Apollo 11 – proběhlo přistání na Měsíci nebo ne?

Americký kosmický program Apollo 11 je znám bezpochyby každému. Šlo o první přistání na Měsíci, jehož součástí byli Neil Amstrong, Michael Collins a Buzz Aldrin. V rámci tohoto stejnojmenného programu šlo o třetí let na Měsíc, který byl zdárný. V případě tohoto letu lze zmínit několik faktických a veřejně prezentovaných údajů.

PředmětHodnota
Datum startu16.7.1969
Délka letu195 hodin
Přistání na Měsíci20.7.1969
Čas na povrchu Měsíce21 hodin
Jak šel čas s vesmírným letem Apollo 11?

Cíl této mise byl stoprocentně splněn, protože posádka nejenom přistála na Měsíci, ale zároveň se bezpečně vrátila na planetu Zemi.

Nebyl let Apollo 11 podvrh?

Byly to právě 70. léta 20. století, kdy začaly kolem tohoto letu vznikat nejrůznější konspirační teorie. Ty se mimo jiné týkaly také lokality zvané Oblast 51. Dle statistik je zřejmé, že těmto teoriím v roce 1999 věřilo až 6 % amerických obyvatel. Apollo 11 se sebou nesou nejenom řadu konspiračních teorií, ale i bořičů těchto mýtů.

Teorie v praxi

Jedním z argumentů týkajících se Apollo 11 bylo například to, že na Měsíci je vakuum, takže americká vlajka nemohla vlát. Z fotografií konspirátoři vyčetli třeba absenci jakýchkoliv hvězd, ostrost horizontu nebo stopy samotných astronautů. V neprospěch tohoto letu mělo údajně hovořit i záření Van Allenových pásů. Toto záření by prý pro posádku bylo smrtelné. Kontrastem těchto teorií byly zase opačné argumenty.

  • Odrážející záření od povrchu Měsíce eliminovalo viditelnost hvězd.
  • Vysvětlen byl pohyb vlajky ve vakuu.
  • Díky simulaci byl potvrzen i skutečný pohyb astronautů.

Apollo je legendárním kosmickým letem, o kterém se bude hovořit ještě hodně dlouhou dobu. Na druhou stranu se Apollo 11 stalo jedním z velkých symbolů konspiračních teorií, k nimž se lidstvo bude navracet i díky řadě nejrůznějších dokumentů a studií. Tak co, myslíte si, že tento let byl podvrh nebo skutečnost? Vždyť i fotografie ze sondy Lunar Reconnaissance Orbiter prozradily, že na místě přistání na Měsíci opravdu někdo byl.