávislé účetní firmy
Audit v roce 2021Klynveld Peat Marwick Goerdeler
Další auditorská firmaKPMG
Jak je s realizací auditů federálního rezervního systému?

O tom, kdo bude kontrolovat tuto organizaci mimochodem rozhoduje úřad generálního inspektora. Kontrolovány jsou všechny činnosti a složky systému. Může jít o nasazenou účetní firmu?

FED funguje bez dozoru

Na výše zmíněné konspirace pochopitelně navazují i jiné. Federální rezervní systém si žije svým vlastním životem a není nikým kontrolován. Podle konspirátorů chybí dozor, díky čemuž má FED neuvěřitelnou moc a může ovlivňovat ekonomiku. Proti ovšem stojí tvrzení samotné organizace.

Propojení politiků a rezervního systému má hodně tenké vazby, které se mnohdy prolínají.

Harry T., regionální politik.

Kongres svého času založil FED, a tak ho může také jednou zrušit. I když je Federální rezervní systém nezávislý na Kongresu, přesto dochází k určitému propojení s politikou.

Tisk peněz bez jakékoliv kontroly

Pokud se celou dobu bavíme o organizaci mající na starosti ekonomiku Spojených států amerických, je zřejmé, že dalším tématem budou samotné peníze. Konspirační teorie poukazují na to, že FED je tiskne bez jakékoliv kontroly. Tento tzv. tajný chrám má v tomto směru podle konspirátorů velkou moc. Opak ale může být pravdou.

  • Mince jsou raženy v americké mincovně
  • Papírové peníze vznikají v Bureau of Engraving and Printing
  • Oboje kontroluje Ministerstvo financí USA

Může tedy FED ovlivnit tisk a výrobu peněz či nikoliv? Je asi pravdou, že organizace sama o sobě peníze netvoří, na druhou stranu ovlivňuje to, kolik peněz bude v oběhu. Zároveň představuje určitého věřitele poslední instance.

Měna Spojených států amerických, na kterou dohlíží FED.

Může být FED protiústavní?

Otázka, kterou opět vyzdvihuje velké množství konspirátorů. Představitelé této v podstatě největší centrální banky světa nejsou voleni, což vyvolává u řady Američanů pochybnosti. Jde ale pouze o konspirační teorie založené spíše na domněnkách. Jak už ale bývá zvykem, na každé informaci je alespoň trochu pravdy.

FED v otázkách a odpovědích

Federální rezervní systém je z pohledu konspirátorů a hledačů senzací jistě nekonečným tématem. Kolem této centrální banky ovlivňující úrokové sazby v USA a ostatních zemích světa jistě visí řada otazníků. Na některé z informací možná naleznete odpověď v níže uvedených řádcích.

V jaké souvislosti a za jakého prezidenta vznik FED?

Bylo to před více jak sto lety. Vše souviselo se schválením zákona o Federálních rezervách. Tehdy byl u moci prezident Woodrow Wilson.

Může FED zabránit recesi?

Konspirátoři se mylně domnívají, že ano. Faktem je, že recesi Federální rezervní systém zabránit nemůže, ale hodně často ji dokáže způsobit.

Co podtrhuje nezávislost Fedu?

Je to nejenom dvanáct regionálních rezervních bank. Druhým pomyslným pilířem nezávislosti je Rada guvernérů se sídlem ve Washington D. C.

Je to FED, kdo tiskne ve Spojených státech amerických peníze?

Nikoliv. Tato organizace pouze určuje, kolik finančních prostředků je v oběhu. Vše související s tiskem měny v USA má pod palcem Ministerstvo financí.

Jaké jsou finanční zdroje Fedu?

Jsou to poplatky obdržené výměnou za služby poskytované depozitním organizacím. Dále jsou to úroky z cenných papírů, státních dluhopisů, ale také z investic v cizích měnách. Zapomínat bychom neměli ani na úroky z úvěrů poskytnutých depozitním institucím.

Konspirace nebo pravda?

Na závěr tohoto článku můžeme s naprostou jistotou konstatovat a sdělit jedno. Federální rezervní systém je určitě mocnou a významnou organizací, s níž se pojí nejrůznější tajemství a pochybnosti. Možná právě proto FED utkvěl v myslích mnoha konspirátorů, kteří se snaží odhalit, jak to s tímto systémem vlastně je. O pravdě a reálnosti prezentovaných konspirací si však udělejte obrázek sami. Informace pro tvorbu článku byly čerpány z internetových portálů Wikipedia, Stuff Economics a Bankrate.