Bigfoot možná není jen pouhou legendou

Bigfoot je označení, které je samo o sobě celkem vypovídající. Za tímto názvem si můžete představit nějakého většího tvora s velkou nohou, jak byl bigfoot později popisován. O této postavě se tradují dlouhé legendy. Zájem o bigfoota však vzrostl v novodobějších dějinách poté, co se začaly objevovat nejrůznější informace o jeho existenci. Bigfoot je spíše pojmem severoamerického folkloru. Jiné země světa mají ale také svá monstra.

  • Yetti pocházející z Asie
  • Yowie z Austrálie
  • Seskveč dle indiánského jazyka

Zjednodušeně řečeno, každý kontinent má svého velkého muže. Existence některých je však založena na zcela smyšlených fámách, o jiných kolují důkazy. A právě tím je bigfoot.

Základní informace o bigfootovi

Ve své podstatě jde o označení pro neznámý druh tvora. Ten by měl být údajně dvounohým hominidem. I když vzniklo několik hmatatelnějších důkazů nebo spíše vodítek k jeho existenci, stále se pojí spíše s konspiračními teoriemi.

PředmětInformace
Odhadovaná výška1,8 až 2,7 m
PostavaSvalnatá a mohutná
Povrch tělaČerné nebo hnědé ochlupení
ChůzePo nohách
Jak asi přibližně vypadá velký bigfoot?

Ti, kdo údajně spatřili bigfoota tvrdí, že je svým zevnějškem podobný velkému člověku. Lepší označení je však chlupatý primát. Právě tato podobnost vede většinu lidí k tomu, že jde často o podvod. Na každé konspiraci ale může být trocha pravdy.

Mystický lesní muž

Tento podtitulek je celkem výstižný. Bigfoot je skutečně označován, jako mystické stvoření žijící v lese. Konkrétně v kanadské provincii Britské Kolumbie a na severozápadě Spojených států amerických. Díky velké ploše má možnost vyhýbat se dlouhodobě lidské populaci.

Už staří indiáni se ve svých pověstech a povídkách zmiňují o bigfootovi, kterého nazývají různými jmény.

Michael P., historik.

Může být ale dvoumetrový chlupatý hominid s nezvykle dlouhýma rukama skutečností? Na to se zaměříme v následujících řádcích. Přinášíme Vám důkazy o pozorování tohoto tvora. Jsou ale realitou nebo jen konspirací?

V podobně hustých lesích byl svědky spatřen bigfoot.

Bigfoot stvořený podvodem

Bigfoot se do povědomí veřejnosti doslat hlavně v šedesátých letech minulého století. V té době se totiž objevily první snímky s podobiznou tohoto hominida. Z obyčejné legendy se začala stávat skutečnost. Tak si to alespoň mnozí mysleli.

PředmětHodnota
Pořízení fotografie1958
Místo vznikuBluff Creek
OblastKalifornie
AutorRay Wallace
Údaje týkající se prvního svědectví v podobě fotografie.

Jen co tento člověk zveřejnil fotografii, začali se najednou ozývat další lidé, kteří spatřili stopy velkého muže. A to napříč celými Spojenými státy americkými. Většina z nich se pochopitelně nezakládala na reálných informacích.

Pravda o první zmínce

Do zkoumání pořízené fotografie se pustili nejenom konspirátoři, ale také vědci. Pravda se však ukázala poměrně záhy. Ray Wallace se přiznal k tomu, že fotografie vznikla podvodem. Na fotce nakonec nebyl skutečný hominid, ale pouhá dřevěná figurka. To ale neměnilo nic na tom, že po bigfootovi pátrali mnozí dál.

  • Další milník přišel v roce 1967
  • Hlavním autorem byl Dr. Donald Neil Abbott
  • Antropolog a archeolog

Právě tento muž nafotil v oblasti zvané Blue Creek Mountain Road velké stopy, které údajně patří bigfootovi. Podobných stop byly v dané lokalitě desítky. Dokonce vzniklo i několik odlitků a tím pádem nadějí na existenci bigfoota.

Bigfoot na novém videu

Ve stejném roce vzniklo také nové video zachycující bigfoota při chůzi. I zde byly pořízeny poměrně velké odlitky atypických stop, které poukazují na neidentifikovatelného primáta. Kromě toho byly pořízeny i fotografie.

Záběry se v roce 1967 podařilo natočit Bobu Gimlinovi a Rogeru Pattersonovi.

Elisa B., zooložka.

S přívalem nových a nových pozorování se pojem zvaný Bigfoot začal pomalu ale jistě měnit z konspirační teorie na skutečnost. Stále však chyběly reálnější důkazy, a hlavně osobní setkání s tvorem tohoto typu. Nahrávka Gimlina a Pattersona navíc ukazuje na specifickou chůzi a chování tvora. Mnozí se začali domnívat, že může jít o samici, díky čemuž tento druh dlouhodobě přežívá v této velké a neprobádané oblasti.

Obrázek na sloupu prezentující postavu bigfoota.

Bigfoot zachycen na dalších záběrech

Doposud stále fiktivní tvor o sobě dal údajně vědět ještě v témže roce 1967. S novými záběry přišli tamní rangeři. V té době se zkoumání bigfoota zabývala řada amerických univerzit. Mnohé však vycházely z teoretických informací a údajů. Přesto už se dalo pracovat na odlitcích stop nebo odebraných vzorcích. A kdo další je spojen se zkoumáním bigfoota?

PředmětInformace
Grover KrantzAntropolog
ZastoupeníWashingtonská univerzita
Dr. Jeff MeldrumOdborník na primáty
BBCTelevizní stanice
Kdo další se začal zajímat o velkého dvounohého bigfoota?

Do rozborů záběrů a zkoumání dostupných důkazů se pustil téměř každý. Mezi těmito jedinci byli nejenom vědci, ale také televizní stanice, a hlavně přemíra konspirátorů.

Bigfoot je skutečně ojedinělý

Například zmíněný Dr. Jeff Meldrum z dostupných videí vyvrátil, že by šlo o člověka. Nejrůznějšími výpočty dospěl k tomu, že tak dlouhé ruce člověk jednoduše nemůže mít. Využíval k tomu index IM aplikovaný při porovnání délek končetin.

Meldrum se snažil vyvrátit, že by na záběrech mohl být člověk. Byl přesvědčen o tom, že to byl bigfoot.

Frank D., biolog.

S unikátním pokusem přišla o mnoho let později také známá televizní stanice BBC. Ta se snažila vytvořit masku pro člověka a simulovat záběry z roku 1967. Výsledkem bylo to, že člověk má skutečně kratší ruce než tvor na záběrech. Byla to jen další nahrávka konspirátorům nebo je na tom všem skutečně něco pravdy?

Bigfoot pod drobnohledem moderních přístrojů

Možná si říkáte, jak je možné s pomocí současných technologií neodhalit skutečnost o bigfootovi? Takové projekty sice vznikly, nikdy však nebyly dotaženy do konce. Například v roce 2012 mělo dojít k důkladnému zkoumání posbíraného genetického materiálu. I přesto, že byl materiál údajně poskytnut, výsledky této studie nebyly nikde zveřejněny.

Je tedy bigfoot skutečný a snaží se ho věda chránit nebo jde o pouhý mýtus, který přerůstá do obřích rozměrů? A je vůbec možné, aby se tak velký tvor dokázal po staletí schovávat v lesích a žil mimo civilizaci lidí?

Takto nějak vypadá domov bigfoota, kde se prý úspěšně skrývá.

Bigfoot a úspěšná odhalení

Za desítky let se pochopitelně vynořily nejrůznější fotografie a informace o pozorování bigfoota. Mnohé však byly poměrně rychle vyvráceny. Někdy si lidé velkého hominida spletli s černým medvědem. Jindy se zase jednalo o volně žijícího primáta. Nejvíce falešných zpráv pocházelo od podvodníků. Ti se snažili převlékat do masek a měli potřebu docílit jistého zviditelnění.

Otázky a odpovědi

Bigfoot je tématem, které je i po tolika letech stále živé a aktuální. S touto postavou existuje přemíra nezodpovězených otázek. Odpovědi na ně možná najdete v těch několika málo uvedených níže.

Jací vědci byli nejčastěji spojováni se zkoumáním bigfoota?

Patřil mezi ně kupříkladu Bernard Heuvelmans, William Charles Osman Hill, Jason Jarvis, Jeffrey Meldrum, George Schaller, Daris Swindler a mnozí další.

Jaká univerzita měla provádět zkoumání vzorků v roce 2012?

Byla to Oxfordská univerzita, která spolupracovala s Muzeem zoologie v Lausanne. Výsledek však nebyl nikdy zveřejněn.

Kdo se podepsal pod výzkumem Oxfordské univerzity?

Byl to uznávaný profesor Bryan Sykes. Ten se snažil vyzvat nejenom ostatní instituce, ale i jednotlivce pro vydání genetického materiálu.

K jakému primátovi je přirovnáván bigfoot?

Podle dostupných indicií a mnoha odhadů by se mohlo jednat o odnož vyhynulého primáta známého jako Gigantopithecus.

Jaký indiánský jazyk označuje bigfoota jako Sasquatch?

Toto pojmenování pochází z indiánského jazyka Kwakiutlů.

Bigfoot byl, je a bude legendou

Konspirační teorie či skutečnost? V případě bigfoota je to hodně nejasný odhad, a to napříč všech různých studií, důkazů a vědeckých zkoumání. I když toho o tomto mohutném tvoru víme hodně, stále nevlastníme nic hmatatelného nebo se o tom alespoň nemluví. O existenci velkého hominida tak můžeme jenom spekulovat a čekat, zda se náhodou neobjeví nějaké nové důkazy a svědectví. Informace pro tvorbu článku se čerpají z internetových portálů Wikipedia, iPrima, SmithsonianMagazine a LiveScience.

Publikováno: 16. 02. 2023

Kategorie: Technologie